C, 28.09.2023.

Ventspils Augstskolas studenti izveidojuši stratosfēras zondi "Irbe-5

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Publicitātes foto

Ventspils Augstskolas (VeA) studenti ir izveidojuši stratosfēras zondi "Irbe-5".

VeA Informācijas un tehnoloģiju fakultātes, profesionālas bakalaura studiju programmas "Elektronikas inženierija" 3.kursa studenti studiju procesā īsteno projektu par stratosfēru zondi "Irbe-5".

Viens no studiju programmas "Elektronikas inženierija" mācību mērķiem ir gūt jaunas zināšanas, veidojot mūsdienīgas elektronikas iekārtas. Apvienojoties komandā, deviņi studenti Rodrigo Laurinovičs, Mareks Krišjānis, Jēkabs Stikāns, Deniss Beļinskis, Ralfs Jātnieks, Vitālijs Zapāns, Alekss Golovčenko, Aleksandra Smirnova un Eleonora Harčuka augstskolā iegūtās zināšanas un prasmes izmantojuši stratosfēras zondes misijas "Irbe-5" izstrādē, pierādot savas spējas un reizē popularizējot VeA elektronikas inženierijas virzienu.

"Irbe-5" ir stratosfēras (11 - 50 kilometru (km) augstumā virs jūras līmeņa) zonde, kas tiks nogādāta atmosfērā aptuveni 20 līdz 25 km augstumā. Zondes derīgā krava sastāv no vairākām būtiskām apakšsistēmām, proti, elektrobarošanas, sensoru, borta datora un komunikācijas.

Misijas tehniskais mērķis ir nodrošināt divvirzienu komunikāciju un modernizēt iepriekšējo sakaru apakšsistēmu, ļaujot zondei nosūtīt komandas no zemes bāzes stacijas, VeA amatieru radiostacijas. Tas ir nepieciešams, lai nodrošinātu lietotāja kontrolētu zondi - derīgās kravas atdalīšanu no balona, kas aprīkota ar drošības izpletni. Savukārt zinātniskais eksperiments ir veikt ultravioletā starojuma mērījumus, lai novērtētu ozona molekulu blīvumu atmosfērā atkarībā no augstuma.

Lai sasniegtu ambiciozos mērķus, komandas pārstāve Harčuka atzīst, ka jābūt aktīviem un zinātkāriem, kā arī mērķtiecīgiem, pozitīviem un izpalīdzīgiem. "Vienam otru atbalstot, ir vieglāk pārvarēt sarežģījumus. Mūsu komandai šī ir lieliska iespēja veidot gan elektroniku, gan pilnveidot komandas gara sadarbības prasmes, lai rezultātā iegūtu strādājošu iekārtu," uzsver Harčuka.

"Irbe-5" ir piektā stratosfēras zonde, kuru izstrādājuši studenti un citi interesenti, kuriem ir aizraušanās veidot elektronikas risinājumus. Iepriekš zondes tika veidotas starptautisko meteoroloģisko balonu sacensību "Global Space Balloon Challenge" ietvaros. Piemēram, 2017.gadā VeA elektronikas inženierzinātņu studenti izstrādāja projektu Irbe-3, kur jaunieši izveidoja jaunu, funkcionāli uzlabotu derīgās kravas kapsulas prototipu ar plānu, kur tas attiecībā pret saviem priekštečiem palielināja siltumnoturību kapsulas iekšienē. Savukārt derīgās kravas meklēšanai pēc tās piezemēšanās tika izmantotas pašu izgatavotas 434 MHz diapazona "Yagi-Uda" antenas, kas nodrošināja augstu virziena darbību.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu