KNAB grib sodīt Rīgas deputātus par izšķērdību basketbola kluba TTT finansēšanā

"TTT Rīga" basketbolistes FOTO: FIBA.com

Pagājušā gada vasarā Rīgas domes deputāti ar lielu balsu vairākumu atbalstīja 450 tūkstošu eiro no Rīgas Satiksmes peļņas dāvināt basketbola klubam TTT. Bez šīs naudas klubam būtu liegta iespēja piedalīties prestižos Eiropas turnīros. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pret pozitīvi balsojušajiem deputātiem, tostarp Rīgas mēru Mārtiņu Staķi, uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas. Izrādās – naudas piešķiršanā pārkāpts likums.

Latvijas spēcīgākais sieviešu basketbola klubs TTT šobrīd par augstākajām vietām Eiropas turnīros necīnās, tomēr stabili saglabā vietu starp stiprākajiem. Lai sasniegtu vairāk, nepieciešams piesaistīt pasaules talantīgākās spēlētājas, bet tas maksā lielu naudu.

Šobrīd klubs algo četras viesspēlētājas, pārējo komandu veido Latvijas meitenes. Tas spēlē ne vien Latvijas un Baltijas čempionātā, bet arī prestižajā FIBA Eirolīgas turnīrā. Vienība pieder Rīgas Domes un Rīgas Satiksmes nodibinājumam “Basketbola klubs "TTT-Rīga””. Kluba budžets ir ap 750 tūkstošiem eiro.

Budžeta savākšana leģendārajam basketbola klubam problēmas sagādā katru sezonu. Tagad nepatikšanas ir arī kluba īpašniekam Rīgas domei.

KNAB uzsācis administratīvā pārkāpuma lietu pret domes deputātiem, jo naudas piešķiršanā konstatēta izšķērdēšana.

Publiskās naudas gādāšana profesionālajiem sporta klubiem bieži ir necaurspīdīgs process. Tāpēc liela nozīme ir personīgiem menedžeru un politiķu kontaktiem. Tā kā gan Rīgā, gan tās uzņēmumos no 2019.gada rudens ir nomainījušies vadītāji, sagādāt galvaspilsētas naudu sportam ir problemātiski.

Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc pagājušajā gadā klubs nav spējis laikus iegūt nepieciešamo naudu darbības turpināšanai. Klubam pietrūka 150 tūkstošu, lai noslēgtu sezonu un vajadzēja vēl 300 tūkstošus, lai sagatavotos nākamajai.

Palīdzēt pieteicās Rīgas satiksme. Ilgus gadus pašvaldības dotētais uzņēmums strādājis ar zaudējumiem, taču 2019.gadu tas beidza ar 7,7 miljonu peļņu, bet 2020.gadā nopelnīja miljonu. Likums ļauj dāvināt 20 procentus no iepriekšējā gada peļņas. Rīgas satiksme bija gatava klubam dāvināt trūkstošos 450 tūkstošus.

Par dāvinājumu 7. jūlijā nobalsoja Rīgas dome. PAR balsoja ne vien pozīcijas deputāti bet arī vairākums no opozīcijas. Kopā 42 deputāti.

Šonedēļ viņi sāka saņemt vēstules no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja. Izrādās, lēmums bijis nelikumīgs.

KNAB vēstulē deputātiem teikts, ka uzņēmums Rīgas Satiksme sporta klubam drīkstēja dāvināt tikai daļu no 2020.gada peļņas – 196 tūkstošus eiro. Lēmums par 254 tūkstošu dāvināšanu no 2019.gada peļņas ir pārkāpums, jo likums neatļauj dāvināt naudu, kas nopelnīta vairāk kā pirms gada. Līdz ar to deputāti pārkāpuši valsts mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs neskaidro, kāpēc administratīvā pārkāpuma lieta sākta pret deputātiem. Lēmumus sagatavoja ierēdņi, pārskatīja domes juristi. Neviens likuma pārkāpumu nepamanīja un pirms balsojuma deputātus nebrīdināja. Līdz ar to iespējas viņus sodīt ir apšaubāmas.

Līdz nedēļas beigām ne Juridiskās pārvaldes, ne Komercnodrošinājuma pārvaldes vadība nebija saņēmusi ziņas, ka pret viņiem KNAB būtu sākta lietvedība. Ja apstiprināsies, ka tiešām deputātiem bijis jābalso par nelikumīgu lēmumu un ierēdņi to nav pamanījuši, viņu atbildību būs jāvērtē domes vadībai.

Ziedojuma iniciatoriem – Rīgas Satiksmei, gan nāksies skaidroties ar Korupcijas apkarotājiem. Rīgas satiksmes vienlaikus arī basketbola kluba valdes loceklis Jānis Golubevs ir pārliecināts, ka ne viņš, ne arī citi Rīgas satiksmes vadītāji neko sliktu nav izdarījuši. Taču KNAB vēstules saņēmuši.

Uzņēmumā norāda, ka lēmuma rezultātā nav radīti zaudējumi un nav nodarīts kaitējums publiskas personas mantai. Domē savukārt spriež, ka var nākties apstrīdēto daļu 254 tūkstošus atprasīt no basketbola kluba. Tam uzkrājumu nav, tāpēc, visticamāk, atgūtās naudas vietā pašvaldībai būs jāatrod klubam finansējums no citiem avotiem un nauda vienkārši jāizgriež pa apli.

Deputātiem un atbildīgajām amatpersonām par pārkāpumu draud administratīvais naudas sods līdz 700 eiro.

Uz augšu
Back