Liepājas linoleja rūpnīcā kopš 19. gadsimta tika ražots augstas kvalitātes linolejs. Padomju laikā šī rūpnīca ražoja alkīdlinoleju (gliftāla linolejs), polivinilhlorīda (PVC) linoleju un linkrustu jeb marmoleumu, kurus eksportēja uz visu PSRS. Lai gan linkrusts bija ekoloģisks materiāls, populārāks bija lētais PVC linolejs, kā arī alkīdlinolejs. Tāpat kā padomju laikā populārās vinila tapetes, arī PVC linolejs nebija elpojošs.
Kas notiek saliekot kopā sienu un grīdas segumu, kuri neelpo, bet, iespējams, paši izdala nedaudz ķīmijas un ieliekot telpā vēl arī dīvānu un galdu, kura pamatā ir kokskaidu plātnes, kas gadiem izdala formaldehīda izgarojumus? Cilvēki dzīvo sava veida indes burbulī.
Pa ceļam uz Bolderāju atrodas 19. gs. izveidotā krāsu fabrika, kura padomju laikā nonāca PSRS Ķīmiskās rūpniecības ministrijas pakļautībā un tika pārdēvēta par Rīgas laku un krāsu rūpnīcu. Tajā tika ražoti minerālie un organiskie pigmenti, krāsvielas, sausās līmes krāsas alkīdemaljas, gruntis lauksaimniecības mašīnām un aparātiem, poliēsteru un uralkīdu emaljas, elektroforēzes grunts autorūpnīcām, alkīdlakas un poliēsteru lakas, sausais cinka baltums, neapaugošas emaljas kuģu būves un remonta rūpnīcām. Atkal varam lepoties, ka Latvijā atradās viens no tolaik vadošajiem uzņēmumiem savā nozarē.
Tomēr krāsas, lakas, gruntis, kuras izmantoja kā iekšdarbos, tā dzīvojamo ēku ārsienu apdarē, saturēja smagos metālus, alkīda sveķus, organiskos šķīdinātājus u.c. vielas, kas lēnām nonāca gaisā un nodarīja kaitējumu veselībai – alerģijas, saindēšanos (strādājot ar tām) un pat vēzi.
Vai arī otra galējība – ar krāsām, kas bija gaisu necaurlaidīgas, apstrādāja kokskaidu plātņu sienas, lai no tām dzīvojamajā telpā nenonāktu formaldehīda izgarojumi.
Tomēr mūs mierina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Tehnisko zinātņu doktors, RTU Būvmateriālu laboratorijas vadītājs Valdis Zvejnieks:
„Ar šiem būvniecībā izmantotajiem izstrādājumiem var sadzīvot bez satraukuma. Protams, nedaudz kaitīgas vielas ir sastopamas izstrādājumos, kur kā saistvielu izmantoja formaldehīda sveķus, piemēram minerālvatē, stikla vatē, akmens vatē, koka saplākšņos u.c. Bet to ietekme ir maznozīmīga.”
Formaldehīds pakāpeniski mazās devās izgarojis, bet tapetes, grīdas segumi un krāsas gandrīz visur līdz mūsdienām nomainītas pret jaunākiem, moderniem segumiem, taču daļas, kuras nav tik vienkārši nomaināmas, joprojām raisa bažas. Joprojām redzami azbesta šīfera jumti, azbestcementa sienu plāksnes vai apmetums, azbestcements kā siltumtīkla izolācijas materiāls, azbestcementa caurules ventilācijai un komunikācijām padomju laikā celtajās dzīvojamajās ēkās arī nav pilnībā likvidētas. Kaitīgā viela joprojām ir atrodama atkritumu šahtās un cauruļvadu siltumizolācijā, kas apstrādātas ar azbestcementu.
Padomju laikā dažās daudzstāvu dzīvojamo ēku sērijās nesošo sienu paneļos (jo to vidus bija tukšs) siltumizolācijai esot iestrādāts putuplasts, kas vasaras saules ietekmē uzkarstot izdala indīgas gāzes.
Ja tas ir kārtīgi ieskauts betonā, tad izgarojumi ir minimāli, jo, piemēram, dzelzsbetons neelpo, bet, ja šādā sienā ir plaisas, tad gāze izkļūst ārā, iespējams dzīvojamajā telpā. Bet putuplasts bija ļoti lēts un viegls. Daudz lētāks par minerālvati.