Ašeradens: Koalīcija varētu vienoties par mērķētiem pabalstiem, nevis PVN samazinājumu energoresursiem

TVNET/LETA
Ašeradens: Koalīcija varētu vienoties par mērķētiem pabalstiem, nevis PVN samazinājumu energoresursiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 12
Arvils Ašeradens "Vienotības" kongresā Valmierā
Arvils Ašeradens "Vienotības" kongresā Valmierā Foto: jaunavienotiba.lv

Lai atbalstītu iedzīvotājus enerģijas cenu sadārdzinājuma dēļ, koalīcija varētu vienoties par mērķētiem pabalstiem, nevis pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājumu energoresursiem, izriet no Saeimas deputāta Arvila Ašeradena (JV) teiktā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums".

Ašeradens sacīja, ka neatbalsta PVN samazinājumu energoresursiem. "Mēs skatāmies uz alternatīvām. Mums šobrīd jēdzīgi šķiet izmaksāt mērķētus pabalstus pensionāriem, ģimenēm u.c."

Viņš apliecināja, ka koalīcija ir diezgan tuvu risinājumam par atbalstu enerģijas cenu sadārdzinājumam, un valdība to varētu pieņemt šo ceturtdien, 20.janvārī, vai vēlākais pirmdien, 24.janvārī.

Parlamentārietis norādīja, ka ar šādām enerģijas cenām būs jārēķinās ilgstoši, tāpēc valdībai jādomā par ilgtermiņa, vidēja termiņa un īstermiņa risinājumiem. Tāpat viņš teica, ka jārēķinās ar drošības krīzi, piebilstot, ka situācija Ukrainā varētu to sarežģīt.

Ašeradens atklāja, ka plānotā īstermiņa pakete ir plaša un koalīcijas partneri to uztver "ļoti nopietni". Vaicāts, vai Finanšu ministrija neuzstāj, ka priekšlikumiem jābūt fiskāli neitrāliem, "Jaunās vienotības" politiķis sacīja, ka koalīcija izmanto iespēju, kamēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) ir Briselē, vienlaikus paužot viedokli, ka Reirs priekšlikumiem, visticamāk, piekritīšot, ņemot vērā šā brīža situāciju.

Ašeradens atzina, ka plānotajiem atbalsta pasākumiem būs fiskāla ietekme. "Situācija ir nopietna, un risinājumi ir jāpieņem. Šajā gadījumā domāju, ka ministrs piekritīs. Svarīgi ir precīzi darbināt paketi, lai palīdzētu iedzīvotājiem," akcentēja politiķis.

Visticamāk, nepieciešamie līdzekļi tiks rasti valsts budžeta programmā "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Pēc viņa domām, ir jāsaprot, ka esam krīzes situācijā, kuru jārisina, jo daudziem cenu pieaugums ir šokējošs. Pašreiz "lielais jautājums" esot par to, kā precīzi palīdzēt mājsaimniecībām un, ko darīt ar "pīķa cenām" tajās mājsaimniecībās, kurās ir būtisks pieaugums apkurei.

Raidījumā piedalījās arī opozīcijas pārstāvis Uldis Augulis (ZZS), kurš pauda viedokli, ka ātri jāveic "plakani" risinājumi. Viņš teica, ka šobrīd ir apkures sezona, kurā vērojams ievērojams apkures un elektrības cenu kāpums. "Nav laika ilgi muļļāties, tāpēc laicīgi piedāvājām risinājumus," sacīja deputāts.

Augulis pauda savas partijas nostāju, ka būtu jāatceļ PVN elektrībai, gāzei un malkas apkurei, tomēr Ašeradens teica, ka valdības plānotā sociālā atbalsta pakete ir "lielāka", nekā iegūtu no nodokļa atcelšanas. No viņa teiktā izriet, ka koalīcija ar saviem priekšlikumiem "turas pie sociāli ievainojamākajām grupām".

Ašeradens arī minēja, ka "Jaunā vienotība" neatbalsta nodokļa samazinājumu, tā vietā meklējot citas alternatīvas. Partijas ieskatā, jēdzīgāk ir izmaksāt mērķētus pabalstus.

Viņš arī atklāja, ka koalīcijā ir diskusija par sadales tarifa un obligātā iepirkuma komponentes pilnīgu kompensēšanu, kā arī citiem risinājumiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu