Par vakcinācijas sertifikāta viltošanu aizturētas vēl četras personas
Papildināts

Ilustratīvs attēls. FOTO: Zane Bitere/LETA

Turpinot mērķtiecīgu darbu saistībā ar fiktīvas vakcinācijas vai vakcinācijas sertifikātu pret Covid-19 atklāšanu un, balstoties uz iepriekš saņemtu informāciju, šonedēļ policija Rīgas reģionā aizdomās par Covid-19 vakcinācijas sertifikātu viltošanu aizturējušas četras personas, tostarp ģimenes ārste, informēja Valsts policijā.

Šonedēļ, 19.oktobrī, VP Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3.biroja darbinieki aizdomās par vakcinācijas sertifikātu pret Covid-19 viltošanu personu grupā aizturēja četras - 1972.gadā, 1961.gadā, 1956.gadā un 1953.gadā dzimušas - sievietes. Visas aizturētās ir medicīnas iestādes darbinieces, viena no viņām - ģimenes ārste.

Tāpat veiktas septiņas kratīšanas dažādās vietās Rīgas reģionā, tai skaitā arī ģimenes ārsta praksē. Kratīšanās izņemti nepatiesas ziņas saturoši apliecinājumi par vakcinācijas saņemšanu, noziedzīgi iegūti naudas līdzekļi un citi izmeklēšanai nozīmīgi priekšmeti.

Policijā izmeklēšanā ieguvusi pierādījumus, kas ļauj uzskatīt, ka faktiski neveicot vakcināciju pret Covid-19, tika ievadīti nepatiesi dati automatizētajā datu apstrādes sistēmā par it kā notikušiem vakcinācijas faktiem. Vairākas personas šādi ir ieguvušas vakcinācijas sertifikātu, par to samaksājot 400 eiro.

Pašlaik trīs personām ir noteikts aizdomās turēto statuss un piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Savukārt vienai personai noteikts personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

Par notikušo ir sākts kriminālprocess par prettiesiska labumu pieprasīšanu un pieņemšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, par automatizētas datu apstrādes sistēmas darbības traucēšanu un nelikumīgu rīcību ar šajā sistēmā iekļauto informāciju mantkārīgā nolūkā, kā arī par dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, mantkārīgā nolūkā.

Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās un tās interesēs pašlaik plašākus komentārus VP nesniedz.

Policija atkārtoti aicina personas, kurām ir informācija par vakcinācijas fakta falsificēšanu, ziņot policijai. Tāpat pašas personas, kuras ir iesaistījušās šādās darbībās, policija aicina pašām labprātīgi pieteikties policijā un sadarboties ar izmeklētājiem. Atkarībā no konkrētas situācijas, ja personas aktīvi sadarbojas, palīdz atklāt šādus smagus noziegumus, tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

Tāpat VP atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Tikmēr Latvijas Radio šodien vēsta, ka pieaugot saslimstībai ar Covid-19 un ar šo infekciju saslimušo hospitalizācijas rādītājiem, arī Nacionālajā mikrobioloģijas references laboratorijā

nonāk arvien vairāk paraugu, kuri liek domāt, ka slimnīcā nonākušais vakcinētais pacients, iespējams, nopircis viltus sertifikātu.

25

Pašlaik Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija saņem aptuveni 10 aizdomīgus asins paraugus nedēļā. Aizdomīgie asins paraugi ir tādi, par kuriem radušās aizdomas, ka cilvēks ar Covid-19 vakcinācijas sertifikātu, kurš nonācis slimnīcā, patiesībā varētu būt saņēmis šo sertifikātu viltus ceļā.

References laboratorijas vadītājs ārsts Sergejs Ņikišins Latvijas Radio skaidroja - šādu gadījumu kļūst vairāk, bet tas arī esot saprotams, jo lielāks kļūst arī hospitalizēto pacientu skaits.

Par aizdomīgu katru konkrēto gadījumu var uzskatīt pēc vairākām pazīmēm - gan pēc neesošām antivielām, gan pēc fakta, ka šķietami vakcinējies cilvēks vispār nonācis slimnīcā ar vidēju vai smagu Covid-19 saslimšanu.

Tomēr Ņikišins uzsvēra - ne vienā, ne otrā gadījumā tikai ar to vien nepietiek, lai apgalvotu, ka sertifikāts ir nopirkts. Retos gadījumos antivielu neizstrādāšanās var būt arī vakcīnu saņēmušam cilvēkam.

"Tur jāskatās, kas ir par iemeslu, kāpēc nav antivielu. Vai ir kādas blakus saslimšanas, piemēram, imunsupresijas stāvoklis, cukura diabēts smagā pakāpē vai liekais svars.

25

 Tas var kavēt, bet tomēr lielākajam procentam būs tās antivielas," skaidroja Ņikišins.

Jau ziņots, ka saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 VP lietvedībā ir gandrīz 20 kriminālprocesi, ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Ruks teica, ka policijas lietvedībā ir "tuvu pie diviem desmitiem" kriminālprocesu, turklāt teju katru dienu ierosināto lietu skaits mainās. Pirms vairākām dienām policijas izmeklēšanā bija 15 kriminālprocesi.

Patlaban vairāki desmiti Covid-19 sertifikātu ir anulēti, tomēr šajos kriminālprocesos ir daudz epizožu, klientu, un rūpalā iesaistītie darbojušies grupā. Tāpat tiesas nopietni piegājušas šai problēmai un pēc policijas ierosinājuma vairākos gadījumos kā drošības līdzekli piemērojušas apcietinājumu.

Uz augšu
Back