Laboratorijās Covid-19 testēšanas kapacitāte izsmelta; testu rezultāti kavējas vairākas dienas

Centrālās laboratorijas izvietotajos konteineros pie tirdzniecības nama "Dole" tiek nodrošināta koronavīrusa Covid-19 analīžu veikšana. FOTO: Edijs Pālens / LETA

Strauji augot Covid-19 saslimstībai un pieprasījumam pēc laboratoriju testiem, laboratoriju kapacitāte ir gandrīz izsmelta, turklāt testu rezultāti jāgaida vairākas dienas, svētdien vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Kā ziņo LTV, Veselības ministrija, meklējot papildu resursus jaunu punktu atvēršanai, atgādina, ka pašlaik cilvēki pašizolācijā var doties, ņemot vērā antigēnos paštestus.

Raidījums novēroja, ka arī svētdien daudzviet pie laboratorijām varēja novērot nelielas rindas. Darba dienās veikto testu skaits krietni pārsniedz 20 tūkstošus, bet piektdien tas tuvojās pat 27 tūkstošiem.

Laboratorijās atzina, ka to kapacitāte ir izsmelta, kavējas arī rezultātu nosūtīšana iedzīvotājiem.

"E. Gulbja laboratorijas" projektu vadītāja Džineta Dimante LTV norādīja: "Pacientiem jāņem vērā, ka rezultāti kavējas, tieši tāpēc, ka mūsu kapacitāte ir pilnībā noslogota, vai pat pārslogota. Saistībā ar lielo pozitīvo rezultātu skaitu tas aizņem arī vairāk laika apstrādei, tāpēc arī kavējas. Mēs jaunus punktus neplānojam atvērt."

Savukārt Veselības ministrijā skaidroja, ka patlaban meklē papildus resursus laboratoriju kapacitātes palielināšanai, un atgādināja, ka pietiek ar antigēna paštestu, lai dotos pašizolācijā. Šādu kārtību šonedēļ apstiprināja valdība. Arī skolēniem pēc karantīnas vairs nevajag laboratorijas testu, lai atgrieztos skolā.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders teica: "Ar 11. dienu, ja bērns ir vesels, viņam nekādu simptomu nav, viņš var iet uz izglītības iestādi un nav nepieciešams laboratorijas tests vai ārsta izziņa par to, ka karantīnas laiks ir beidzies. No vienas puses tiek meklēti risinājumi, lai veicinātu laboratorijas izmeklējumu pieejamību, no otras puses ir mainīta kārtība, lai nebūtu tik liels pieprasījums uz laboratoriju testiem."

Lai situāciju normalizētu, ministrija vērtē arī iespēju noteikt prioritātes testu nodošanai. Tā jau bijis iepriekš, taču pagaidām lēmums vēl nav pieņemts.

"Tas tika skatīts speciālistu vidū, bet patlaban nekāda gala lēmums nav pieņemts," uzsvēra Šneiders.

Pašlaik antigēna testi dod iespēju doties pašizolācijā un atgriezties no karantīnas, taču, lai iegūtu pārslimošanas sertifikātu, joprojām nepieciešams laboratorijas tests.

Uz augšu
Back