Pk, 9.06.2023.

Miris pirmais neatkarīgās Baltkrievijas līderis Šuškevičs

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: telegraf.by

Baltkrievijā 87 gadu vecumā miris pirmais neatkarīgās Baltkrievijas vadītājs Staņislavs Šuškevičs, kurš savulaik ar Krievijas un Ukrainas līderiem parakstīja dekrētu, kas noveda pie Padomju Savienības sabrukuma, paziņojusi viņa sieva Irīna Šuškeviča.

Šuškevičs, kurš bija Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko kritiķis, nomiris Covid-19 izraisītu komplikāciju dēļ, apstiprinājusi viņa sieva.

"Mēs ceram, ka tiks organizētas valsts bēres, bet neviens pagaidām nav ar mums sazinājies," sacījusi politiķa sieva.

Baltkrievijas amatpersonas pagaidām nav oficiāli komentējušas bijušā līdera nāvi.

Lai gan Šuškevičs nepiedalījās pēdējo gadu opozīcijas aktivitātēs, Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska viņa nāvi raksturoja kā "lielu zaudējumu baltkrievu tautai un demokrātiskai pasaulei".

Kā Baltkrievijas Augstākās padomes priekšsēdētājs Šuškevičs ar Krievijas līderi Borisu Jeļcinu un Ukrainas līderi Leonīdu Kravčuku 1991.gada 8.decembrī parakstīja Belovežas vienošanos, kas noveda pie Padomju Savienības sabrukuma.

Ekskluzīvā savrupnamā Belovežas gāršā parakstītā vienošanās paredzēja izveidot Neatkarīgo valstu sadraudzību (NVS) Padomju Savienības vietā.

Pirms iesaistīšanās politikā Šuškevičs bija pazīstams zinātnieks un kodolfiziķis, kurš aktīvi piedalījās 1986.gadā notikušās Čornobiļas atomelektrostacijas avārijas izmeklēšanā.

1990.gadā viņš kļuva par Baltkrievijas Augstākās padomes locekli, bet 1991.gadā pēc augusta puča kļuva par tās priekšsēdētāju.

Šuškevičs kā Augstākās padomes priekšsēdētājs kļuva par neatkarīgās Baltkrievijas pirmo līderi, lai gan viņam nekad formāli nebija prezidenta amata.

1994.gadā Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās viņš zaudēja Lukašenko un kļuva par nozīmīgu opozīcijas balsi.

2012.gadā Lukašenko apsūdzēja savu priekšteci par "piektās kolonnas" vadīšanu un aizliedza viņam izbraukt no valsts.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu