T, 31.05.2023.

Jūnijā tiesa skatīs pirmo LGBT pāra pieteikumu par ģimenes fakta atzīšanu

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Baltijas praida 2018  gājiens
Baltijas praida 2018 gājiens Foto: Zane Bitere/LETA

Jūnija sākumā Administratīvā rajona tiesa Rīgā plāno skatīt pirmo seksuālo minoritāšu pāra pieteikumu par ģimenes fakta atzīšanu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Paredzēts, ka tiesa lietu rakstveida procesā skatīs 15.jūnijā.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka prasību tiesā iesniegušas Jana Jarinovska un Lilita Poriete.

Iepriekš LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" pārstāvis Kaspars Zālītis aģentūru LETA informēja, ka pavisam tiesās ir iesniegtas 26 šāda veida lietas.

Savukārt tiesā apstiprināja, ka visas 26 lietās ir ierosināta tiesvedība.

Zālītis skaidroja, ka pāri vērsušies tiesā, lai tā konstatētu ģimenes faktu viņu attiecībās. "Pāri prasa konstatēt ģimenes faktu atbilstoši tam, ko lēmusi Augstākā tiesa (AT) pagājušā gada decembra spriedumā," skaidroja "Mozaīkas" vadītājs.

AT Administratīvo lietu departaments 2021.gada izskaņā atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu un nodeva jaunai izskatīšanai lietu, kurā kāds viendzimuma pāris tiesājas ar valsti par savas ģimenes juridisku atzīšanu.

Tiesa konstatēja, ka pašlaik valstī trūkst normu viena dzimuma pāru attiecību reģistrācijas jomā, tāpēc AT norādīja - līdz brīdim, kad likumdevējs būs izveidojis atbilstošu tiesisko regulējumu, tiesas ar saviem spriedumiem var konstatēt, vai konkrētu personu attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes 110.panta izpratnē, un šādi spriedumi aizstātu valsts īstenotu šo attiecību reģistrāciju.

Kā skaidroja Zālītis, pēc šī AT lēmuma sekoja vairāku prasību sagatavošana tiesai. Pieteikumi iesniegti vairākās Latvijas administratīvajās tiesās, dažādos Latvijas reģionos, ņemt vērā šo pāru dzīvesvietas.

Zālītis vērtēja, ka pašlaik Latvijā nav iespējami citi veidi, kā pāru attiecības oficiāli atzīt par ģimeni. "Praktiski neeksistē neviens cits veids, kā valsts varētu saredzēt šos pārus. Šis ir vienīgais solis, kā viendzimuma pāri var tikt saredzēti valsts priekšā," pieteikumus tiesā pamatoja Zālītis.

Apvienības "Mozaīka" pārstāvis piebilda, ka apvienība ir priecīga, ka izskatīšanai parlamentā tiek virzīts Civilās savienības likumprojekts. "Domāju, ka priekšā vēl ir ļoti daudz diskusijas par šo likumprojektu, bet mēs ceram, ka likumprojekta izskatīšanas laikā kāds regulējums tiks pieņemts," piebilda Zālītis.

Jau ziņots, ka Saeima 31.martā konceptuāli atbalstīja Tieslietu ministrijas sagatavoto Civilās savienības likumprojektu, kas paredz ieviest jaunu veidu divu pilngadīgu personu kopdzīves juridiskai reģistrēšanai, tostarp pavērs iespējas reģistrēt viendzimuma pāru attiecības.

Likumprojekts Saeimai vēl jāskata otrajā un trešajā lasījumā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais