C, 18.08.2022.

Kariņš uzdevis Vitenbergam iesniegt priekšlikumus energoresursu cenu stabilizēšanai

TVNET/LETA
Kariņš uzdevis Vitenbergam iesniegt priekšlikumus energoresursu cenu stabilizēšanai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Premjers Krišjānis Kariņš.
Premjers Krišjānis Kariņš. Foto: Valsts kanceleja

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzdevis ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA) iesniegt valdībā priekšlikumus energoresursu cenu stabilizēšanai un ilgtermiņa prognozējamības nodrošināšanai nacionālā un reģionālā mērogā, kā arī priekšlikumus siltumenerģijas izmaksu samazināšanai, kas būtu vērsti uz strauja siltumenerģijas tarifu pieauguma novēršanu, TVNET informēja Ministru prezidenta preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Vitenbergs jau ir paziņojis, ka cenu stabilizēšanai atkārtoti aicinās koalīcijas partnerus atbalstīt samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai un kurināmajai koksnei. Iepriekš Kariņa pārstāvētā "Jaunā vienotība" PVN samazināšanu tika noraidījusi.

Pēc Kariņa vārdiem, pašlaik ir redzams, ka pēdējo mēnešu laikā dažādu faktoru rezultātā visā pasaulē ir strauji pieaugušas energoresursu cenas. "Tas sāpīgi skar arī mūsu iedzīvotājus un uzņēmumus", tāpēc valdība ieviesusi vairākus risinājumus, lai mazinātu pieaugošo energoresursu cenu ietekmi, tostarp īpaši sniedzot plašāku atbalstu mūsu senioriem un mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, uzskata Kariņš.

"Vienlaikus būtiski arī vērtēt situāciju ilgtermiņā un strādāt pie risinājumiem, lai stabilizētu energoresursu cenas nākotnē

un tās būtu pēc iespējas prognozējamas," uzsver Kariņš.

Ministru prezidenta preses sekretārs atzīmē, ka valdība līdz šim ir lēmusi par vairākiem atbalsta veidiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem - palielināts atbalsts aizsargātajiem elektrības lietotājiem, vakcinētie seniori ziemas sezonas laikā saņem 20 eiro pabalstu katru mēnesi pieaugošo energoresursu izmaksu kompensācijai, samazināta obligātās iepirkuma komponentes likme, uz pusi samazināts elektrības sadales tarifs un piešķirti papildu līdzekļi mājokļa pabalstiem. Tāpat papildu atbalsts ģimenēm ar bērniem šogad esot ģimenes valsts pabalsti, kam valsts budžetā papildus piešķirts 90 miljonu eiro finansējums.

Atbilstoši Ministru prezidenta uzdevumam par priekšlikumiem energoresursu cenu stabilizēšanai un prognozējamībai ilgtermiņā Ekonomikas ministrijai tie valdībā ir jāiesniedz divu nedēļu laikā.

Kā ziņots, Latvijas elektroenerģijas tirdzniecības apgabalā 2021.gadā vidējā elektroenerģijas cena bija 88,78 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir 2,6 reizes lielāka nekā 2020.gada vidējā cena, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Savukārt Vācijas "Gaspool" vidējā dabasgāzes cena 2021.gada decembrī bija 81,11 eiro par MWh, kas ir par 5,9 reizēm vairāk nekā 2020.gada analogā periodā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu