Faktomāts ⟩ Vai slimajiem bērniem Latvijā naudu vairs neziedo – viss tikai Ukrainai?

Vita Daukste-Goba
, TVNET Ziņas | KLIK redaktore
Vai slimajiem bērniem Latvijā naudu vairs neziedo – viss tikai Ukrainai?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/Scanpix, TVNET kolāža

"Vai arī mūsu slimajiem bērniem nevajag vākt naudu? Cik saziedoja mūsu slimiem bērniņiem, kuri palīdzību gadiem gaida?" – šie ir tikai daži no pārmetumiem, kurus ļaudis pēdējo nedēļu laikā atstājuši pie labdarības fonda "Ziedot.lv" ierakstiem sociālajos tīklos. Vai bērniem Latvijā neviens vairs neziedo? Visi ziedo tikai Ukrainai? TVNET faktu pārbaudes projekts "Faktomāts" skaidro, vai cilvēki turpina ziedot arī Latvijas bērniem.

Naudu slimajiem bērniem no Latvijas vajag vākt, un tas arī tiek darīts, piemēram, slimajiem bērniem ziedot joprojām var ne tikai labdarības fonda "Ziedot.lv" mājaslapā, bet arī Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā u.c. Nav taisnība, ka Latvijas bērniem neviens kopš 24. februāra – Ukrainas kara sākuma – vairs neziedo. To portālam TVNET norāda gan labdarības fonda "Ziedot.lv" pārstāve, gan arī Bērnu slimnīcas fonda (BSF) pārstāve. Cilvēki ziedo ne tikai Latvijas bērniem, bet arī pieaugušajiem. 

Kā informēja "Ziedot.lv" pārstāve Ilze Ošāne, portālā Ziedot.lv ir 40 aktuālās labdarības programmas (līdz 22. martam), no kurām 38 programmas ir atbalsts Latvijas labdarības projektiem, bet tikai divi labdarības projekti ir Ukrainai.

“Ziedot.lv nevienam Latvijas cilvēkam, kurš vērsies pie Ziedot.lv pēc atbalsta, ziedojumu piesaisti nav atteicis, katrs ziedotājs pats izdara brīvu izvēli, kam ziedot. Šādi sanāk apvainot ziedotāju par viņa izdarīto izvēli, tas godu mūsu sabiedrībai nedara. Ziedot.lv nenovirza nevienu ziedotāju ziedot vienam vai citam labdarības projektam," norādīja Ošāne. "Acīmredzot cilvēki uzskata, ka kara šausmās un situācijās, kad bērniem uz galvas krīt raķetes, ir svarīgi palīdzēt!"

Kā novēroja "Ziedot.lv", ziedotāji, kuri pirmo reizi ziedoja portālā Ziedot.lv Ukrainas cilvēku atbalstam, ziedoja arī citiem projektiem, onkoloģijai un bērniem ar autismu.

Viņa arī pastāstīja, ka ziedojumu kritums februārī portālā "Ziedot.lv" ir bijis tāds pats kā citus gadus gada sākumā.

Piemēram, to, cik pašlaik saziedots slimajiem bērniem, var aplūkot uz katra projekta "Ziedot.lv" mājaslapā. Tur var redzēt datumu, kad projekts ievietots portālā, kad noslēgts, kurš ziedojis, kā arī var apskatīt atskaiti par to, kā saziedotā nauda ir izlietota.

Kā informēja Ošāne, februārī ziedotāji dažu dienu laikā sniedza nozīmīgu atbalstu arī Latvijas cilvēkiem, piemēram, divgadīgajai Enijai "Ziedot.lv" atvēra labdarības projektu 1. martā un 2 nedēļu laikā tika saziedoti nepieciešamie 36 tūkstoši eiro ārstniecībai Vācijā, savukārt pagājušajā nedēļā "Ziedot.lv" atvēra labdarības projektu 45 gadus vecajai rīdziniecei Laumai, kura cīnās ar vēzi. Viņai nedēļas laikā jau saziedota gandrīz visa summa no lūgtās. 24.februārī, dienā, kad tika sākta ziedojumu vākšana Ukrainas atbalstam, tika sākta ziedojumu piesaiste divu meitu māmiņai Ievai no Rīgas. Šajā laikā ziedotāji saziedojuši līdzekļus jau trīs ārstniecības kursiem. Tāpat cilvēki ziedojuši vēl citiem Latvijas labdarības projektiem portālā, ne tikai Ukrainai.

Bērnu slimnīcas fonda (BSF) mājaslapā arī ir sadaļa "Ziedot", kur var izvēlēties atbalsta programmas un virzienus, piemēram, var ziedot bērniem ar kustību traucējumiem, bērniem ar 1. tipa cukura diabētu, bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST) utt. Pagājušās nedēļas beigās BSF sāka arī atsevišķu kampaņu Ukrainas bēgļu atbalstam. 22. martā BSF mājaslapā bija saziedoti 380 eiro.

Kā norādīja BSF pārstāve Linda Anna Dāldere – šobrīd ir pāragri spriest par to, kā šī kampaņa Ukrainas bēgļu atbalstam ietekmēs individuālos ziedojumus citiem mērķiem, jo pagaidām BSF ir izplatījuši informāciju tikai par labdarības koncerta norisi.

"Līdz šim pieejamie dati rāda, ka individuālo ziedojumu apmērs no šī gada 24. februāra līdz 20. martam un pagājušajā gadā ir teju vienāds. Ne pagājušogad, ne šogad šajā periodā lielās ziedojumu kampaņas konkrētiem mērķiem netika plānotas, tāpēc arī neredzam būtiskas izmaiņas un

kampaņa Ukrainas bēgļu atbalstam ar citām kampaņām nekonkurē," norādīja BSF pārstāve.

Kā pastāstīja Dāldere, šogad BSF individuālie ziedojumi tāpat tikuši veltīti dažādām pastāvīgajām atbalsta programmām, tostarp bērniem ar kustību traucējumiem, bērniem ar autismu, Bērnu slimnīcas “Drosmes kastēm”, ārkārtas gadījumiem, Vecāku mājai, slimnīcas vides uzlabošanai u.c. 

"Tas liecina, ka individuālo ziedotāju paradumi sakarā ar Ukrainas karu būtiski nav mainījušies.

Arī lielie ziedotāji, uzņēmumi turpina ziedot iepriekš paredzētajiem mērķiem, īpaši onkoloģijas jomā," sacīja BSF pārstāve.   

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu