ES piešķir 268,3 miljonus eiro izglītības, veselības un iztikas līdzekļu nodrošināšanai Afganistānas iedzīvotājiem

TVNET/LETA
ES piešķir 268,3 miljonus eiro izglītības, veselības un iztikas līdzekļu nodrošināšanai Afganistānas iedzīvotājiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Afganistāna. Ilustratīvs attēls.
Afganistāna. Ilustratīvs attēls. Foto: Trent Inness/Shutterstock.com

Sakarā ar smago humanitāro krīzi, ar ko saskaras Afganistāna, Eiropas Savienība (ES) ir sākusi projektus 268,3 miljonu eiro vērtībā un tādējādi palielinājusi atbalstu Afganistānas iedzīvotājiem, informēja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecībā Latvijā.

ES atbalsts esot vērsts uz izglītības saglabāšanu, ilgtspējīgiem iztikas līdzekļiem un sabiedrības veselības aizsardzību, arī bēgļiem, migrantiem un iekšzemē pārvietotām personām.

Tas tiek virzīts caur Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aģentūrām, kas darbojas Afganistānā un sniedz tiešu labumu Afganistānas iedzīvotājiem. Divi projekti ir paredzēti cilvēktiesību aizstāvju un pilsoniskās sabiedrības organizāciju atbalstam.

Starptautisko partnerību komisāre Juta Urpilainena norādīja, ka viens no ES iesaistes pasaulē pamatprincipiem ir nevienu neatstāt novārtā.

"Šodien mēs pārvēršam darbos savus vārdus - mēs nepametīsim Afganistānas tautu,"

akcentēja Urpilainena, piebilstot, ka ir gandarīta, ka EK apmierina cilvēku pamatvajadzības un palīdz nodrošināt iztikas līdzekļus saskaņā ar skaidriem parametriem, ko noteikusi Ārlietu padome.

Pēc viņas paustā, minētie projekti ir vērsti uz veselību, uzturu, tīru ūdeni, sanitāriju un izglītību, it īpaši sievietēm un meitenēm. Tāpat EK atbalsta arī ienākumus nesošas darbības, pārtikas nodrošinājumu un vietējos tirgus. "Mēs esam ātri reaģējuši, lai mazinātu iedzīvotāju ciešanas un gādātu par Afganistānas tautas, it īpaši sieviešu un jauniešu, nākotni," klāstīja Starptautisko partnerību komisāre.

Kopumā septiņi ES projekti, kuru kopējā vērtība ir 186 miljoni eiro, atbalsta veselības, izglītības un iztikas līdzekļu nodrošināšanu Afganistānas iedzīvotājiem, un tie tiks īstenoti ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Bērnu fonda (UNICEF), ANO Attīstības programmas, Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Pasaules Pārtikas programmas (WFP) starpniecību.

Paredzēts arī ārkārtas naudas atbalsts skolotājiem ar mērķi atbalstīt bērnu mācīšanos valsts skolās. Šis UNICEF īstenotais 50 miljonu eiro vērtais projekts nodrošinās naudas atbalstu aptuveni 194 000 skolotāju visā valstī, kuri strādā valsts skolās. Atbalsts tiks sniegts divus mēnešus bargas ziemas laikā, un tā apmērs būs aptuveni 90 eiro mēnesī. Paredzams, ka no tā netieši labumu gūs vairāk nekā 8,8 miljoni bērnu vecumā no 6 līdz 18 gadiem.

Plānots arī atbalsts meiteņu un zēnu ēdināšanai skolā. Tas ir 11 miljonu eiro vērts projekts, ko īstenos Pasaules pārtikas programma sadarbībā ar UNICEF. Projekts paredz nodrošināt ēdināšanu skolā un pārtiku līdzņemšanai uz mājām sākumskolas audzēkņiem. Attiecībā uz vidusskolas audzēknēm ES atbalstīs arī naudas pārvedumus viņu mājsaimniecībām ar nosacījumu, ka viņas apmeklē skolu.

Vienlaikus paredzēts ES atbalsts 10 miljonu eiro vērtībā, ko īstenos ar PVO starpniecību, lai uzlabotu Covid-19 testēšanu, novērošanu un slimnīcu infrastruktūru vīrusa pārvarēšanai.

Vēl 25 miljoni eiro paredzēti Covid-19 pandēmijas seku mazināšanai, uzlabojot piekļuvi uzturam, ūdenim, sanitārijai un higiēnai un novēršot ar dzimumu saistītu vardarbību. Šis ar UNICEF starpniecību īstenotais projekts mazināšot Covid-19 ietekmi uz Afganistānas sieviešu un bērnu veselību un uzturu.

Tāda pat summa tiks atvēlēta darbam ar mērķi izskaust poliomielītu, kas joprojām ir sastopams Afganistānā. Līdzekļi ļaus iepirkt poliomielīta vakcīnas un veikt citus pasākumus.

Plānots arī 50 miljonu eiro vērts darba atbalsts pārtikas un naudas izteiksmē, proti, ES sadarbībā ar Pasaules pārtikas programmu palielinās pārtikas nodrošinājumu aptuveni 450 000 cilvēku, kas saņems pārtiku vai naudu par dalību darba programmās, kuru mērķis ir veicināt pārtikas ražošanu.

Paredzēts arī tērēt 15 miljonus eiro iztikas līdzekļu nodrošināšanai. Šis projekts ļaušot aptuveni 23 000 uzņēmēju, galvenokārt sievietēm, saņemt tehnisku vai finansiālu atbalstu savas uzņēmējdarbības attīstīšanai un paplašināšanai.

Vienlaikus ES esot sākusi vēl citus piecus projektus, kuru kopējā vērtība ir 79 miljoni eiro un kuru mērķis ir sadarbībā ar vairākām organizācijām risināt jautājumu par piespiedu pārvietošanu un migrāciju Afganistānā, Irānā, Pakistānā un Vidusāzijā.

No šīs summas 15 miljoni eiro paredzēti neatbilstīgas migrācijas skartajiem Afganistānas bērniem migrantie. Tas ir UNICEF projekts, kurš īpaši atbalstīs nepavadītus bērnus Afganistānā, veicinot aizsardzības pasākumus, pamatpakalpojumus un reintegrāciju. Tā mērķis būs arī nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi izglītībai, aizsardzībai, veselībai un uzturam pārvietotajiem Afganistānas bērniem un jauniešiem, viņu ģimenēm un neaizsargātām uzņēmējkopienām, kā arī atbalstīt ģimenes, kam ir parādi, un tādējādi samazināt to ģimeņu skaitu, kuras pārstāj sūtīt savus bērnus skolā vai nosliecas par labu bērnu laulībām.

Gaidāms arī atbalsts Afganistānas bēgļiem un pārvietotām personām Pakistānā, Irānā, Vidusāzijā un Afganistānā. Projekts izmaksās 34 miljonus eiro, un tā mērķis būs rast noturīgus risinājumus afgāņiem migrantiem, tai skaitā uzlabot piekļuvi pamatpakalpojumiem, palielināt ekonomisko patstāvību un aizsardzību. Vēl 15 miljoni eiro plānoti atbalstam pārvietotajiem afgāņiem Pakistānā, Irānā, Vidusāzijā un Afganistānā. Plānots, ka šie līdzekļi uzlabos piekļuvi veselības aprūpei un izglītībai un radīs ekonomiskas iespējas neaizsargātiem afgāņiem un viņu uzņēmējkopienām Irānā, Pakistānā un Tadžikistānā, un tajā galvenokārt tiks ņemtas vērā sieviešu un meiteņu īpašās vajadzības.

Tāpat 14 miljonus eiro plānots novirzīt neaizsargātiem afgāņiem un uzņēmējkopienām Irānā. Gaidāms, ka projekts uzlabos tiesību, aizsardzības un pamatpakalpojumu nodrošināšanu neaizsargātiem afgāņiem un viņu uzņēmējkopienām, kā arī iztikas līdzekļus un piekļuvi ilgtspējīgiem ienākumiem. Šis projekts jo īpaši sniegšot iespēju būvēt un aprīkot klases telpas un veselības aprūpes iestādes.

Tikmēr vienu miljonu eiro izmantos Uzbekistānas Surhondarjas reģiona spēju stiprināšanai Afganistānas pilsoņu izglītošanā un apmācībā, kā arī ES īstenos divus projektus 3,3 miljonu eiro vērtībā, lai šajā ļoti sarežģītajā laikā palielinātu atbalstu riskam pakļautajiem Afganistānas cilvēktiesību aizstāvjiem un pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

Plānots, ka nākamo mēnešu laikā visās šajās nozarēs tiks sākti arī citi projekti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu