CSP sāks iedzīvotāju aptauju par ienākumiem un dzīves apstākļiem

Cilvēki iepērkas Ziemassvētku tirdziņā Doma laukumā. FOTO: Ieva Lūka/LETA

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) sestdien sāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par ienākumiem un dzīves apstākļiem, informēja CSP pārstāvji.

Latvijā ir 825 000 mājsaimniecību, un CSP aptaujās aptuveni 8000 no tām, kas atlasītas ar nejaušas gadījuma izlases metodi.

Respondentiem jautās par mājsaimniecības sastāvu un tās locekļu sociālekonomisko raksturojumu, mājokļa apstākļiem, ienākumiem, veselības stāvokļa pašvērtējumu, sociālās atstumtības un materiālās nenodrošinātības rādītājiem.

Šogad aptaujā īpaša uzmanība tiks pievērsta veselībai, labsajūtai un līdzdalībai sociālajā un kultūras dzīvē.

Aptaujā aicināti piedalīties iedzīvotāji, kuri saņēmuši CSP uzaicinājuma vēstuli.

No 29.janvāra līdz 20.februārim iedzīvotāji varēs aizpildīt aptaujas anketu tiešsaistē CSP vietnē "e.csb.gov.lv".

CSP pārstāvji uzsver, ka šogad ir īpaši svarīgi piedalīties aptaujā, jo anketas jautājumi par 2021.gadu palīdzēs novērtēt Covid-19 izraisītās situācijas patieso ietekmi uz Latvijas iedzīvotāju labklājību. Aptaujā iegūtos datus plaši izmantojot valsts un pašvaldības, pieņemot iedzīvotāju ikdienu ietekmējošus lēmumus. Katra aptaujas dalībnieka atsaucība ir svarīga, lai dati pareizi un objektīvi atspoguļotu to, kā dzīvo valsts iedzīvotāji, norāda CSP.

CSP garantē personas datu konfidencialitāti, un iegūtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā.

Ja respondents nebūs aizpildījis anketu tiešsaistē, no 14.marta līdz 30.jūnijam CSP intervētājs ar to sazināsies pa tālruni vai ieradīsies klātienē. Klātienes intervijas 2022.gadā notiks tikai tad, ja to pieļaus epidemioloģiskā situācija. Pirms tam aptaujā iekļautās personas saņems CSP vēstuli, kurā norādīts plānotais intervijas laiks un intervētāja kontaktinformācija. Ierodoties klātienē, intervētājs uzrādīs darba apliecību ar fotogrāfiju.

Jau ziņots, ka 2020.gadā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi, salīdzinot ar 2019.gadu, pieauga par 8,1%, sasniedzot 630 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī. Iedzīvotāju ienākumi pieauga straujāk nekā 2019.gadā, kad bija 6,8% kāpums.

2020.gadā vistrūcīgākajās mājsaimniecībās (pirmajā kvintiļu grupā) ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli bija 214 eiro mēnesī, turpretim visturīgākajās mājsaimniecībās (piektajā kvintiļu grupā) - 1408 eiro mēnesī.

Straujāk pieaugot turīgāko mājsaimniecību ienākumiem, palielinās arī ienākumu nevienlīdzība. 2020.gadā visturīgāko iedzīvotāju ienākumi bija 6,6 reizes lielāki nekā vistrūcīgāko iedzīvotāju ienākumi, kas ir par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā. Džini koeficients pērn bija 35,7%, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā.

2020.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 439 000 jeb 23,4% iedzīvotāju - par 1,8 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gadā.

Ienākumu un dzīves apstākļu aptauja ik gadu notiek visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, izmantojot vienotu metodoloģiju. Tās mērķis ir nodrošināt salīdzināmu informāciju par dažādiem aspektiem, kas ietekmē mājsaimniecības un katra cilvēka labklājību.

Uz augšu
Back