Bezzubova slepkavībā iesaistītais BMW pirms sadedzināšanas slēpts autoservisā Mežaparkā

Pirms nedēļas pastrādātā futbola aģenta Romāna Bezzubova brutālā noslepkavošana rada pamatotas bažas, vai policija un drošības dienesti strādā profesionāli. Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs nākamnedēļ izsaucis uz sēdi visu dienestu vadību, jo īsā laikā notikušas vairākas pasūtījuma slepkavības, kas palikušas neatklātas, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Policija Bezzubova slepkavām ļāva aizmukt. Mūsu rīcībā ir informācija, ka automašīna, ar kuru tika pastrādāts noziegums, pirms sadedzināšanas veselu dienu atradās autoservisā Mežaparkā blīvi apdzīvotā rajonā. Policija ziņo, ka lietā arestētas vairākas personas.

Bijušais futbolists Romāns Bezzubovs dzīvību zaudēja trešdienas rītā Purvciemā. Pēdējās viņa dzīves sekundes fiksētas videonovērošanas kamerās.

Noziedznieki melnā BMW X5 ar Krievijas numurzīmēm nobloķēja ceļu Bezzubova vadītajam auto. No automātiskā ieroča tika raidīti vairāki šāvieni.

Un nāvējoši sašautais Bezzubovs agonijā iebrauca BMW, tā labajā sānā atstājot redzamas pēdas.

Šis video slepkavības dienā strauji izplatījās internetā, un zīmīgo BMW džipu vēlāk manīja arī uz dzelzceļa pārbrauktuves Mežaparka virzienā.

Bijušais Valsts policijas slepkavību izmeklēšanas nodaļas darbinieks, kurš savu vārdu atklāt nevēlas, uzskata, ka policijai nekavējoties bija jānoslēdz nozieguma vietas rajons.

Bijušais GKrPP KIP 1. nodaļas (slepkavību izmeklēšana) darbinieks norādīja:

"Operācija "Slazds" nostrādāja tikai daļēji, jo netika noslēgts rajons. Un varbūt policija pat mēģināja pārtvert kādu informāciju, taču par vēlu. Noziedznieki paguva aizmukt."

11

NP: "Bet kurš pieņem lēmumu, vai, piemēram, operācija "Slazds" tiek īstenota vai netiek un kādā līmenī?"

Darbinieks: "Principā šo lēmumu var pieņemt arī cilvēks, pie kura pirmā nonāk informācija par noziegumu, taču operācija, protams, jāsaskaņo ar augstāko vadību."

11

NP: "Ruku?"

Darbinieks: "Jā!"

Bijušais izmeklētājs, kurš pārzina arī operatīvo darbu, stāsta, ka pasūtījuma slepkavībās netiekot izmantoti mobilie telefoni, lai policija nepārtver signālu un neizseko uzbrucējus.

Noziegumā parasti iesaistītas vairākas automašīnas un grupējums savā starpā sazinās ar  rācijām. Iespējams, slepkavas bijuši militāristi, ko demonstrē šāvienu precizitāte.

"Nekā personīga" rīcībā ir ziņas, ka BMW X5 pēc uzbrukuma tika paslēpts Mežaparka autoservisā "X-ON".

Nelielā iežogotā teritorija atrodas starp daudzstāvu mājām Mirdzas Ķempes ielā 5b. Tikai kilometra attālumā no Saules dārza, kur atrada auto vraku.

Serviss pieder Latvijas pilsonei Guļnarai Ribakovai-Bricei. Mūsu rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka policijai servisa īpašniece stāstījusi, ka sasisto BMW atvedis kāds pastāvīgais klients un servisa darbiniekiem neesot radušās nekādas aizdomas.

Naktī servisa slēdzene esot nolauzta un auto no Ķempes ielas nozagts. Pagājušajā piektdienā policija servisa teritorijā veikusi apskati un aizturējusi servisa īpašnieci un vēl sešus darbiniekus. "Nekā personīga" pārliecinājās, ka serviss šonedēļ nedarbojas. To apliecina arī blakus esošā veikala darbinieks.

- Serviss strādāja līdz tam brīdim, kad atnāca policija.

- Tad tagad visi tie servisa cilvēki ir arestēti?

- Es viņus neesmu redzējis jau no piektdienas.

- No piektdienas. Liels jums paldies!

Nogalinātais Bezzubovs vadīja aģentūru "BR -Sport Agency". Tās klientu lokā ir Latvijā labi zināmi futbolisti. Portāls "NRA" raksta, ka aģentūru Bezzubovs vadījis kopā ar sava kompanjona, bijušā Latvijas izlases uzbrucēja Vladimira Koļesņičenko civilsievu. Informēti avoti Neatkarīgajai atklājuši, ka Koļesņičenko pēc partnera nogalināšanas pametis Latviju.

Kāda fotogrāfija liecina, ka Koļesņičenko ir labi pazīstams ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu, kurš vasarā kandidēja uz Latvijas Futbola federācijas prezidenta amatu.

Uzreiz pēc slepkavības Ģirģens sacīja, ka Bezzubovs nav nogalināts savas profesionālās darbības dēļ.

"Es šo noziedzīgo nodarījumu nesaistu ar nogalinātā profesionālo darbību. Vismaz pagaidām ne. Man ir cita versija. Tas ir kā brīdinājums par to, ka mēs Latviju sākam attīrīt no noziedzīgiem grupējumiem, kas ilgstoši strādājuši šeit Latvijā, ar kuriem tiek pārrautas dažādas ķēdes. Tur ir kontrabanda, iespējams arī ar melnajiem sarakstiem saistīts. Bet tas ir mans pieņēmums pagaidām," 19. aprīlī sacīja Ģirģens.

Taču iekšlietu ministrs noklusē vairākus svarīgus pēdējā laika notikumus futbola aizkulisēs. Šajā industrijā apgrozās iespaidīgi naudas līdzekļi. Pastāv versijas, ka slepkavība ir saistīta ar Bezzubova kā aģenta darbību, totalizatoriem un spēļu rezultātu sarunāšanām vai Bezzubova pretošanos kāda vēlmei nopelnīt.

Pērn Bezzubovam bijis konflikts ar "Valmieras" kluba vadību, kad iepriekšējā sezonā šajā komandā iekārtoja savus klientus.

Sarunās piedalījies arī Koļesņičenko, kurš vēl "Skonto" kluba laikos nomainīja amatā tā dibinātāju Gunti Indriksonu un iesaistījās apšaubāmos finanšu darījumos.

Vietējos futbola klubos šobrīd dominē Austrumeiropas nauda, kas šeit nonāk caur kaimiņzemju investoriem. Virslīgas čempiones kluba "Rīga" investors ir Krievijas miljonārs Sergejs Lomakins, kurš iekļauts Latvijas "melnajā sarakstā". Par Latvijai nevēlamu pērn atzina arī futbola kluba "Ventspils" īpašnieku Adlanu Šišhanovu.

Jaunākie notikumi futbola saimniecībā saistīti ar "Noah" iebīdīšanu Latvijas virslīgā, aiz kuras stāvot kā armēņu, tā Latvijā tiesātā uzņēmēja Igora Ivanova intereses.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs (ZZS) Māris Kučinksis sacīja:

"Protams, futbola sfēra, totalizatori, protams, ir viens no iemesliem, kas liek uzdot jautājumus. Mēs zinām, ka Latvija totalizatoros ir turpat, kur Anglijas premjerlīga.

11

Kaut arī mēs esam savā līmenī, likmes tiek izdarītas arī uz mums. Tas ir tas, kas ir jāizskauž visiem. Nebūsim mēs ne pirmie, ne pēdējie, bet Latvija savu iespēju robežās var darīt visu. Pēdējos gados bija vairāki precedenti, kur personas tika izslēgtas, kuras ar to nodarbojās, bet vai tas ir beidzies?"

Bijušais Valsts policijas priekšnieks, RSU Juridiskās fak.asociētais profesors Aldis Lieljuksis norādīja:

"Treneru ietekmēšana, spēlētāju ietekmēšana, totalizatori, protams, un naudas milzīgas.

11

Vai kādam sporta veidam ir vēl lielāks stadions, kur notiek sacensības, nekā futbolā?"

Bijušais Valsts policijas priekšnieks norāda: tiklīdz noziedzīgā pasaule pamana tiesībsargājošo iestāžu vājumu, tā organizētā noziedzība sāk aizstāt policiju. Sāk veidoties par jumtiem, aizstāvjiem un kārtības ieviesējiem.

Bijušais slepkavību izmeklētājs uzsver, ka šeit nav nostrādājuši arī policijas slepenie palīgi jeb aģenti. Aģentūrai joprojām tiekot maksāti lieli valsts līdzekļi.

NP: "Jūs pats saviem aģentiem maksājāt?"

Bijušais GKrPP KIP 1.nodaļas (slepkavību izmeklēšana) darbinieks: "Nu, varu pateikt, ka aģents var saņemt vairākus tūkstošus par vērtīgas informācijas sniegšanu."

NP: "Kas šoreiz nogāja greizi? Kāpēc aģentūra nenoziņoja policijai par pieaugošo spriedzi Latvijas futbola vidē?"

Darbinieks: "Manā skatījumā policija nebija informēta, ka tādi konflikti tur briest un ka kaut kas tur tiek gatavots. Taču tieši tas ir aģentūras uzdevums.

11

Operatīvajiem darbiniekiem visu laiku jābūt apritē, viņiem jāspēj sekot līdzi, kas kurā sfērā notiek, varbūt bija iespēja noziegumu novērst. Pastāv jau vēl viena versija: aģenti ziņo, bet policijai dots uzdevums netraucēt. Es tomēr pieļauju, ka nekādā mērā aģentūras darbs tur nav bijis."

Policija nav guvusi redzamus panākumus arī citās skaļās lietās. Pirms trim gadiem noslepkavotā advokāta Mārtiņa Bunkus lietas izmeklēšanā nav redzamu pavedienu, joprojām nav aizdomās turamo arī nogalinātā advokāta Pāvela Rebenoka lietā.

"Pats galvenais jautājums – un tas nav tikai mums, bet tas ir visiem - salīdzinoši īsā brīdī neatklātas lietas nerada drošību!

11

Un, ja ir kādas aizķeršanās, tad acīmredzot jāskatās no diviem aspektiem. Mums jāsaprot, vai būs vai nebūs atbildes, sliktais scenārijs - mums kaut kas ir par lēnu, mums kaut kā trūkst, varbūt apmācības. Es varu tikai interpretēt," teica Kučinskis.

Bijušais GKrPP KIP 1.nodaļas (slepkavību izmeklēšana darbinieks: "Signāls jau ir sen. Cik slepkavības nav atklātas."

NP: "Kopš advokāta Bunkus slepkavības?"

Darbinieks: "Jau agrāk. Es negribu aizvainot savus bijušos kolēģus, bet patlaban policija vairāk par sadzīves slepkavību nav spējīga atklāt. Bet mums ir arī citi dienesti, kuriem jārūpējas par drošību valstī. Tas ir Valsts drošības dienests un SAB. Nelikumīgu ieroču aprite un organizētā noziedzība nav tikai vienas Valsts policijas jautājums."

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs sasaucis sēdi ar policijas, prokuratūras, Valsts drošības dienesta un SAB pārstāvju dalību, lai pārrunātu drošības jautājumus saistībā ar Bezzubova slepkavību. Pārrunās arī apmācību un algu jautājumu, jo pasūtījuma slepkavību izmeklētājiem joprojām nav pielīdzinātas algas rajona prokuroriem.

Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Bole teica: "Vidējais atalgojums ir līdz 1500 pirms nodokļu nomaksas. Bet ir atkarīgs no izdienas, pakāpes, no lietu sarežģītības. Kā arī ir dažādas speciālās piemaksas."

Iekšlietu ministrs izteicies, ka slepkavība Purvciemā ir sekas tam, ka Latvijā strauji nepieciešams attīstīt vienotu videonovērošanas tīklu, lai policijai noziedzības apkarošanā būtu iespējams efektīvāk reaģēt.

"Man tās iekšējās sajūtas ar manu pieredzi ir, ka primārais ir celt cilvēku zināšanu kapacitāti. Protams, kamera ir labi, bet šīs kameras ir jāprot arī kādam analizēt un izdarīt secinājumus," teica Kučinskis.

Uz augšu
Back