Perevoščikovs: Epidemioloģiskās situācijas dēļ nevar pieļaut ierobežojumu mīkstināšanu

Jurijs Perevoščikovs FOTO: Paula Čurkste/LETA

No epidemioloģiskā viedokļa nevaram pieļaut pasākumu mīkstināšanu, jo joprojām ir liels skaits senioru un cilvēku ar hroniskām slimībām, kuri nav vakcinēti, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Perevoščikovs sacīja, ka mīkstināt ierobežojumus būtu pareizi tad, kad tiktu novērots, ka saslimstība kopumā nepieaug. "No epidemioloģiskā viedokļa nevaram pieļaut pasākumu mīkstināšanu, jo joprojām ir liels skaits senioru un cilvēku ar hroniskām slimībām, kuri nav vakcinēti," viņš norādīja.

Tāpat Perevoščikovs uzsvēra, ka veikto testu skaits ir stabilizējies un vairs nepieaug, kas nozīmē, ka sasniegta maksimālā kapacitāte, ko var nodrošināt laboratorijas, tomēr slimnieku skaits ir daudz lielāks. Pozitīvo gadījumu skaits pēdējo septiņu dienu laikā pieaudzis par 30%.

Arī Eiropas Savienībā kopumā saslimstības ar Covid-19 pieaugums pēdējās dienās vairs netiek novērots, kas ir pozitīvs signāls, informēja speciālists.

Perevoščikovs stāstīja, ka pieaug stacionēto Covid-19 pacientu skaits.

To pacientu skaits, kuriem Covid-19 ir pamata diagnoze, mēneša laikā pieaudzis par aptuveni 80%,

savukārt to pacientu skaits, kuriem Covid-19 ir konstatēta kā papildu saslimšana, mēneša laikā četrkāršojies.

Infektologs uzsvēra, ka statistiski nedrīkst ignorēt tos pacientus, kuriem Covid-19 ir otrā diagnoze, jo lielā daļā gadījumu tieši koronavīruss šiem cilvēkiem ir izraisījis smagas sekas. "Tie ir pacienti ar insultu, infarktu, gados veci novārdzināti pacienti, kuriem koronavīruss slimības gaitu padara smagu, līdz ar to šie pacienti ārstējas ne tikai tajās gultās, kas paredzētas kovida pacientiem, bet arī parastajās terapeitiskajās nodaļās, un šo pacientu skaits ir ļoti liels," norādīja Perevoščikovs.

Runājot par Covid-19 pacientu ārstēšanu, viņš arī uzsvēra medicīniskā personāla darbinieku augsto inficēšanās īpatsvaru, kas arvien apgrūtina pienācīgu pakalpojumu sniegšanu.

Ņemot vērā pašreizējo slimnīcu aizpildījumu, nevar teikt, ka situācija ir "ļoti kritiska un dramatiska", taču joprojām nevar izslēgt, ka, turpinoties nekontrolētai Covid-19 izplatībai, drīzumā pieaugs saslimstība tieši starp gados vecākiem iedzīvotājiem ar hroniskām kaitēm, brīdināja Perevoščikovs, piebilstot, ka "visticamāk, tas arī notiks tuvākajās nedēļās, un tāpēc ir nepieciešams joprojām būt ļoti uzmanīgiem".

Viņš piebilda, ka iepriekšējos Covid-19 viļņos tika novērota līdzīga tendence - vispirms saslima ekonomiski aktīvākie cilvēki, bet pēc tam konsekventi saslimstības pieaugums tika novērots personām virs 60 gadiem. "Pašreiz, salīdzinot ar citiem [saslimstības] pacēlumiem, šie cilvēki [vecumā virs 60 gadiem] slimo retāk, bet dinamikā mēs, visticamāk, sagaidīsim, ka slimības īpatsvars katrā vecuma grupā izlīdzināsies un biežāk slimos tie seniori, kuri pašreiz vēl nav vīrusa skarti," prognozēja SPKC pārstāvis.

Uz augšu
Back