Pk, 19.08.2022.

Saeima noraida 0% PVN likmes noteikšanu elektroenerģijai un siltumenerģijas piegādēm

TVNET/LETA
Saeima noraida 0% PVN likmes noteikšanu elektroenerģijai un siltumenerģijas piegādēm
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Иллюстративное фото.
Иллюстративное фото. Foto: Shutterstock

Saeimas vairākums ceturtdien, 20.janvārī, noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu sagatavotos grozījumus Pievienotās vērtības likumā, kas paredzēja noteikt 0% pievienotās vērtības nodokli (PVN) koksnes kurināmā un siltumenerģijas piegādēm, kā arī elektroenerģijai un dabasgāzei līdz šā gada 31.maijam.

Politiķi rosināja noteikt, ka nodokļa samazināto likmi 0% apmērā piemēro koksnes kurināmā piegādēm, ja tā faktiskais patērētājs ir iedzīvotājs, kas pērk un patērē koksnes kurināmo mājsaimniecību vajadzībām.

Tāpat piedāvātie grozījumi paredzēja noteikt nodokļa samazināto likmi siltumenerģijas piegādei, ja tās faktiskais patērētājs ir iedzīvotājs, kas pērk un patērē siltumenerģiju mājsaimniecības vajadzībām.

ZZS deputāti arī rosināja noteikt, ka nodokļa samazināto likmi 0% apmērā piemēro rēķiniem, kurus izraksta dzīvokļu pārvaldes, namu pārvaldes, namīpašnieki un citas personas, kuras saņem maksu par iepriekšminēto preču piegādi kopā ar nodokli.

Noraidīts tika arī ZZS sagatavotais likumprojekts, kas paredzēja piemērot nodokļu samazināto likmi 0% apmērā elektroenerģijai, tās pārvades pakalpojumiem, sadales pakalpojumiem, kā arī obligātā iepirkuma komponentēm (OIK).

ZZS deputāts Viktors Valainis debatēs atzīmēja, ka valdībai jāsniedz palīdzīga roka "maksimālā veidā". Viņš teica, ka valdība vēl pirms nedēļas uzskatījusi, ka viss ir kārtībā un neko nevajag mainīt, domājot, ka "visi visu ir izdarījuši". Politiķis norādīja, ka Saeimas opozīcija jau novembrī brīdināja, ka šāda situācija būs, un vienīgie, kas to neesot sapratuši, esot valdība, kas izlikusies, ka viss ir kārtībā.

Valainis apgalvoja, ka virkne uzņēmēju uzskata, ka šis ir risinājums, kas dos tūlītēju efektu, kā arī šāds atbalsts esot īstenojams visiem saprotamā veidā. "Rīcība ir nepieciešama tagad. Mēs nedrīkstējām nonākt situācijā, kad šādi rēķini vispār nonāk uz galda," minēja parlamentārietis.

Tomēr balsojumā viņa partijas iecere tika noraidīta. Atbalstu neguva arī iecere piemērot samazināto nodokļu likmi piemērot dabasgāzei.

Koalīcijas deputāts Krišjānis Feldmans debatēs pārmeta, ka "tik daudz demagoģijas, piemēram, par to, ka PVN samazināšana palīdz uzņēmējiem", viņš vēl neesot dzirdējis. Viņaprāt, apšaubāms ir Valaiņa apgalvojums, ka itkā iekasētais PVN, ko iekasē enerģētiskās krīzes dēļ kopumā būtiski palielinās, tāpēc esot fiskāli pamatoti kādu PVN atcelt. Feldmans teica, ka gribētu redzēt datus, kuros Valainis balstās.

Vienlaikus viņš atklāja, ka mums ir un būs arvien pieaugošas problēmas nodrošināt dabasgāzes cenas stabilitāti valstī. Feldmans norādīja, ka gāze ir importa resurss no mums ģeopolitiski nedraudzīgas valsts.

Parlamentārietis pastāstīja, ka valdība vakar esot vienojusies par pagaidu risinājumu šai apkures sezonai, fiksējot 34 eiro slieksni par megavatstundu attiecībā uz dabasgāzes cenu mājsaimniecībām. Tas ir cenu līmenis, kas bija aktuāls no pagājušā gada vasaras līdz ziemai, minēja Feldmans, vienlaikus piebilstot, ka līdz ar to pilnībā noņemas un kļūst neaktuāls jautājums par citu atbalsta mehānismu.

"Ir doma šo cenu saldēt. Tas nav ideālākais risinājums brīvā tirgus ekonomikā, bet dabasgāzei nav OIK, ko atcelt, vai arī citu vērā ņemamu maksājumu, kā tas, piemēram, ir elektroenerģijai," izteicās Feldmans.

Viņš arī norādīja, ka nākamajā apkures sezonā varētu būt vēl lielākas problēmas, jo gāze tiek iepirkta no "nedraudzīga kaimiņa". Politiķis pieļāva, ka varētu būt problēmas ar sankcijām, tāpēc uz šo resursu ilgtermiņā nevarēs paļauties, un vidusslāņa mājsaimniecībām, kas to izmanto apkurē, jāsāk par to domāt.

Vienlaikus opozīcijas deputāti Māris Možvillo, Karina Sprūde, Ramona Petraviča, Ļubova Švecova un Jūlija Stepaņenko rosināja samazināt nodokļu likmi iepriekšminētajiem resursiem līdz 5%, ieviešot to no pērnā gada februāra līdz šā gada decembrim. Parlamentārietis Juris Pūce teica, ka nemaz nezina, kā to dzīvē varētu reāli īstenot, savukārt Švecova atzina, ka tā bijusi drukas kļūda, jo politiķi vēlējās noteikt, ka nodokļu likmi samazina no šī gada 1.februāra.

Arī šo opozicionāru ieceri vairākums parlamenta neatbalstīja.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu