Sv, 28.05.2023.

Deputāti: Eklonam izlēmīgi jāreaģē uz provokācijām un jāstiprina PMLP kapacitāte

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeimas debatēs deputāti norādīja, ka iekšlietu ministram Kristapam Eklonam jāspēj izlēmīgi reaģē uz pretvalstisko spēku provokācijām, jāstiprina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) kapacitāte un jāsniedz nepieciešamais atbalsts ukraiņiem Latvijā.

Saeima šodien par iekšlietu ministru apstiprināja "Attīstībai/Par!" virzīto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieku Eklonu.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputāts Viktors Valainis debatēs vēl pirms balsojuma pauda, ka viņa frakcija atbalstīs Eklona iecelšanu iekšlietu ministra amatā, tādā veidā viņam dodot maksimāli plašu mandātu strādāt un cīnīties ar nozarē esošajiem izaicinājumiem jau no pirmās dienas. Tāpat ZZS frakcija būs atvērta, sniedzot palīdzību, iesaistot pašvaldības, lai tiktu galā ar šiem izaicinājumiem.

Vienlaikus Valainis pauda, ka iepriekšējās iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisija ir bijusi pamatota, ņemot vērā 9. un 10.maija notikumus pie pieminekļa Uzvaras parkā, kā dēļ arī ZZS pieprasīja ministres demisiju.

ZZS deputāts skaidroja, ka jaunajam iekšlietu ministram ir uzdots uzdevums jau pirmajā mēnesī panākt skaidru sistēmu, kādā veidā ilgtermiņā palīdzēt ikvienam Ukrainas kara bēglim, tostarp nodrošinot skaidrību par situāciju, kas notiks septembrī, oktobrī, novembrī, ja šai personai nebūs iespējas atgriezties mājās.

Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins (AP) debatēs par Eklona iecelšanu ministra amatā pauda, ka viņš ir līderis, kas spēj apvienot spēkus labiem darbiem un koncentrēties uz sasniedzamajiem mērķiem.

"Ģenerālis [Eklons] ir civilās aizsardzības eksperts, kurš gatavs jaunā līmenī risināt problēmas, vadījis dažādas krīzes, vadīja glābšanas darbus Zolitūdes traģēdijas laikā, piedalījies dažādu apjomīgu ugunsgrēku un to seku likvidēšanā un plūdu situācijās, virzīja un pārstāvēja dienesta jautājumus Saeimā un ministrijās. Piedalījies vairākās starptautiskās misijās pasaulē un ik nedēļu ir bijis kontaktā ar kolēģiem Ukrainā, lai koordinētu atbalstu uzvarai," sacīja Šteins.

Deputāts pauda, ka pašlaik galvenie izaicinājumi iekšlietu jomā saistās ar karu Ukrainā, bēgļiem Latvijā, hibrīduzbrukumu uz robežas ar Baltkrieviju un sabiedrības izturētspēju. Tāpat Šteins skaidroja, ka ir arī jāturpina uzraudzīt personu apliecinošu dokumentu izsniegšanas procesa uzlabojumu ieviešana PMLP, kā arī kopā ar Valsts policijas vadību jādara viss iespējamais, lai uzlabotu policijas reaģētspēju un gatavību drošības izaicinājumiem.

Vienlaikus ir nepieciešams arī stiprināt valsts civilās aizsardzības jaudu valdībā, ministrijās, iestādēs, pašvaldībās un stiprināt katra iedzīvotāja spējas, prasmes rīkoties krīžu situācijās.

Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens (R) debatēs pauda, ka viņa pārstāvētā partija "Republika" ir par profesionāliem kandidātiem, kāds Eklons ir, tāpēc partijas deputāti viņu atbalstīs. Viņš uzsvēra, ka parlamentārieši negrib, ka amatā kā līdz šim ir politiska persona, kas lasa no lapiņas, bet neredz tālāk veicamos soļus. Ģirģens uzsvēra, ka Eklonam būs jārisina policistu pārāk zemā atalgojuma problēma un motivācijas trūkums.

"Konservatīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans norādīja, ka partijas deputāti atbalstīs Eklonu un ka frakcija aktīvi sekos līdzi vairākām lietām ministra darbībā. Svarīgi ir izlēmīgi reaģēt uz pretvalstisko spēku provokācijām, kuras var būt gaidāmas līdz pat Pārdaugavā esošā padomju pieminekļa nojaukšanai, norādīja politiķis.

Krīze pie robežas ar Baltkrieviju nav beigusies un kaimiņvalsts diktators nav līdz galam aprēķināms, pauda Feldmans. "Konservatīvo" frakcijas vadītājs atzīmēja, ka pēdējā laikā nav bijis tik daudz nelikumīgu robežas šķērsošanas gadījumu, tomēr jaunam iekšlietu ministram jāvirzās tālāk ar žoga celšanu uz robežas, ar ko līdz šim nav pietiekami veicies.

Feldmans arī pauda, ka jānodrošina iespēja piedalīties rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās arī tiem, kuriem beidzas personu apliecinošo dokumentu termiņš. Ņemot vērā PMLP ierobežotās iespējas izsniegt jaunos dokumentus, Iekšlietu ministrija šajā jautājumā varētu sadarboties ar citām ministrijām, kuras var palīdzēt ar saviem resursiem.

Politiķis arī uzsvēra, ka ir jāuzlabo policijas iecirkņu stāvoklis, kurš ilgu laiku nav mainījies.

Bijusī iekšlietu ministre Golubeva debatēs pozitīvi novērtēja Eklonu un uzsvēra, ka iekšlietu jomā ir jāturpina ieviest pārmaiņas, jāstiprina dienesti, kopīgi sadarbojoties hirbrīdapdraudējuma novēršanā. Golubeva arī uzsvēra, ka viņas laikā ministrijā tika sāktas sen iekavētas pārmaiņas, policijā veiktas strukturālas reformas, kas palīdzēs tiesībsargiem sabiedriskās kārtības uzturēšanā un noziegumu izmeklēšanā.

Vasarā sāks darbu izmeklētāju mācību centrs, kas beidzot ir saņēmis nepieciešamo atbalstu, veiksmīgi atturēts hibrīduzbrukums, tāpat uz robežas ar Baltkrieviju izveidots 50 kilometru dzeloņstiepļu žoga, par iepriekš amatā paveikto norādīja bijusī iekšlietu ministre.

Jau ziņots, ka Saeima šodien par iekšlietu ministru apstiprināja "Attīstībai/Par!" virzīto VUGD priekšnieka vietnieku Eklonu.

Eklons aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka ministra amatā iecerējis turpināt savas priekšgājējas Golubevas iesāktos darbus un iespēju robežās virzīt arī savas iniciatīvas.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu