Kā veselībai lietojams šā gada augs – pļavas ķimene

FOTO: shutterstock.com

Pļavas jeb parastā ķimene ir viens no tiem augiem, kura garšu un smaržu pazīst gandrīz ikviens – ķimenes plaši izmantojam gan pārtikas rūpniecībā, kulinārijā, kosmētikā un parfimērijā, gan ārstniecībā un zāļu tējās.

“Pļavas ķimenes drogas ir ķimenes augļi un ēteriskā eļļa. Ķimene pieder maigas darbības garšaugiem, ir nozīmīgs tradicionāls pārtikas produkts normālā diētā un ķimene ir arī ieteicama kuņģa un zarnu trakta, aknu, žultsvadu sistēmas, nieru un urīnceļu problēmu gadījumā,” norāda Dr. biol. Dailonis Pakalns un piebilst, ka

ārstniecībā ķimene pazīstama kopš 17. gadsimta, bet kulinārijā tiek lietota jau vismaz 500 gadu.

Ķimene ir divgadīgs, retāk – daudzgadīgs lakstaugs. Latvijā savvaļā tā aug visā teritorijā, sausās, saulainās vietās, pļavās un zālājos.

Ķimene – veselības uzlabošanai

Farmaceits, Dr. biol. Dailonis Pakalns stāsta, kā ķimenes augļi stimulē gremošanas sistēmas veselību:

· nodrošina zarnu trakta normālas funkcijas,

· novērš kuņģa un zarnu trakta spazmas, pilnuma sajūtu un gāzu uzkrāšanos,

· palīdz gremošanas sulu plūsmai.

Tie palīdz arī imūnsistēmai:

· veicina organisma dabiskās aizsargspējas,

· palielina rezistenci pret veselībai bīstamiem mikroorganismiem,

· nodrošina fizisku labsajūtu.

Savukārt ēteriskā eļļa noder gremošanas un elpceļu veselībai, pateicoties pretmikrobu aktivitātei. “Ēterisko eļļu lieto iekšķīgi un transdermāli, arī mutes dobuma un zobu kopšanas līdzekļos kariesa profilaksei,” skaidro eksperts.

Kā ķimene darbojas?

„Ķimenes augļu drogai jāsatur vismaz 3% ēteriskās eļļas. Tā satur flavonoīdus, kumarīnus, fenilpropanoīdus, miecvielas, polisaharīdus, eļļu, sveķveida vielas un minerālvielas. Ķimenes augļiem piemīt ēstgribu stimulējoša, gremošanu veicinoša, gāzes mazinoša, atkrēpošanu veicinoša, laktāciju stimulējoša, žultsdzenoša, pretmikrobu, pretiekaisuma un aromterapijas darbība, līdzīgi anīsa un fenheļa augļu darbībai,” stāsta ārstniecības augu pārzinātājs, Rīgas farmaceitiskās fabrikas Dr. Pakalna produktu līnijas tēvs Dailonis Pakalns.

Ēterisko eļļu iegūst, augļus pārdestilējot ar ūdens tvaiku. Galvenie komponenti sastāvā ir karvons un limonēns. Ēteriskā eļļa ir palīglīdzeklis gremošanas traucējumu novēršanai un elpceļu veselībai.

Ar kādiem augiem draudzējas ķimene?

Ķimenes augļu drogu mēdz iekļaut gremošanas sistēmas traucējumu atvieglošanai domātos zāļu tēju maisījumos, kas parasti paredzēti, lai:

· stimulētu aknu darbību;

· pastiprinātu gremošanas trakta tonusu;

· veicinātu zarnu peristaltiku;

· mazinātu rūgšanas un pūšanas procesus zarnās;

· nomierinātu spazmas;

· novērstu atraugas, pilnuma sajūtu, meteorismu.

Populāra ir karminatīvā tēja, kuras sastāvā ķimenes augļi ir kopā ar piparmētras lapām, kumelītes ziediem un kalmes sakneņiem – pa 25% no katras drogas. Tāpat populārs ir 5–10% maisījums ar salvijas, melisas, krūzmētras vai piparmētras lapām, kumelītes, kliņģerītes un malvas ziediem, fenheļa augļiem, pelašķa lakstiem.

Ja ir kuņģa darbības funkcionālie traucējumi ar hronisku gļotādas iekaisumu, deģenerācijas pazīmēm, pavājinātu sekretoro funkciju, ķimeni lieto kopā ar vērmeles lakstiem, pienenes saknēm, piparmētras, salvijas un ceļteku lapām, apiņa rogām.

Ēstgribas rosināšanai, zarnu koliku, caurejas gadījumā izmanto kopā ar augstiņu lakstiem. Hroniska kolīta gadījumā, ko pavada caureja, lieto kopā ar stāvā retēja sakneņiem, dzeltenās kaķpēdiņas ziediem, salvijas lapām.

Aizcietējuma gadījumos 2–10% ķimenes augļu lieto maisījumos ar sennu lapām, krūkļa mizu, fenheļa augļiem, piparmētras lapām, citā priekšrakstā 10% ķimenes augļu – kopā ar 75% sennu lapām, piparmētras lapām, malvas ziediem, lakricu saknēm.

Lai novērstu miega traucējumus, ko izraisa gāzu uzkrāšanās zarnās, nomierinošā tējā iesaka kopā ar kumelītes ziediem, bet tahikardijas gadījumā – ar baldriāna saknēm, māteres lakstiem.

Pulverizētu augļu drogu cietajās kapsulās lieto kopā ar anīsa un fenheļa augļu pulveri vienādās daļās vai minēto drogu tinktūras vienādās daļās pilienos kā karminatīvu līdzekli.

Kuņģa un zarnu trakta nervozu sāpju gadījumos – ķimenes tinktūru maisījumā ar baldriāna sakņu un melisas lapu tinktūru. Terapeitiski nozīmīga kombinācija ir augļu ekstrakts ar karminatīvo drogu – vērmeles lakstu, fenheļa augļu, piparmētras lapu ekstraktiem, kas aktivē kuņģa kontrakcijas līdzīgi metoklopramīdam.

Uzpūšanās un meteorisma atvieglošanai īpaši populārs tradicionāls līdzeklis ir Aqua carminativa, kura sastāvā ir ķimenes, kumelītes, citrona, fenheļa un piparmētras ēteriskās eļļas ar dažādām piedevām. Kā karminatīvu līdzekli iesaka ēterisko eļļu kombināciju ar dimetikonu, stāsta „Mēness aptiekas” eksperts Dr. biol. Dailonis Pakalns.

Kad ar ķimenes lietošanu jāuzmanās?

· Ieteiktais lietošanas ilgums ir līdz divām nedēļām, ja simptomi saglabājas, nepieciešama ārsta konsultācija.

· Nelietot iekšķīgi aknu slimību, holangīta, žultsakmeņu un citu žults traucējumu gadījumos, ja ir paaugstināta jutība pret čemurziežu dzimtas drogām.

· Nav apstiprinošu datu par lietošanu grūtniecības periodā.

· Neiesaka perorāli bērniem līdz 12 gadiem.

· Blaknes nav novērotas, taču iespējams kontaktdermatīts.

· Ēterisko eļļu nevajadzētu lietot uz bojātas ādas un gļotādām, kā arī acu tuvumā.

Augs ar titulu

Zīmīgi, ka pļavas ķimene ir Latvijas Botāniķu biedrības izvēlētais «Gada augs 2021». Ķimenes izplatīšanos kopš seniem laikiem sekmējusi cilvēka darbība. Latvijā ķimene plaši lietota uzturā dažos pārtikas produktos un kombinācijās, taču pēdējos gados šķietami parastais augs savvaļā kļūst arvien retāk sastopams. To visticamāk veicina vairāki faktori. Viens no tiem – izzūd sugai piemērotu dabisko, neielaboto zālāju platības. Dabiskie zālāji tiek citādi apgūti, atņemot dzīves telpu līdz šim par parastiem uzskatītiem pļavu augiem. Tādēļ paredzēts, ka 2021. gadā Latvijas Botāniķu biedrība meklēs atbildi uz jautājumu, kāda ir ķimenes pašreizējā izplatība valstī un to ietekmējošie faktori.

Uz augšu
Back