Video ⟩ Armijas sveiciens valsts svētkos: lidmašīnu lidojums pāri Vecrīgai un militārā parāde

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 90
Foto: Jānis Škapars

Sveicot valsts iedzīvotājus Latvijas proklamēšanas 103.gadadienā, šodien, 18. novembrī, Brīvības laukumā notika iepriekš neizziņota militārā parāde, kā arī norisinājās lidmašīnu un helikopteru lidojums pāri Vecrīgai.

NBS mikroblogošanas vietnē "Twitter" skaidroja, ka iedzīvotājiem nav jāsatraucas, ja Rīgas ielās šodien tiek pamanīta militārā tehnika un gaisa kuģi.

"Šis ir mūsu sveiciens Latvijas 103.gadadienā," pauda NBS, aicinot iedzīvotājus sveicienam sekot līdzi arī tiešraidē televīzijā.

Lai neveicinātu pulcēšanos, sīkāka informācija par militāro parādi iepriekš netika izpausta. Taču, kā novēroja TVNET, Rīgas centrā šodien pusdienlaikā bija pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku, lai vērotu Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto sveicienu Latvijas Republikas proklamēšanas 103.gadadienā.

Ap plkst.13 laukumā pie Brīvības pieminekļa sākās NBS un sabiedroto spēku militārās tehnikas brauciens, ko ievadīja Valsts prezidenta Egila Levita sveiciens.

Militārās tehnikas nelielo parādi iesāka gaisa tehnika, kas pārlidoja virs pieminekļa un devās Brīvības ielas virzienā. Viens no gaisa kuģiem aiz sevis atstāja Latvijas valsts karoga krāsās iekrāsotus dūmus.

Militārās tehnikas parādē varēja redzēt arī nesen Latvijas iegādātās bruņumašīnas "Patria", ka arī atsevišķas citas militārās tehnikas vienības. NBS un sabiedroto spēku karavīri sveicināja sanākušos iedzīvotājus.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) intervijā Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka pat tad, ja nevaram parādīt NBS spēkus ierastajā veidā, tad vismaz šādā veidā tika mēģināts visus iepriecināt. Ministrs aicināja iedzīvotājus lepoties ar savu armiju, karavīriem un robežsargiem. "Mēs esam drošībā, mēs neļausim nevienam iztraucēt svētkus un tikt pāri mūsu robežām," teica Pabriks.

Pie Brīvības pieminekļa bija pulcējušies vairāk nekā 1000 cilvēki, turklāt, sākoties militārās tehnikas braucienam, cilvēki sastājās blīvāk ap laukuma perimetru, tādējādi arvien retāk ievērojot divu metru distanci. Kā novēroja aģentūra LETA, kārtības sargi īpaši neaizrādīja klātesošajiem par distances un citu epidemioloģiskās drošības prasību neievērošanu.

Cilvēki bija pulcējušies ne vien pie Brīvības pieminekļa, bet arī citviet, piemēram, pie Ministru kabineta ēkas un tālāk ap Brīvības ielu Berģu virzienā.

Braucot pa Brīvības ielu, militāro tehniku pavadīja Militārās policijas automašīnas, kuras lika apstāties automašīnām, kas tajā brīdī brauca pa minēto ielu. Satiksme Brīvības ielā pirms tehnikas brauciena netika ierobežota.

Pēc neilgā militārās tehnikas brauciena iedzīvotāji turpināja likt ziedus Brīvības pieminekļa pakājē.

Tāpat šorīt valsts augstākās amatpersonas nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa.

Pulksten 12:00 Saeimā norisinājās svinīgā sēde, kur uzrunu teica Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece.

Viņa akcentēja, ka saskaņā ar vēstures liecībām uzticība Latvijas valstij un savai tautai, kad atbalstām cits citu liela mērķa vārdā, vienmēr ir ļāvusi mums pārvarēt vissmagākos laikus. Politiķe uzsvēra, ka šī pārliecība un ticība nekad mūs nav pievīlusi un ir devusi mums viedumu, tālredzību un degsmi, kas izšķirošos brīžos vienmēr likta lietā.

"Kad apkārtējā pasaule kļūst arvien neparedzamāka un nedrošāka, spēks ir jāmeklē pašiem sevī. Atgriežoties pie savām saknēm un spēka avotiem, mēs neļausim mūsu identitāti noteikt ārējiem apstākļiem," uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja.

Atgādinot, ka nākamgad apritēs 100 gadi kopš pirmā Saeimas sasaukuma darba uzsākšanas, Mūrniece sacīja, ka Latvijas demokrātijas vēsture ir bijusi salīdzinoši īsa, tomēr demokrātijas principi un parlamentārisma gars ir ielikti valsts pamatos. Tāpēc ir jāstiprina tie ar cieņpilnu attieksmi citam pret citu un sabiedrību.

Runājot par Covid-19 pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, Mūrniece uzsvēra, ka cilvēciski šī pandēmija ir nepieredzēts pārbaudījums mums pašiem, mūsu bērniem, mūsu vecākiem un vecvecākiem. Tā pārbauda sabiedrības spēju sadarboties, paļauties citam uz citu, kā arī veselo saprātu, spēju kritiski domāt un sabiedrības briedumu.

"Pandēmija agri vai vēlu beigsies - bet Latvija paliks. Svarīgi, lai karš pret pandēmiju neatgriezeniski nepārvērstos cīņā starp mums pašiem, sašķeltībā un neiecietībā. Jā, ir lietas, kuras mēs nevaram paredzēt un kontrolēt. Taču tikai mūsu ziņā ir tas, ar kādu attieksmi mēs šajā laikā turpinām dzīvot un sadzīvot ar apkārtējiem. Ieklausīšanos un cieņu ir pelnījis ikviens," atzīmēja Saeimas priekšsēdētāja.

Mūrniece izteica visdziļāko cieņu un pateicību mediķiem, kuri strādā pandēmijas frontes pirmajās līnijās, dienu un nakti cīnoties par cilvēku dzīvību. Saeimas priekšsēdētāja aicināja vakcinēties tos, kuri vēl nav paguvuši to izdarīt, uzverot, ka tā var glābt dzīvību.

Tāpat īpaša pateicība pienākas robežsargiem, zemessargiem, karavīriem, kuri sargā mūsu valsti un - pašlaik jo sevišķi - Eiropas Savienības un NATO austrumu robežu. Pašlaik norisinās vēl nepieredzētas hibrīdoperācijas pie ārējās robežas Polijā, ko apzināti veic Baltkrievijas režīms, cenšoties iepludināt Eiropas Savienībā tūkstošiem migrantu. Provokācijas vērstas arī pret Latviju un Lietuvu, sacīja Mūrniece.

"Mūsu pienākums ir sargāt mūsu zemi, un mēs zinām - katra valsts sākas ar robežu. Sargāt savu robežu ir augstākā prioritāte! Šobrīd mūsu atbildība ir vēl lielāka, jo mēs sargājam ne tikai savas valsts, bet arī Eiropas Savienības un NATO ārējo robežu", uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja.

Atzinīgi novērtēts arī sabiedroto ieguldījums NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā Latvijā, kā arī Baltijas gaisa telpas patrulēšanā. "Mums ir jādara viss, lai turpinātu sekmēt spēcīgu NATO kolektīvās aizsardzības klātbūtni reģionā un atturēšanas politiku, tā stiprinot mūsu reģiona drošību," sacīja Mūrniece.

"Ja šķiet, ka sabiedrībā irst kādas saites, kuras parasti bijušas stipras un kuras tik skaisti sajutām vēl pavisam nesen - mūsu valsts simtgadē -, tad mums ir jādomā, kā šīs saites atjaunot un stiprināt. Būsim gudri - stiprināsim, nevis vājināsim cits citu!" aicināja Saeimas priekšsēdētāja.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 90

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu