Viltvārža sindroms ir ļoti labi zināma problēma strādājošo vidū. Pētnieki arvien aktīvāk pēta viltvārža sindroma saistību ar Fionas, kā arī daudzu citu profesionāļu karjeras šķērsli – izdegšanu.
Brīdī, kad darba vietā norisinās strauju pārmaiņu periods, saprast, kā šīs divas problēmas “baro viena otru”, un ko varētu darīt, lai neļautu tām bojāt savu karjeru, būs ļoti svarīgi strādājošo labsajūtai.
Mānīgā saikne
Viltvārža sindroms, kas retāk saukts arī par viltvārža fenomenu, katram cilvēkam izpaužas citādāk, bet kopīgā iezīme visiem ir viena – nesatricināms uzskats, ka viss, ko viņi dara, ko viņi zina, ko viņi ir sasnieguši, – tas viss ir izdomājums, pat neraugoties uz pretējo.
Cilvēkiem, kuri cieš no viltvārža sindroma, nereti ir tieksme pārmērīgi strādāt un pārāk daudz sevi ieguldīt kādos projektos. Tas ir ar domu, “lai nu mani kāds nepieķer, ka es tomēr neesmu tik labs, kā izliekos”.
Lai arī šie cilvēki nereti var būt ļoti veiksmīgi un karjerā ir daudz sasnieguši, realitātē viņi vairās pieņemt dažādus izaicinājumus, lai potenciāli izvairītos no izgāšanās. Savus panākumus šie cilvēki uzskata par “veiksmīgu apstākļu sakritību” vai smagu darbu, bet ne pašu spēju veiksmīgi paveikt dažādus uzdevumus. Tieši tādēļ nereti šie cilvēki savas neticības dēļ palaiž garām daudzas jaunas karjeras iespējas.
Pētījumi liecina, ka vairāk nekā 70% cilvēku lielākā vai mazākā mērā ir piedzīvojuši kādu viltvārža sindroma simptomu. Daži pētījumi pieļauj, ka šis sindroms dažreiz motivē cilvēkus sasniegt ko vairāk, tomēr šī cenšanās prasa lielus resursus no cilvēka, kā rezultātā veidojas ļoti intensīva slodze garīgajai veselībai.
Kādā 2016. gadā ASV veiktā pētījumā secināts, ka medicīnas studenti ar viltvārža sindromu biežāk bija ar “palielinātu emocionālā pārguruma, cinisma un depersonalizācijas līmeni”, kā arī citiem simptomiem, kas atbilst Pasaules Veselības organizācijas definētajiem izdegšanas simptomiem.
Jaunākā pētījumā, kurā piedalījušies 10 000 cilvēku secināts, ka 42% strādājošo vienlaicīgi ir bijušas gan izdegšanas, gan viltvārža sindroma pazīmes.
“Kad tu redzi cilvēku, kurš acīmredzami cieš no viltvārža sindroma, visticamāk, viņš cietīs arī no izdegšanas. Tas pats darbojas arī otrā virzienā – tas, kurš ir izdedzis, ar lielu iespējamību cietīs no viltvārža sindroma,” norāda Kalifornijas Biznesa skolas darbavietas produktivitātes pētniece, neirozinātniece Sahara Jusefa.
Viņa uzsver, ka pētījumā cilvēki paši atzinuši, ka cieš no izdegšanas. Klīniski diagnosticētai izdegšanai atlabšana var ilgt vairākus mēnešus. Daži pētījuma dalībnieki sevi nodēvējuši par izdegušiem, jo ilgāku laiku dzīvojuši paaugstinātā stresā un noguruma stāvoklī. Iespējams, tieši tāpēc daudzi pētījuma dalībnieki arī norādījuši, ka cieš no abām problēmām vienlaicīgi.
“Nav īsta zinātniska pamatojuma, kāpēc abas šīs problēmas var pārklāties, bet ir skaidrs, ka viltvārža sindroms izpaužas kā izdegšanas trešā dimensija – profesionālas nepietiekamības sajūtas.