Kāpēc karalienes sargi valkā tik lielas cepures? (2)

TVNET
Foto: Unsplash

Britus mēs pazīstam viņu divstāvu autobusu, sarkano telefona būdiņu un Bigbena dēļ, tomēr viena no raksturīgākajām, bet nesaprotamākajām lietām ir karalienes Elizabetes II gvardes sargu uniforma – īpaši augstās lāčādas cepures. 

Kādam varbūt būs pārsteigums, bet zināms, ka šīs cepures netika radītas tikai tāpēc, lai izskatītos glīti. Tās tika ieviestas kā visai svarīgs apģērba gabals cīņā pret Lielbritānijas ienaidniekiem 19. gadsimtā. 

Kāpēc šīs absurdi augtās lāčādas cepures un sarkanais apģērbs bija tik svarīgs karadarbībā? Lai cik dīvaini tas liktos, šī uniforma bija paredzēta, lai samulsinātu ienaidnieku armiju. 

“Ideja bija tāda, ka kājniekiem šī uniforma lika izskatīties garākiem un tātad arī biedējošākiem. Uniformas nozīme cīņās bija praktiska. Tās izmantoja karā pret Napoleona spēkiem. Patiesībā arī Napoleona armijā šādas formas nebija retums,” stāsta eksperts Ričards Ficviljams. 

Cepures, kā jau minēts, tika izgatavotas no lāčādas, kas tika iegūtas no Kanādas melnā lāča (ursus americanus), kas tika medīti, lai kontrolētu to skaitu. Tas nozīmē, ka lāči netika nogalināti, tikai 46 centimetrus garajām cepuru vajadzībām. Tiesa, doma par to joprojām daudziem cilvēkiem nav pieņemama. 

Foto: Unsplash

Patiesībā, kopš Lielbritānija atstāja Eiropas Savienību 2020. gadā, tiek runāts par lāčādas cepuru aizliegšanu. Pagaidām britu armija katru gadu iepērk 50 līdz 100 šāda veida cepures. 

Mūsdienās šai galvassegai ir vairāk estētiska nozīme, un augstās lāčādas cepures tiek izmantotas gvardes ceremoniālajos pienākumos, piemēram, stāvot pie Bekingemas pils vai ikgadējās parādēs karalienes oficiālajā dzimšanas dienā. Tomēr ikdienas darbos, pildot citus pienākumus britu armijas rindās kareivji parasti valkā parastas kamuflāžas uniformas.

“Ja tu skaties uz gvardes kareivjiem ceremoniju laikā un domā, ka tas ir viņu vienīgais pienākums, tu maldies. Viņi visi ir īsti kareivji, kuriem ir citi militāri pienākumi,” izdevumam “Live Science” skaidra Ficviljams. 

Runājot par sarkano uniformu, kas tiek valkāta vasaras mēnešos (ziemā tiek vilkti pelēki mēteļi), baumo, ka briti sarkano krāsu izvēlējās, jo tā nebija redzamas asinis. Tomēr eksperti saka, ka tās ir muļķības. 

“Iemesls, kāpēc britu kareivji tradicionāli valkāja sarkanas uniformas, bija tāds, ka tā bija lētākā un pieejamākā krāsa. Mūsdienās kaujās tā nav laba krāsa, jo tā karavīrs ir viegli pamanāms. Tiesa, dūmos un cīņas karstumā tas bija noderīgi, jo biedri viegli varēja atšķirt savējos no ienaidniekiem,” stāstīja Ficviljams. 

Sanāk, ka Lielbritānijas karalieni tagad sargā kareivji tādās pašās uniformās, kādas valkāja kareivji aktīvās kaujās pirms diviem gadsimtiem. Varbūt dīvaini, bet tas ir padarījis karalienes sargus pazīstamus visā pasaulē.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu