Policija un prokuratūra atbalsta cietumsoda piemērošanu par viltus ziņu izplatīšanu (28)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Armands Ruks
Armands Ruks Foto: Edijs Pālens/LETA

Valsts policija un prokuratūra konceptuāli atbalsta Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotos grozījumus Krimināllikumā.

Grozījumi paredz ieviest Latvijā brīvības atņemšanu par viltus ziņu izplatīšanu, apliecināja abās iestādēs.

VP Sabiedrisko attiecību nodaļā skaidroja, ka grozījumi pēc savas būtības nav nekas jauns, bet gan jau pastāvošā regulējuma precizējums. Proti, no Krimināllikuma panta par huligānismu ir atsevišķi izdalīts un skaidrāk formulēts huligānisma paveids - nepatiesu ziņu un izdomājumu izplatīšana.

Jaunums ir tikai smagāka sankcija par izplatīšanu internetā, jo tam ir lielāka bīstamība, proti, ātrāk tiek sasniegta plaša auditorija. Tāpat ir atsevišķi izdalītas kvalificējošās sekas, paredzot par to smagāku sankciju.

VP skaidroja, ka internets un digitālā vide juridiski nav nodalīta no reālās vides. Internetā pastāv tie paši noteikumi, kas reālajā vidē. Taču, lai personu sauktu pie kriminālatbildības par nepatiesu ziņu un izdomājumu izplatīšanu, ir obligāti jāizpildās vairākiem nosacījumiem.

"Pirmkārt, darbība ir tīša un apzināta. Persona skaidri apzinās, ka ziņa ir izdomājums un apzināti to izplata. Otrkārt, ir jāiestājas zināmām sekām - jābūt traucētam cilvēku mieram vai iestāžu, uzņēmumu, organizāciju darbam. Tātad apdraudējums rodas tikai brīdī, kad konkrēta persona ar savām darbībām traucē personu vai institūciju darbu," norādīja policijā.

Persona nav sodāma tikai par to, ka viņa dalās ar kādu informāciju, kritiski to neizvērtējot un neapzinoties, ka tā neatbilst patiesībai. Tāpat ne jau jebkura ziņa, pat ja tas ir izdomājums, pati par sevi ir kaitīga un radīs sekas, kas traucēs cilvēku mieru un izpaudīsies kā īpaša necieņa pret sabiedrību, uzsvēra VP.

Arī prokuratūra konceptuāli atbalsta ministrijas sagatavotos grozījumus un to ieviešanas gadījumā sabiedrībai būs jārēķinās, ka šāda rīcība var tikt krimināli sodīta, aģentūrai LETA apliecināja prokuratūrā.

TVNET jau rakstīja, ka Saeimas Juridiskā komisija 1.februārī, pirms otrā lasījumā izskatot grozījumus Krimināllikumā, atbalstīja priekšlikumu, kas paredz sodu par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu ar apzināti nepatiesām ziņām vai izdomājumiem.

Atbalstītais tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) un TM priekšlikums paredz papildināt Krimināllikumu ar jaunu pantu par "Nepatiesu ziņu un izdomājumu izplatīšanu".

Priekšlikuma pirmā daļa paredz, ka par rupju sabiedriskās kārtības traucēšanu, kas izpaužas apzināti nepatiesu ziņu vai izdomājumu publiskā izplatīšanā, traucējot cilvēku mieru, iestāžu vai uzņēmumu, vai organizāciju darbu sodītu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Par šādu noziedzīgo nodarījumu, ja tas būtu izraisījis smagas sekas, varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Ja nodarījums izdarīts, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu, vai ja ar to radīts būtisks kaitējums, varētu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Tikmēr starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" aicina Latvijas TM atsaukt grozījumus Krimināllikumā, kas paredz ieviest Latvijā brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem par viltus ziņu izplatīšanu.

Komentāri (28)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu