Sv, 24.09.2023.

4. maija ceļvedis: baltais galdauts, karogi, tautas tērpu gājiens, brīvības balss u.c.

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: LETA

Pirms 32 gadiem, 1990.gada 4.maijā, pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Šie ir lieli mūsu tautas svētki, lūk, idejas, kā pateikties neatkarības cīnītājiem un jauki kopā ar tuvākajiem pavadīt laiku!

Vēsturiskās fotogrāfijas pilsētvidē

Rīgā izvietotas vēsturiskas fotogrāfijas no 90.gadu sākuma, tā akcentējot gan Latvijas, gan Ukrainas iedzīvotāju neatkarības centienus. Šis nav tradicionāls pilsētvides noformējums un atšķiras no iepriekšējiem gadiem - šāds koncepts tika radīts, pateicoties Ukrainas vēstniecības, fotogrāfu un arhīvu atsaucībai. Vēsturiskās fotogrāfijas galvaspilsētas ielās emocionāli uzrunā un ļauj uzzināt ko jaunu ne tikai par Latvijas, bet arī Ukrainas neatkarības atgūšanas laiku un ceļu, kā pamatos ir vērtības par brīvu, draudzīgu, iekļaujošu valsti ar unikālu tautas garu.

Objekts "Liesma"

Pilsētvidi rotā arī dizaina objekts "Liesma", kas atrodas pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, interaktīvs dizaina objekts "Brīvības karogs", ko var apskatīt Aspazijas bulvāra un 13.janvāra ielas krustojumā, un vēsturisko fotogrāfiju plakāti afišu stabos un stendos. Tikmēr pie apgaismes stabiem uz tiltiem un ceļu pārvadiem ir izvietotas vertikālās karoglentes; valsts karogi plīvo arī karogkonstrukcijās un mobilajos karogmastos.

Uzvelc tautas tērpu!

Svētku dienā norisināsies akcija "Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!", kuras laikā ikviens varēs doties tradicionālajā tautas tērpu gājienā un nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Pēc gājiena koncertā Rātslaukumā uzstāsies postfolkloras grupas "Iļģi" un "Rikši", kā arī Katrīna Dimanta ar draugiem un dejotājiem no Rīgas Danču kluba.

Aplūko lielākos karogus!

4.maija rīta 3x6m plašs karogs tiks pacelts arī Eiropas Savienības augstākajā karoga mastā – Rīgas radio un televīzijas tornī Zaķusalā. Dažāda izmēra karogi jau pacelti Rēzeknes, Daugavpils, Valmieras, Cesvaines, kā arī Tukuma, Sabiles, Siguldas, Liepājas, Ventspils, Viļānu, Preiļu, Līvānu, Viesītes un Jelgavas radio un televīzijas torņos, kā arī vienīgajā Rīgas kultūrvēsturiskajā centrā esošajā sakaru tornī Ērgļu ielā 14. Visi torņi ir vairāk nekā 200m augsti, turklāt Cesvaines torņa, kas atrodas arī teju 200m virs jūras līmeņa, karoga masts ir arī augstākais punkts Baltijā. Karogi šajos torņos tiek pacelti kopš 2018.gada.

Dejas izrāde "Vilkaču mantiniece"

Kultūras un izklaides centrā "Hanzas perons" notiks vērienīga horeogrāfa Jāņa Purviņa dejas izrāde "Vilkaču mantiniece", kas skatītājiem piedāvās konceptuālu un simboliski bagātīgu skatījumu par tradīcijām, latvisko dzīvesziņu un mītisko jūtu pasauli. Dejas izrādes pamatā ir dzejnieces Ilonas Leimanes romāna motīvi; tās libretu radījusi Rasa Bugavičute-Pēce, mūzikas autors ir Edgars Lipors, bet režisors un scenogrāfs ir Reinis Suhanovs. Stāstu izdejos tautas deju ansamblis "Līgo".

Noslēguma koncerts "Idejas vārdā"

Svētku dienas noslēgumā, lai vienotos kopīgās patriotiskās izjūtās, ikviens ir 17.00 aicināts uz koncertu "Idejas vārdā" laukumā pie Rīgas Kongresu nama - vietā, kas nozīmīga kļuvusi arī tūkstošiem ukraiņu. Tajā dzirdēsiet mūziķi Kārli Kazāku un tādas grupas kā "Siensliens", "Stūrī zēvele", "JUUK", "Baložu pilni pagalmi", "Dzeltenie pastnieki" un "Dzelzs vilks". Aktieris Āris Matesovičs caurviju mākslinieku plejādei atgādinās par šodien tik ļoti nozīmīgo brīvību un neatkarību. Koncertu būs iespējams vērot arī tiešraidē Rīgas domes Facebook kontā.

Foto: LETA

Ekskursijas, kino maratons, brīvības balsis u.c.

Tāpat šajā dienā ikviens varēs apmeklēt daudzveidīgus koncertus, radošo darbnīcu "Radi zaļu Latviju!", mobilo izstādi "Demokrātijas atdzimšana", tematiskas ekskursijas, ceļojumu ar dzejniekiem un Latvijas filmu maratonu, kas šoreiz notiks ne tikai kinoteātrī "Splendid Palace", bet arī Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē un kultūras centros "Iļģuciems" un "Imanta". Tiks turpināta arī iesāktā tradīcija muzikāli pārsteigt un iepriecināt iedzīvotājus Rīgas centrā un apkaimēs, iepriekš norises vietas neizziņojot. Šoreiz tā būs aktīvāko galvaspilsētas koru uzstāšanās zibakcijā "Brīvības balsis".

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu