Pk, 9.06.2023.

Bērnu tiesību aizsargi "Naukšēnos" sākuši 13 administratīvās lietas par vardarbību

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītājs Jānis Ābele piedalās kampaņas "#tētisvar" atklāšanas pasākumā ISSP galerijā.
Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītājs Jānis Ābele piedalās kampaņas "#tētisvar" atklāšanas pasākumā ISSP galerijā. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) veikusi pārbaudi sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni".

Sāktas 13 administratīvo pārkāpumu lietas pret deviņiem iestādes darbiniekiem par emocionālo un fizisko vardarbību pret nepilngadīgajiem.

Kā informēja VBTAI, līdz šim septiņās lietās ir piemērots sods, no kurām četrās piemērots naudas sods, kas vienlaikus nozīmē

arī liegumu trīs gadus strādāt iestādēs, kurās uzturas bērni.

Savukārt vēl trijās izteikti brīdinājumi.

Sešas lietas ir izbeigtas, taču, kā atzīmē VBTAI, izbeigtās lietas nenozīmē, ka konkrētā persona nav sodīta, jo vairākas lietas ir ierosinātas pret vienu un to pašu personu. Vienlaikus spēkā stājušies lēmumi deviņās lietās, bet divās lietās tie ir pārsūdzēti.

Par smagākajiem iespējamajiem vardarbības gadījumiem informācija nodota Valsts policijai tālāku darbību veikšanai.

VBTAI vēlreiz uzsver, ka nepieciešamas būtiskas un operatīvas pārmaiņas, lai "Naukšēni" efektīvi pildītu savu funkciju - kompetenti vadīts pārmaiņu process, zinoša un aktīva komanda, kas ir spējīga veidot dialogu ar iestādes audzēkņiem, kā arī konkrētas un precīzas sociālās korekcijas un atbalsta programmas katram audzēknim. Ārkārtīgi būtiska ir iestādes audzēkņiem pieejama nepārtraukta un pietiekama atbalsta sistēma, kā arī skaidrs vēstījums un redzējums par iestādes nākotni gan pusgada, gan piecu gadu perspektīvā.

Ņemot vērā iestādē konstatēto, VBTAI pēc pārbaudes sniedza ieteikumus situācijas uzlabošanai, tostarp - nodrošināt bērnu izolāciju atbilstoši likuma prasībām un nepieļaut karcera izmantošanu, nepieļaut soda sistēmas manipulatīvu izmantošanu. Tāpat nepieciešams nodrošināt psihologa pieejamību iestādē un sociālās rehabilitācijas iespējas, izvērtēt darbinieku kompetences un nodrošināt tiem nepieciešamo atbalstu, nodrošināt nepilngadīgajiem pilnvērtīgu uzturu un nepieļaut tā liegumu kā soda metodi, kā arī nodrošināt pilnvērtīgas izglītības iespējas.

VBTAI kopā ar Tieslietu ministrijas un Valsts probācijas dienesta pārstāvjiem aktīvi iesaistījās "Naukšēnu" iekšējās kārtības noteikumu un dienas režīma izstrādē, kā arī līdzdarbojās Ministru kabineta noteikumu "Sociālās korekcijas izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumi" grozījumu izstrādē.

TVNET jau ziņoja, ka Izglītības un zinātnes ministrija saistībā ar konstatētajiem bērnu tiesību pārkāpumiem ir pieņēmusi lēmumu atstādināt no darba "Naukšēnu" direktoru Didzi Čākuru.

Dienestu rīcībā esošā informācija liecina, ka skolā, iespējams, tiek pieļauti bērnu tiesību pārkāpumi un netiek nodrošinātas bērnu tiesības un intereses.

Signāli par iespējamiem pārkāpumiem saņemti no "Naukšēnu" audzēkņiem, kuri norādījuši uz fizisku un emocionālu vardarbību no iestādes darbinieku un pedagogu puses.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu