C, 23.03.2023.

Kristīgajā pansionātā pēc atteikšanās no vakcīnām ar Covid-19 mirusi trešdaļa iemītnieku

Kristīgajā pansionātā pēc atteikšanās no vakcīnām ar Covid-19 mirusi trešdaļa iemītnieku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 68
Foto: Ekrānuzņēmums no video

Adventistu senioru nama "Zilaiskalns" vadība atteikusies savus klientus vakcinēt pret Covid-19, bet marta beigās ar šo slimību sasirguši gandrīz visi pansionātā mītošie sirmgalvji un desmit no viņiem miruši, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Senioru nams "Zilaiskalns" esot uzcelts par Septītās dienas adventistu baznīcas draudzes ziedojumiem. Tā atklāšanā 2016.gadā piedalījusies baznīcas augstākā vadība un ziedotāji no ārzemēm.

Dzīves apstākļi pansionātā esot bijuši labi, darbinieki - atsaucīgi, iemītnieki - apmierināti. Klienti neesot šķiroti pēc piederības baznīcai, uzņemti visi. Šī gada sākumā aprūpes iestādē dzīvojuši 33 seniori un strādājuši 25 darbinieki.

Kā vēstīja raidījums, marta beigās senioru tuvinieki uzzināja, ka "Zilajākalnā" uzplaiksnījis Covid-19, bet pēc tam iegūt ziņas par iemītniekiem kļuva arvien grūtāk - iepriekš atsaucīgie darbinieki telefonu vairs necēla.

"Zilaiskalns" par Covid-19 uzliesmojumu Labklājības ministrijai (LM) ziņojis 23.martā.

Centrs informējis par kopumā 14 inficētajiem un diviem mirušajiem, taču raidījums noskaidrojis, ka vīrusa upuru skaits patiesībā bijis daudz lielāks.

Ar pansionāta direktori "Nekā personīga" neesot izdevies sazināties. Viņa pati esot saslimusi ar Covid-19 un slimojot joprojām.

Pansionāta telpās reģistrētās "Zilākalna" Septītās dienas adventistu draudzes mācītājs Viktors Geide "Nekā personīga" pastāstīja, ka pandēmijas laikā pansionātā ilgi nav konstatēts neviens Covid-19 gadījums, tomēr beigās vīruss tajā iekļuvis un pēc tam nomiruši desmit klienti.

Pansionāta īpašnieka - biedrības "Reach" - vadītājs Vitālijs Prihodko ar "Nekā personīga" sākotnēji apgalvojis, ka pansionātā vakcinācija ir bijusi, bet vēlāk precizējis, ka nevienam neliedza vakcinēties, ja to gribēja.

"Zilākalna" doktorātā raidījums noskaidrojis, ka "pansionātā vakcīnas nemīl". Arī pret gripu vakcinēšana tur netiekot organizēta.

Iemītnieku ģimenes ārste infektoloģe Anna Mironovska, kura ikdienā strādā Vidzemes slimnīcas Covid-19 nodaļā, raidījumam apgalvoja, ka zvanījusi senioru nama direktorei un aicinājusi sagatavot vakcinējamo sarakstu, taču saņēmusi atraidījumu.

Uzliesmojums "Zilākalna" senioru namā sācies, kad no slimnīcas atvesta kāda pansionāta iemītniece. Viņa esot nevis izolēta, bet ievietota kopējā telpā, taču beigās izrādījies, ka sieviete ir inficēta ar Covid-19. Ģimenes ārste uzskata, ka pansionātā plosījies kāds no jaunajiem, lipīgākajiem koronavīrusa paveidiem. Visi saslimuši teju vienlaicīgi.

Foto: Ekrānuzņēmums no video

"Saslimuši bija praktiski visi klienti, izņemot tos klientus, kas bija iepriekš jau slimojuši. Pārsvarā visiem bija vieglas slimības formas. Tos, kam bija smagākas slimības formas, es nosūtīju uz stacionāru, vairākus klientus arī nosūtīju ar Neatliekamo medicīnisko palīdzību. Šobrīd var teikt, ka visi klienti ir pārslimojuši, izveseļojušies, un situācija ir pilnīgi normāla," raidījumam pastāstīja ģimenes ārste.

Viņa precizēja, ka tieši ar Covid-19 nomiruši deviņi pansionāta klienti, bet desmitajai uzliesmojuma laikā mūžībā aizgājušajai sievietei neesot bijuši nekādi slimības simptomi.

Saistībā ar senioru namā notikušo LM ir sākusi padziļinātu pārbaudi un informācija nosūtīta arī Veselības inspekcijai un Slimību profilakses un kontroles centram, raidījumam pastāstīja ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Inficēšanās pēdējās nedēļās konstatēta sociālās aprūpes centrā Vecpiebalgā, Rūjā, Derpelē. Tur klienti saņēmuši pirmo poti, tāpēc Covid pārslimojuši vieglā formā.

Pansionāti kavēšanos ar iemītnieku vakcinēšanu skaidro ar to, ka jāsaņem atļauja no visiem senioru tuviniekiem. Patiesībā pansionātos dzīvojošie paši ir tiesīgi pieņemt lēmumu par savu veselību, ja vien viņiem nav noņemta vai ierobežota rīcībspēja.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu