Sv, 27.11.2022.

Krievija sāk atvilkt karaspēku no Ukrainas robežas

TVNET/LETA/AFP
Krievija sāk atvilkt karaspēku no Ukrainas robežas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 26
Ukraiņu karavīrs netālu no Doņeckas.
Ukraiņu karavīrs netālu no Doņeckas. Foto: ANATOLII STEPANOV / AFP

Krievija piektdien sākusi uz pastāvīgās dislokācijas vietām pārvietot karaspēku, kas bija koncentrēts manevriem līdzās Ukrainas robežai, pavēstījusi Krievijas Aizsardzības ministrija.

"Armijas vienības un formējumi šobrīd dodas uz dzelzceļa stacijām, lidlaukiem, veic iekraušanu desanta kuģos, uz dzelzceļa platformām un militārā transporta aviācijas lidmašīnās," teikts ministrijas paziņojumā, ko citē Krievijas ziņu aģentūras.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu jau ceturtdien deva rīkojumu karavīriem no piektdienas atgriezties savās bāzēs pēc mācībām pie Ukrainas robežām.

Nedēļas sākumā Eiropas Savienības (ES) augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žuzeps Borels paziņoja, ka Krievija pie Ukrainas austrumu robežas un okupētajā Krimā izvietojusi vairāk nekā 150 000 karavīru.

"Es uzskatu, ka negaidītās inspekcijas mērķi ir pilnībā sasniegti. Karavīri ir nodemonstrējuši savu spēju nodrošināt valstij uzticamu aizsardzību," piektdien norādīja Šoigu.

Ministrs paziņoja, ka ir nolēmis pabeigt inspekcijas dienvidu un rietumu militārajos apgabalos.

Šoigu sacīja, ka karavīri atgriezīsies savās bāzēs līdz 1.maijam.

Šoigu paziņojumu uzreiz pozitīvi novērtēja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, vienlaikus uzsverot, ka viņa valsts armijai ir jāsaglabā modrība.

Dažas stundas pēc paziņojuma par manevru beigām Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēstīja, ka Zelenskis ir gaidīts Maskavā katrā laikā, lai runātu par divpusējām attiecībām.

Zelenskim par bruņotu incidentu atsākšanos Donbasa frontē ir jārunā ar Maskavas atbalstītajiem šī reģiona kaujiniekiem, norādīja Putins.

Pēdējā laikā situācija Austrumukrainā ir atkal saasinājusies, raisot bažas par karadarbības atsākšanos ar pilnu sparu.

Ukraina, ASV un ES arī bija nobažījušās par Krievijas karaspēka koncentrēšanos pie Ukrainas robežām.

Versijas par Krievijas rīcību

Nav skaidrs, kādēļ Krievija savilka karaspēku pie Ukrainas robežām.

Iespējams, Krievija vēlējās pārbaudīt, cik lielu atbalstu jaunā ASV administrācija ir gatava sniegt Ukrainai vai arī vēlējās ar jaunu krīzi novērst tautas uzmanību no iekšpolitikas problēmām pirms parlamenta vēlēšanām septembrī. 

Tika arī pieļauts, ka Krievija plāno lielu ofensīvu kopā ar Kremļa atbalstītajām kaujinieku bandām Austrumukrainā, kas būtu visbīstamākais scenārijs.

Krievija 2014.gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014.gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši arī plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Konfliktā Ukrainas austrumos dzīvību zaudējuši 13 000 cilvēku, bet teju trīs miljoni devušies bēgļu gaitās.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu