Covid-19 izplatība: aktuālā situācija un kā rīkoties saslimšanas gadījumā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10
Foto: EPA/Scanpix

Tuvākajās dienās ar Covid-19 varētu inficēties līdz pat deviņiem un desmit tūkstošiem cilvēku dienā, pirmdien žurnālistiem atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Cipule atgādināja, ka iepriekšējā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 konstatēta pieciem līdz sešiem tūkstošiem cilvēku dienā, taču tuvākajās dienās inficēto skaits varētu augt līdz pat deviņiem, desmit tūkstošiem dienā.

Viņa vērsa uzmanību, ka absolūti lielākā daļa pacientu slimos mājas apstākļos. Tiem, kuriem nepieciešama padziļināta ārstēšana, vispirms ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, taču kritiskās situācijās dzīvības un veselības apdraudējuma gadījumā jāvēršas NMPD, skaidroja Cipule.

Runājot par NMPD darbības algoritmu attiecībā uz pandēmiju, Cipule vērsa uzmanību, ka, pieņemot izsaukumus, tiek vērtēts, vai nepieciešams nosūtīt brigādi, vai tomēr zvanu pāradresēt medicīnas konsultantam. Ierodoties brigādei, notikuma vietā tiek vērtēta situācija, lai pieņemtu lēmumu par hospitalizācijas nepieciešamību. Patlaban situācija esot līdzīga kā iepriekš un nav lielas izmaiņas NMPD lēmumu pieņemšanas algoritmos.

Lai arī Covid-19 pacientu pieplūdums nav sasniedzis maksimumu, NMPD novērojis, ka dažādās slimnīcu nodaļās, piemēram, terapijas pacientu hospitalizācija jau ir saistīta ar zināmām problēmām. Pasliktinoties situācijai, varot nākties pieņemt lēmumus par atsevišķu pacientu grupu hospitalizācijas atlikšanu, par plānveida pakalpojumu atlikšanu vai atsevišķu pakalpojumu nodrošināšanu. "Viss būs atkarīgs no tā, cik smagā stāvoklī būs cilvēki un kāda būs situācija slimnīcās," piebilda Cipule.

Vaicāta par to, vai nepieciešami papildu Covid-19 ierobežojumi, Cipule norādīja, ka patlaban situācija slimnīcās neliecina, ka nepieciešams strauji pieņemt lēmumus par ierobežojumiem. Ja situācija mainīsies, tad var apsvērt kādus papildu pasākumus.

Balstoties novērojumos, ka šobrīd saslimšanas gadījumu skaits dubultojas ik pēc septiņām dienām, Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs žurnālistiem izteica prognozi, ka šonedēļ, iespējams, tiks atklāti kopumā ap 63 500 Covid-19 gadījumi jeb aptuveni 9070 gadījumi dienā.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš žurnālistus informēja, ka slimnīcai liels izaicinājums ir inficēto skaita pieaugums, kuru slimnīca "jutīs ar zināmu nobīdi". Patlaban slimnīcā ir vairāk nekā 100 Covid-19 slimnieku, tomēr būtiski slimnīcas darbu var ietekmēt arī slimnīcas darbinieku slimošana un viņu bērnu slimošana.

"Runājot par pieejamām gultasvietām, pirmdienas rītā slimnīcā atvērtas kopumā 743 gultasvietas, no kurām 141 ir brīva. Tātad slimnīca šorīt strādā ar 81% noslodzi, bet šī noslodze ir saistīta ar to, ka nedēļas nogalē ir mazāk plānveida pacientu, kas šorīt tiek uzņemti. Pagājušajā nedēļā slimnīcas noslodze darbadienās bija vairāk nekā 90%. Tas, protams, ir daudz un šāda noslodze pēdējā laikā jau kļūst par ikdienišķu," norādīja Muciņš.

Slimnīcas vadītājs atgādināja, ka problēma ar darbinieku trūkumu nav radusies patlaban, bet ir izveidojusies vairāku gadu periodā, jo medicīnā kopumā trūkst cilvēku. Covid-19 izraisītā krīze vienkārši "šīs krāsas parāda spilgtāk". Kā salīdzinājumu Muciņš minēja pērno gadu, kad katru dienu vairāk nekā 200 darbinieku slimoja. Lai arī patlaban "cipars ir zemāks, tam ir tendence pieaugt".

Slimnīca darot visu iespējamo, lai šāda situācija neietekmētu vai minimāli ietekmētu slimnīcas pacientus. Patlaban situācija neradot milzīgas problēmas palīdzības sniegšanā.

Minētās situācijas dēļ patlaban sazvanīšanās iespējas ar slimnīcu ir apgrūtinātas, tāpēc Muciņš aicināja rakstīt e-pastus vai izmantot elektroniskā pieraksta iespējas. Tāpat pacienti aicināti ierasties 15-20 minūtes pirms konsultācijas vai manipulācijas, lai nenotiktu lieka drūzmēšanās. Tāpat slimnīca aicina slimniekiem nodrošināt tikai vienu pavadoni, lai mazinātu lieku kontaktu iespējas.

Koalīcijā šodien Pavļuts plāno "celt galdā" diskusiju par turpmākajiem soļiem sociālās distancēšanās ziņā, lai nodrošinātu dažādu nozaru darbības nepārtrauktību. "Vai tas būtu vēl vairāk attālinātais darbs visur, kur var. Jāskatās, vai mēs varam ierobežot cilvēku pulcēšanos ārpus mājsaimniecības, kur pulcējas cilvēki no dažādām mājsaimniecībām," sacīja ministrs.

Covid-19 gadījumu skaits pagājušajā nedēļā audzis par 99,1%; šonedēļ prognozē ap 9070 jaunu inficēšanās gadījumu dienā

Pagājušajā nedēļā Covid-19 gadījumu skaits Latvijā pieaudzis par 99,1%, teju divas reizes pārsniedzot saslimstības apmēru, kāds bija rudens perioda saslimstības pieauguma augstākajā punktā, žurnālistiem pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pagājušajā nedēļā arī sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars. Aptuveni katram piektajam jeb 21,9% testēto rezultāts bijis pozitīvs, kas ir ievērojami vairāk nekā rudens saslimstības viļņa laikā, kad augstākais pozitīvo testu īpatsvars bija 13,8%. Saslimstība augusi visās vecuma grupās, taču visvairāk tieši 10-19 gadus veco iedzīvotāju vidū. Ievērojams saslimstības pieaugums esot novērots arī bērnu vecumā līdz deviņiem gadiem vidū.

Perevoščikovs faktu, ka bērni šobrīd slimo visvairāk no visām vecuma grupām, skaidroja ar to, ka šajās vecuma grupās tiek veikta skrīninga testēšana. Tāpat eksperts uzsvēra, ka omikrona paveids izplatās labāk nekā līdzšinējie paveidi, ātri inficējot personas slēgtos kolektīvos.

"Ja mums iepriekšējo septiņu dienu laikā gadījumu skaits ir dubultojies, un pagaidām nav pazīmju, ka slimības izplatība varētu mazināties, tas nozīmē, ka šobrīd dienā tie varētu dubultoties līdz aptuveni 9000 gadījumu," pieļāva epidemiologs.

Pagājušajā nedēļā saslimstība pietiekami intensīvi esot augusi arī personu vecumā virs 20 gadiem vidū. Saslimstības rādītājs palielinājies arī personu vecumā virs 60 gadiem vidū, taču šo pieaugumu epidemiologs pagaidām raksturo kā lēnu. Pēc viņa paustā, riska grupu saslimstība pagaidām nerada pārāk lielu pārslodzi slimnīcām, taču eksperts aicināja ņemt vērā, ka arī iepriekšējos viļņos Covid-19 sākumā izplatījās sociāli aktīvo grupu vidū.

Kopumā 4824 jeb 15% no pagājušajā nedēļā atklātajiem Covid-19 gadījumiem tika atklāti izglītības iestāžu skrīningā, kamēr 26 923, proti, atlikušie 85% - pārējos izmeklējumos. Līdz ar to aizvadītajā nedēļā pieaudzis klašu īpatsvars, kurās atklāj Covid-19. Ja gada otrajā nedēļā tika ziņots par aptuveni četrām no 100 klasēm, kur konstatēta inficēšanās, tad nedēļu vēlāk Covid-19 atklāts jau aptuveni deviņās klasēs no 100 pārbaudītajām.

Balstoties novērojumā, ka šobrīd saslimšanas gadījumu skaits dubultojas ik pēc septiņām dienām, epidemiologs izteica prognozi, ka šonedēļ, iespējams, tiks atklāti kopumā vairāk nekā 63 400 Covid-19 gadījumu jeb aptuveni 9070 gadījumi dienā.

Taču situācija stacionāros nepasliktinās tikpat strauji, cik gadījumu skaits. Pēc epidemiologa paustā, pagājušās nedēļas laikā gadījumu skaits stacionāros pieauga par 22%, slimnīcās nonākot 5% no visiem jaunatklātajiem gadījumiem, kamēr nāves gadījumu skaits samazinājās par 9%.

Perevoščikovs skaidroja, ka pacientu ar Covid-19 kā pamatdiagnozi slimnīcās ir mazāk, taču eksperts pieļāva, ka situācija var mainīties, līdzko infekcija sāks vairāk cirkulēt riska grupās.

Pagājušajā nedēļā, pēc eksperta paustā, turpināja pieaugt arī atkārtotas inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais