Kāpēc bruņurupuči tik ilgi dzīvo?

Bruņurupucis FOTO: Unsplash

Sv. Helēnas salā Atlantijas okeāna dienvidos dzīvo radījums, kas Ginesa rekordu grāmatā ierakstīts kā “vecākais dzīvnieks uz zemes”. Viņa vārds ir Džonatans, un viņš ir milzu bruņurupucis.

Ginesa rekordu grāmatā rakstīts, ka 2019. gadā Džonatans nosvinēja savu 187. dzimšanas dienu. Viņš ir dzimis 1832. gadā karalienes Viktorijas valdīšanas laikā. Savukārt Titānika nogrimšanas laikā Džonatans bija jau 80 gadu vecs.

Džonatans un citi milzu bruņurupuči nav vienīgie bruņurupuči, kas dzīvo ilgi. Jūras bruņurupuči var dzīvot 50 līdz pat 100 gadu, bet vēl citi bruņurupuči – vairāk nekā gadsimtu, vēstīts izdevumā “Live Science”.

Patiesībā zinātniekiem nav īsti skaidrs, kāds ir bruņurupuču dzīves ilguma slieksnis, jo vienkārši cilvēki paši nenodzīvo tik ilgi, lai to uzzinātu. Kāpēc bruņurupuči dzīvo tik ilgi? Atbildi sniedz biologi un bruņurupuču eksperti.

Atbilde no evolūcijas puses ir visai skaidra: tādi dzīvnieki kā čūskas un jenoti dievina mielošanos ar bruņurupuču olām. Lai nodotu savus gēnus tālāk, bruņurupučiem ir jādzīvo ilgi un bieži jāvairojas – nereti pat vairākas reizes gadā. Turklāt izdēto olu daudzumam ir jābūt ļoti lielam.

“Ir ļoti pārsteidzoši, ka pasauli nav pārpludinājuši bruņurupuču pulki, ja ņem vērā to, cik daudz olu tie izdēj,” stāstīja pētniece Lorija Neumane-Lī.

Tomēr bioloģiskais mehānisms, kas slēpjas aiz bruņurupuču garā mūža, ir krietni sarežģītāks. Viens no bruņurupuču ilgdzīvotības iemesliem slēpjas to telomērās jeb hromosomu pleca galos. Šīs struktūras, daloties šūnām, aizsargā hromosomas. Laika gaitā telomēras kļūst īsākas vai degradējas, kas nozīmē to, ka tās vairs nevar aizsargāt hromosomas tik labi, tāpēc rodas audzēji un šūnas mirst. Bruņurupučiem savukārt šī telomēru degradācija notiek lēnāk nekā citiem dzīvniekiem. Tāpēc tie dzīvo ilgāk.

Tiesa, zinātnieki vēl nav atklājuši visus faktorus, kas ļauj bruņurupučiem dzīvot tik ilgi, tomēr pastāv vairākas teorijas. Jaunā pētījumā, kas gan vēl nav recenzēts, zinātnieki raksta, ka milzu bruņurupuči un citas bruņurupuču sugas spēj sevi pasargāt no šūnu bojājumu izraisītajiem efektiem. Bojātās šūnas bruņurupuču organisms vienkārši spēj ātri iznīcināt. Tā arī ir viena no ticamākajām atbildēm, kāpēc bruņurupuči dzīvo tik ilgi.

Uz augšu
Back