C, 30.03.2023.

Entomologs: Ērču aktivitāte Latvijā nemazinās; RAKUS stacionāros šogad noņemtas jau 234 ērces

Papildināts
TVNET/LETA
Entomologs: Ērču aktivitāte Latvijā nemazinās; RAKUS stacionāros šogad noņemtas jau 234 ērces
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Šopavasar daudzviet novērots liels skaits ērču, kas izskaidrojams ar labvēlīgiem laikapstākļiem ziemā, informē Latvijas Nacionālā Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Dreimanis skaidro, ka ērces ir diezgan labi pārziemojušas, tādēļ, iestājoties siltākiem laikapstākļiem, pieaug to aktivitāte. Taču ērču izplatība nav vienmērīga. Skrajos priežu mežos ērces varēs sastapt retāk, kamēr mitros lapu koku mežos, pamežos to var būt ļoti daudz. Ērces uzturas augstumā, kas ir nedaudz virs metra, lai ērti varētu pieķerties gan savvaļas, gan mājdzīvniekiem, kā arī cilvēkiem, akcentē entomologs.

Viņš iesaka padomāt par piemērotu apģērbu, dodoties uz mežu, savukārt pēc atgriešanās no meža vai dārza sevi rūpīgi apskatīt pie spoguļa, lai izvairītos no ērču piesūkšanās.

Šogad Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāros noņemtas 234 ērces, informēja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Statistikas daļā.

No stacionāros uzņemtajiem pacientiem 159 ērces noņemtas LIC, 59 stacionārā "Gaiļezers" un 16 stacionārā "Biķernieki".

Kopumā šogad līdz 5.jūnijam LIC laboratorijās ērču encefalīts izmeklēts 35 ērcēs, no kurām neviena nav bijusi inficēta, savukārt no 44 ērcēm, kurās izmeklēta Laimas slimība, inficētas bija 22 jeb 50%. Šogad no RAKUS izrakstīti trīs pacienti ar ērču encefalītu un vēl viens ar Laimas slimību.

Patlaban atsevišķās vietās vērojams arī liels skaits odu, taču arī to izplatība vairāk ir lokāla. Tur, kur ir dažādās seklas ūdenstilpes, kur ūdens turas pietiekami ilgi, veidojas labvēlīga vide odu kāpuru attīstībai. "Sākot no maija beigām, ir diezgan silts laiks, kā rezultātā odi noslēdz savu attīstības ciklu, tādēļ arī ir vērojams liels skaits kukaiņu," skaidroja entomologs.

Dreimanis atgādina, ka asinis cilvēkiem un dažādiem zīdītājdzīvniekiem sūc odu mātītes, lai varētu sekmīgāk attīstīties odu olas.

Entomologs skaidroja, ka odu aktivitātes ilgums būs atkarīgs no tā, kādi laikapstākļi būs vasarā. Odiem gadā var būt no divām līdz trīs paaudzēm. Pavasarī pirmā odu paaudze ir ap 30 sugu odiem, kas dzīvo Latvijā, tie izšķiļas aptuveni vienlaikus, tādēļ ir vērojams tik liels skaits kukaiņu kā patlaban. Nākamās paaudzes odi izšķiļas izklaidus.

Vaicāts, kā vislabāk izsargāties no odu kodumiem, entomologs ieteica, dodoties dabā pie ūdenstilpēm, atbilstoši saģērbties un lietot pretodu līdzekļus, ko var iegādāties veikalos. Viņš vērsa uzmanību, ka odu aktivitāte ir mazāka dienas vidū, kad ir intensīva saule.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu