Pk, 30.09.2022.

ASV atceļ sankcijas gāzesvada būvniekam "Nord Stream 2 AG"

TVNET/LETA/AFP/AP
ASV atceļ sankcijas gāzesvada būvniekam "Nord Stream 2 AG"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
''Nord Stream 2'' gāzesvads. Ilustratīvs foto.
''Nord Stream 2'' gāzesvads. Ilustratīvs foto. Foto: REUTERS/Anton Vaganov/File Photo

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija trešdien atcēla sankcijas uzņēmumam "Nord Stream 2 AG", kas pārrauga gandrīz pabeigto gāzesvada "Nord Stream 2" būvniecību. ASV to agrāk raksturoja kā ģeopolitiskās drošības risku.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens vēstulē Kongresam paziņoja, ka sākotnējo sankciju atcelšana šim Šveicē bāzētajam Vācijas uzņēmumam un tā vadītājam Matiasam Varnigam "ir Savienoto Valstu nacionālajās interesēs".

Neraugoties uz šo lēmumu, Baidena administrācija trešdien noteica sankcijas astoņiem Krievijas uzņēmumiem un kuģiem, kas iesaistīti šī gāzesvada projektā. Spēkā paliek arī ASV agrāk noteiktie soda pasākumi citām šajā projektā iesaistītajām organizācijām

Lēmums par sankciju atcelšanu "Nord Stream 2 AG" un tā vadītājam pieņemts laikā, kad Baidens mēģina uzlabot attiecības ar ASV sabiedroto Vāciju, kuras pasliktinājās Donalda Trampa administrācijas laikā.

Ar lēmumu bija neapmierināti ASV likumdevēji un citi "Nord Stream 2" kritiķi, kas bija cerējuši apturēt šo projektu.

ASV ilgi ir iebildušas pret gāzesvadu "Nord Stream 2", kas paredzēts dabasgāzes transportēšanai no Krievijas uz Vāciju, jo tas apdraud Eiropas enerģētisko drošību un rada riskus Ukrainai un Polijai, apejot šīs valstis.

Baidena administrācija paziņoja, ka tās nostāja pret šo gāzesvadu, kuru Krievija steidz pabeigt, nav mainījusies. “Baidena administrācija ir skaidri likusi saprast, ka cauruļvads "Nord Stream 2" ir slikts darījums; tas ir Krievijas ģeopolitisks projekts, kas apdraud Eiropas enerģētisko drošību,” sacīja Baltā nama preses sekretāra vietniece Karīna Žana-Pjēra.

Baidena administrācija publiski paziņoja savu lēmumu par sankcijām laikā, kad valsts sekretārs Entonijs Blinkens ir ieradies Islandē uz savu pirmo tikšanos aci pret aci ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss, kurš otrdien telefonsarunā ar Blinkenu bija apspriedis šo jautājumu, atzinīgi novērtēja šo lēmumu. “Mēs uztveram to kā konstruktīvu soli, ko mēs ar prieku turpināsim apspriest ar mūsu partneriem Vašingtonā,” Māss trešdien sacīja reportieriem Berlīnē.

Krievija un Vācija trešdien bija pozitīvi reaģējušas uz ziņām par iespējamo ASV sankciju atcelšanu uzņēmumam "Nord Stream 2 AG". Ja ASV mediju ziņotais par sankciju atcelšanu ir patiesība, tad "ASV politikā sāk parādīties normalitātes iezīmes", ziņu aģentūra "Interfax" citēja Krievijas ārlietu ministra vietnieka Sergeja Rjabkova teikto.

Gāzesvads bija vienīgais lielais jautājums, par kuru ASV un Vācijai bija "fundamentālas domstarpības", trešdien sacīja Māss.

"Nord Stream 2" ir par 95% pabeigts, un vienīgais veids, kā apturēt projektu, būtu tieša vēršanās pret vienu no ASV tuvākajiem sabiedrotajiem Vāciju, bet šādu soli Baidens spert nevēlas. Gāzesvada pēdējā posma būvniecība Vācijas ūdeņos vēl nav uzsākta.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu