P, 15.08.2022.
Apritējuši 100 gadi kopš traģiskajiem notikumiem Talsā, Oklahomas štatā
Iznīcinātā Talsas pilsēta Foto: National Geographic
TVNET
Apritējuši 100 gadi kopš traģiskajiem notikumiem Talsā, Oklahomas štatā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 13

Pirms 100 gadiem, 1921. gada 31. maijā, notika viens no visu laiku baisākajiem rasu vardarbības gadījumiem. Toreiz Talsā, Oklahomas štatā, nogalināja aptuveni 300 un ievainoja 800 melnādainos cilvēkus, nodedzināja vairāk nekā 1200 māju, 60 uzņēmumus, desmitiem baznīcu, skolu, slimnīcu, publisko bibliotēku. Mūsdienās norit aktīvs darbs pie upuru kapavietu atrašanas un bojāgājušo identificēšanas.

Šajā vasarā biedrība "National Geographic" finansiāli atbalsta pavisam nesen atrasto masu kapu atrakšanu. Tās mērķis ir veikt asiņainās rasu vardarbības upuru mirstīgo atlieku DNS analīzes, lai palīdzētu atrast viņu pēctečus. Tas, iespējams, ļautu atgūt arī apdrošināšanas atlīdzības, kuras nekad netika izmaksātas.

Ikviens varēs uzzināt jaunākos atklājumus izmeklēšanā, skatoties dokumentālo filmu "Sarkanā vasara", ko piektdien, 9. jūlijā, plkst. 22.00 demonstrēs kanālā “National Geographic”. Pirms tam aicinām ielūkoties nežēlīgo notikumu vēstures lapaspusēs.

Kas izraisīja asiņainos notikumus?

Pirms liktenīgā 1921. gada maija Talsa bija moderna pilsēta, kurā dzīvoja vairāk nekā 100 000 melnādaino cilvēku. Lielākā daļa no viņiem, aptuveni 10 000, mitinājās Grīnvudas rajonā. Tajos saspringtajos laikos melnādaino rases pārstāvjiem nācās pašiem uzņemties pilnu atbildību par savu drošību, jo policija to nenodrošināja, tādēļ arī risks piedzīvot dažādas nepatīkamas un pat bīstamas situācijas bija krietni augstāks.

Kadri no filmas "Sarkanā vasara"
Kadri no filmas "Sarkanā vasara" Foto: National Geographic

Talsas policisti 1921. gada 31. maijā arestēja melnādaino, 19 gadus veco apavu tīrītāju Diku Roulendu. Viņiem bija aizdomas, ka Diks uzbrucis kādai baltajai meitenei, lai gan pierādījumu tam īsti nebija. Baltie cilvēki tajā brīdī uzskatīja, ka Roulends meiteni ir mēģinājis izvarot. Mūsdienās gan min, ka, iespējams, Roulends, ienākot liftā, uzkāpa meitenei uz kājas, un tādēļ viņa iekliedzās.

Talsas avīzēs ātri izplatījās informācija par notikušo, kas lika balto vīriešu grupai ierasties tiesas namā, lai sodītu Roulendu. Simtiem baltādaino cilvēku sapulcējās pie apgabala tiesas, pieprasot varas iestādēm nodot viņiem Diku Roulendu.

Divas dienas Talsā bija kara stāvoklis

Kad Grīnvudas iedzīvotāji uzzināja par gaidāmo linča tiesu, melnādaino vīriešu grupa, kuru vidū bija arī Pirmā pasaules kara veterāni, bruņojās un devās uz tiesas namu, lai aizsargātu savas rases pārstāvi.

Sākotnēji policisti melnādaino vīriešu grupai lika aiziet, ko viņi arī izdarīja, taču balto pūli tie neizkliedēja. Cilvēku skaits tajā pieauga līdz pat 2000. Tajā pašā naktī melnādaino ļaužu pūlis atgriezās un izcēlās cīņa, kas ilga visu nakti. Vienā mirklī Talsa pārvērtās haosā.

Nākamajā rītā, 1. jūnijā, uz sadursmes vietu nosūtīja Nacionālo gvardi. Melnādainajiem cilvēkiem atņēma ieročus, viņus arestēja un kopā ar citiem melnādainajiem, kurus izdzina no mājām, pārvietoja uz tuvējām koncentrācijas nometnēm. Talsā nogranda vairāki sprādzieni, kas nāvējoši ievainoja cilvēkus, bet uzbrukumos izlaupīja un nodedzināja melnādaino mājvietas un uzņēmumus.

Kadri no filmas "Sarkanā vasara"
Kadri no filmas "Sarkanā vasara" Foto: National Geographic

Nedēļas laikā pēc cīņas aptuveni 6000 no atlikušajiem melnādainajiem izdzīvotājiem aizturēja un aizveda uz koncentrācijas nometnēm.

Pēc asiņainā slaktiņa nevienu no balto pūļa nesauca pie atbildības vai kā citādi nesodīja par dalību noziedzīgajās darbībās. Pilsētas nodedzināto ēku drupas gruzdēja un vairāk nekā 800 cilvēku ārstēja iegūtās traumas. Nepilnās divās dienās lielāko štata melnādaino kopienu iznīcināja līdz pamatiem.

Uzbrukums notika brīdī, kad starp dažādām rasēm pasaulē bija ļoti saspringta situācija. Roulenda aizturēšana bija kā dzirkstele, kas piešķīla uguni un sāka nežēlīgu cīņu. Pielīdzinot radīto zaudējumu summu mūsdienām – postījumi bija aptuveni 25 miljonu dolāru (aptuveni 21 miljona eiro) vērtībā.

Kas mūsdienās zināms par nežēlīgajiem notikumiem?

Šobrīd, gadsimtu vēlāk, joprojām ir vairāki neatbildēti jautājumi par notikušo – cik cilvēku patiesībā gāja bojā, kas viņi bija un kur ir upuru kapavietas?

Pāris atbildes uz šiem jautājumiem iegūtas, pateicoties izmeklēšanai, kurā 2020. gada oktobrī atklāja masu kapus. Tajos, domājams, atrodas slaktiņa upuri. Savukārt pavisam nesen, 2021. gada jūnijā, atrada vēl 15 cilvēku mirstīgās atliekas, taču arī tās ir jāpēta, lai noskaidrotu, vai cilvēki zaudēja dzīvību tieši nežēlīgajos notikumos pirms 100 gadiem.

Kapu atrakšana
Kapu atrakšana Foto: National Geographic

Šobrīd zinātnieki vēlas analizēt atrasto cilvēku mirstīgo atlieku DNS, lai upuriem varētu piešķirt vārdus un, iespējams, atrast viņu ģimenes. Kopš jūnija, arheologu komanda īsteno rūpīgu masu kapu atrakšanu un analizē atradumus, lai atrastu norādes par personu identitāti un to, kā viņi nomira.

Kapu atrakšana ir tikai daļa no aktivitātēm, kuras Talsā veic, lai sniegtu artavu pagātnes ciešanu atlīdzināšanā un ieguldītu melnādaino kopienas atjaunošanā un izaugsmē. Grīnvudā arī izveidots centrs, kurā var uzzināt par vēsturiskajiem notikumiem Talsā.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu