"Abi kriminālprocesi uzsākti, VP koordinējot savas darbības ar VDD.
Attiecībā uz konkrēto gadījumu varam norādīt, ka kriminālprocesa ietvaros ceturtdien, 12. maijā, vienai personai ir piemērots aizdomās turētā statuss un kā drošības līdzeklis noteikts apcietinājums.
Izmeklēšanas interesēs VDD pašlaik no plašākiem komentāriem atturas," tā VDD.
Savukārt ziņu aģentūra LETA piektdien, 13. maijā, ziņo, ka ceturtdien, 12. maijā, tiesa kriminālprocesā piemērojusi apcietinājumu jaunietim, kurš tiek turēts aizdomās par darbībām, kas vērstas uz Krievijas kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu. Šis apcietinātais jaunietis, kā ziņo LETA, redzams 10. maijā fiksētajos video un foto materiālos pie padomju pieminekļa Pārdaugavā ar Krievijas karogu uz pleciem. Sākotnēji jaunietim bija neliela diskusija ar pašvaldības policistiem par Krievijas karogu kā militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu. Policisti, brīdinot par administratīvo atbildību, lūdza noņemt Krievijas karogu, tomēr pēc diskusijas jaunietis turpināja staigāt ar karogu, bet pie pieminekļa sanākušie šādu sarunas iznākumu uzņēma ar ovācijām.
VDD arī aģentūrai LETA nekomentēja, tieši kādas darbības personai inkriminētas, tomēr apliecināja, ka drošības līdzeklis noteikts apcietinājums.
Jau ziņots, ka par nesankcionētas pulcēšanās organizēšanu pie pieminekļa Pārdaugavā Valsts policija pie atbildības sauks vismaz četras personas - bijušos Rīgas domniekus Alekseju Rosļikovu un Vadimu Baraņņiku un arī Latvijas Krievu savienības pārstāvjus.
Tāpat vēstīts, ka saistībā ar notikumiem 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā Valsts policija sākusi trīs kriminālprocesus un 20 administratīvā pārkāpuma procesus.
Valsts policijas priekšnieks arī pieņēmis lēmumu atstādināt no dienesta pienākumu pildīšanas trīs VP Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonas, ziņo VP.
Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks trešdienas rītā LTV "Rīta panorāmā" pastāstīja, ka pie atbildības tiks saukti "faktiski sapulces" organizētāji. Tie esot vismaz kādi četri cilvēki, kuri aicināja cilvēkus atkārtoti doties pie pieminekļa.
Jau ziņots, ka 9.maijā, neskatoties uz aicinājumiem nedoties pie pieminekļa, vairāki tūkstoši cilvēku, tostarp, Krievijas vēstniecības pārstāvji, dienas laikā novietoja ziedus pakājē. Otrdienas rītā pašvaldība atnestos ziedus aizvāca, tostarp izmantojot traktoru.
Ziedu novākšana no pieminekļa pakājes izsauca asu reakciju sociālajos tīklos, turklāt bija gan šādas rīcības atbalstītāji, gan pretinieki. Tā rezultātā otrdienas vakarā pie pieminekļa atkal bija sapulcējušies vairāki simti cilvēku, tostarp tādi, kas slavināja Krievijas agresīvo rīcību. Galvaspilsētas pašvaldības izpilddirektors Jānis Lange TV3 uzstāja, ka ziedu aizvākšana bijusi saskaņota ar policiju un iekļauta kopējā drošības pasākumu plānā. Savukārt Ruks noliedza, ka policija būtu bijusi tā, kas aicināja novākt ziedus - tas bijis pašvaldības atbildības jautājums. Policijas priekšnieka vērtējumā, situācijas eskalāciju otrdien izraisīja ziedu novākšana pie pieminekļa no rīta, bet tālāk jau policija cīnījusies ar sekām.
Foto: Policija 11. maija rītā dežurē pie tā sauktā Uzvaras pieminekļa: