Ventspils pašvaldība piešķirs pabalstu sadzīves apstākļu uzlabošanai

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Shutterstock

Vakar Ventspils pašvaldības dome pieņēma lēmumu par jauna pabalsta piešķiršanu iedzīvotāju sadzīves apstākļu uzlabošanai, informē pašvaldībā.

Šāds lēmums ir pieņemts, jo no šā gada 1.jūlija valstī ir jāpiemēro jauna kārtība sociālās palīdzības saņemšanā, kura noteikta Ministru kabineta "Noteikumos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu". Šie noteikumi paredz, ka mājokļa pabalstu pēc jaunās kārtības var saņemt mājsaimniecības neatkarīgi no trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa, bet gadījumā, ja cilvēkam pēc mājokļa komunālo izdevumu apmaksas pāri paliek ne vairāk kā 109 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un ne vairāk kā 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

Valsts pārvaldes ieskatā, ja personai pēc minēto izdevumu apmaksas pāri paliek vismaz 109 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un vismaz 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā, ar šo naudas līdzekļu atlikumu mēnesī mājsaimniecība var izdzīvot, tātad var iegādāties gan pārtiku, gan nepieciešamos medikamentus, gan apģērbu, gan segt transporta izdevumus, un segt citas izmaksas.

Līdz šā gada 30.jūnijam Ventspils pašvaldībā bija noteikta atbalsta kārtība, kas saistīta ar mājokļa izdevumu daļēju segšanu. Šī kārtība noteica mērķa grupas, proti, ģimenes (personas), kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statuss, atsevišķi dzīvojoši pensionāri un atsevišķi dzīvojošas personas ar invaliditāti, kuriem nav Civillikumā noteikto likumīgo apgādnieku, ja viņu ienākumu līmenis uz vienu personu pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 340 eiro mēnesī.

Tāpat bija noteikti arī sociālo pabalstu veidi, proti, siltumenerģijas patēriņa daļējai kompensēšanai, kurināmā iegādes daļējai kompensēšanai 87 eiro gadā vienai mājsaimniecībai, ūdens un kanalizācijas pakalpojumu daļējai kompensēšanai par patērēto ūdeni un kanalizācijas pakalpojumiem ir noteikts 50% apmērā no maksājuma summas, bet ne vairāk kā par 5 kubikmetriem (m3) mēnesī vienai personai, īres maksas daļējai kompensēšanai.

Savukārt, no šā gada 1.jūlija, esot spēkā jaunajai Ministru kabineta noteiktajai kārtībai, tiek secināts, ka atsevišķas pabalstu saņēmēju grupas vairs nekvalificējas mājokļa pabalstam, proti, ģimenes, kurās ir tikai pensionāri/invalīdi, kā arī pensionāri/invalīdi vieninieki.

Bez mājokļa pabalsta saņemšanas iespējas, tiek būtiski pasliktināta šo sociālās palīdzības saņēmēju materiālā un sociālā situācija, tādēļ Ventspils pašvaldība, lai kompensētu valsts pieņemto lēmumu rezultātā iedzīvotājiem radušos zaudējumus, ir paredzējusi ieviest jaunu atbalsta kompensācijas mehānismu, to nosakot jaunos saistošajos noteikumos "Par pabalsta piešķiršanu sadzīves apstākļu uzlabošanai".

Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem, katrai mājsaimniecībai jaunais pabalsts sadzīves apstākļu uzlabošanai tiks aprēķināts individuāli, ņemot vērā šīs mājsaimniecības pieejamo naudas līdzekļu atlikumu pēc mājokļa komunālo pakalpojumu apmaksas. Saskaņā ar noteikumiem pabalsta izmaksas aprēķinam tiks ņemti vērā saņemtie pabalsti laika periodā no 2020.gada 1.jūlija līdz 2021.gada 30.jūnijam jeb par vienu pilnu gadu pirms stājās spēkā valsts noteiktā vienotā aprēķina kārtība. Paredzēts, ka aprēķināto pabalstu starpību varēs saņemt viena gada laikā kā ikmēneša izmaksu.

Ventspils pilsētas Sociālā dienesta vadītāja Una Lapskalna atzīst, ka dienestam patlaban vēl ir grūti prognozēt, cik šādu mājsaimniecību Ventspilī būs, bet aptuvenie aprēķini rāda, ka jauno pabalstu dzīves apstākļu uzlabošanai varētu saņemt aptuveni 900 mājsaimniecību. Pašvaldība šī pabalsta nodrošināšanai budžetā ir paredzējusi līdzekļus 190 000 eiro apmērā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu