Liepājā apmeklētājiem durvis vērs 17.-19.gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”

TVNET
Foto: Publicitātes foto

Sestdien, 12. martā, durvis apmeklētājiem vērs Liepājas 17.-19. gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams” Kungu ielā 24, aicinot pilsētas iedzīvotājus un viesus piedzīvot vēstures klātesamības sajūtu, atmosfēru, garšu un smaržu.

Pēc vairāku gadu pamestības, apjomīgajiem restaurācijas un muzeja ekspozīcijas iekārtošanas darbiem vēsturiskā ēka Kungu ielā 24 būs atvēta liepājniekiem un pilsētas viesiem un kalpos kā Liepājas vēstures izzināšanas avots un nozīmīgs tūrisma objekts.

Līdztekus muzejam ēkā darbosies “Hoijeres kundzes krogs”, kur varēs nobaudīt maltīti 17.-18. gs. noskaņās,

kā arī malkot kafiju un tēju ar izsmalcinātām kūkām un smalkmaizītēm Stendera ģimenes konditorejā, kas veidota atbilstoši 19. gs. atmosfērai nama otrajā stāvā.

Liepājas 17.-19. gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams” ir pirmais tik plaša mēroga restaurācijas projekts pilsētas vēsturē, kur lielu daļu savas artavas ieguldījusi ne tikai pilsētas pašvaldība, būvprojekta un restaurācijas speciālisti, bet arī Liepājas muzeja kolektīvs,

muzeja direktore Dace Kārkla un restaurācijas projekta vadītāja, arhitekte Liesma Markova.

Foto: Publicitātes foto

Projekta gaitā veikti ne tikai ievērojami restaurācijas un būvniecības darbi, bet kopumā atrasti 126 dažādi arheoloģiskie atradumi.

Atjaunots ēkas 1. stāva 17. gadsimta beigu plānojums un 2. stāva 19. gadsimta otrās puses telpu plānojums.

Labiekārtota pagalma teritorija. Veikti daudzveidīgi ēkas saglabāšanas un atjaunošanas darbi: nostiprināti pamati, izbūvēts pagrabs, veikta sienu un pārsegumu protezēšana, siju nomaiņa, attīrīti esošie māla dakstiņi, uzmontēti jaunie dakstiņi, pārmūrēts mūra skurstenis, atjaunots manteļskurstenis un vīna pagrabs.

Veikta logu, durvju, to elementu restaurācija un izgatavošana pēc vēsturiskajiem paraugiem, esošo grīdu un griestu restaurācija, jauno kāpņu izbūve, integrējot vēsturiskos elementus.

Īpaši smalks darbs bijis vēsturiskās grīdas krāsojuma veikšana trafareta tehnikā, apgleznoto koka sienu, griestu fragmentu restaurācija, vēsturisko tapešu rekonstrukcija.

Foto: Publicitātes foto

Visi darbi veikti saskaņā ar restaurācijas darbu programmu, iepriekš veicot arhitektoniskās izpētes analīzi un veicot vēl citus darbus, lai maksimāli saglabātu vēstures liecības par ēku.

Liepājas muzejs vairākus gadu garumā mērķtiecīgi strādājis, lai meklētu priekšmetus muzeja interjeram.

Gan Latvijā, gan ārvalstīs, gan kopīgi ar kolekcionāriem, antikvariātiem un muzejiem tikušas meklētas, atlasītas un restaurētas mēbeles un sadzīves priekšmeti, kas šobrīd ieņēmuši savu pastāvīgo vietu muzeja vidē.

Foto: Publicitātes foto

Apmeklētājiem būs iespējas sastapties gan ar 17. un 18. gs. datējamiem, vēsturiskiem priekšmetiem – spoguli, koka lādēm, kroņlukturiem, baroka stila bufetēm un skapjiem, gaismas blakeriem, Delfta un holandiešu fajansa traukiem gan ar 19. – 20. gs. mijas bīdermeijera sarkankoka mēbelēm, toneta krēsliem un galdiem, riekstkoka izšūšanas galdiņiem un porcelāna servīzēm nama otrajā stāva ekspozīcijā.

Liepājas 17.-19. gs. interjera muzejs apmeklētājus vedīs cauri divu gadsimtu un divu ģimeņu – Hoijeru un Stenderu dzīvesstāstiem, kas saistīti gan ar ēkas vēsturi, gan nama īpašnieku dzimtām.

Ēkas pirmajā stāvā sastapsimies ar 17. gadsimta noskaņām, kur iespēja izbaudīt kroga gaisotni un analogu ēdienu piedāvājumu, ielūkoties atraitnes Margarētas Hoijeres privātajās istabās un telpās, kas tika atvēlētas viesu nama ciemiņiem.

Pirmajā stāvā būs iespēja apskatīt arī istabas (kambarus), kur, visticamāk, 1697. gadā savas Lielās sūtniecības laikā uzturējies cars Pēteris I.

Savukārt ēkas otrajā stāvā, kas saistīts ar ēkas vēlāku laiku – 19. gs. apbūvi, ir iekārtots notāra Kristofa Vilhema Stendera radinieku ģimenes dzīvoklis un interjers.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu