Latvijā atklāts pirmais kaulaudu centrs

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Latvijā atklāts pirmais kaulaudu centrs
Latvijā atklāts pirmais kaulaudu centrs Foto: Publicitātes foto

Piektdien, 10. jūnijā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS) darbību sāk Audu centrs, kas ir vienīgais Latvijā audu centrs kaulaudu allotransplantātu sagatavošanai to tālākai izmantošanai ārstniecības nolūkos, portālu TVNET informēja  VSIA "Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca" sabiedrisko attiecību konsultante Dagnija Dižbite-Svarinska.

Kā skaidroja Dižbite-Svarinska, centrs ir unikāls ar to, ka transplantāti tiek gatavoti no kaulaudu donora materiāla. Dabīgie kaulaudi ir daudz augstvērtīgāks materiāls par mākslīgiem kaulu aizvietotājiem.

Tradicionālas gūžas locītavas endoprotezēšanas laikā augšstilba kaula galviņa tiek izņemta un nomainīta ar mākslīgo implantu. Operācijas procesā izņemtā kaula galviņa līdz šim tika utilizēta. Tomēr tagad, ar pacienta piekrišanu, šo kaula materiālu varēs apstrādāt un izmantot bioloģiska materiāla sagatavošanā un izmantošanā citam pacientam.

Pēc materiāla ieguves galviņa tiek mehāniski attīrīta un ievietota speciālā dezinfekcijas konteinerā. Konteiners tiek nogādāts Audu centrā, kurā sertificēts personāls veic iegūtā audu materiāla apstrādi un gatavoto kaulaudu allotransplantātu, nodrošinot tā mikrobioloģisko testēšanu. Pēc apstrādes iegūtais kaulaudu allotransplantāts var tikt izmantots citu cilvēku ārstēšanas procesā, aizpildot dažādu iemeslu dēļ radušos kaulu defektus. Tādējādi, ziedojot savu augšstilba kaula galviņu (kas citā gadījumā tiek nodota utilizācijai jeb iznīcināšanai), ir iespējams palīdzēt citu cilvēku ārstniecības procesā.

Audu centrā tiek veikta kaulaudu allotransplantātu sagatavošana to izmantošanai ārstniecības nolūkos.

TOS Audu centrā uzraudzīs kaulu ziedošanu, kas ietver kaulaudu donoru atlasi, iekļaujot nepieciešamos laboratoriskos izmeklējumus.

Kaulaudu donora materiāla iegūšana pagaidām notiks tikai TOS un tālāk tiks nogādāta Audu centrā. Audu centrs veiks materiāla novērtējumu un apstrādi, kas ietver donora materiāla apstrādi, iekļaujot termālu dezinfekciju, mikrobioloģisko testēšanas nodrošināšanu un sasaldēšanu. Tāpat Audu centrā notiks kaulaudu materiāla uzglabāšana, kas ietver kaulaudu donora materiāla izsekojamību, uzglabāšanu un izlaidi.

"Paldies Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcai par iniciatīvu, izveidojot Latvijā pirmo kaulaudu centru, kas ļaus veiksmīgāk un ar augstvērtīgākiem materiāliem ārstēt pacientus. Ceru, ka centra atvēršana paplašinās arī cilvēku iesaisti donoru kustībā. Šis ir labs piemērs tam, kā tehnoloģijas dod mums cilvēcīgu iespēju palīdzēt otram," tā veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Priecājamies, ka ir rasta iespēja Latvijā izveidot šādu kaulaudu centru un sākt veidot kaulaudu banku. Tas dos iespēju vēl kvalitatīvāk un veiksmīgāk veikt dažādas kaulaudu aizvietošanas operācijas. Dabīgie kaulaudi viennozīmīgi labāk adaptējas cilvēka organismā un iekļaujas kaulu reģenerācijas procesā.

Līdz šim Latvijā bija iespēja šādu bioloģisku materiālu iegādāties tikai no ārvalstīm, kas izmaksātu daudzreiz dārgāk nekā mākslīgais materiāls," skaidro Uģis Zariņš, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts.

Dižbite-Svarinska informēja, ka šobrīd šis ir vienīgais kaulaudu centrs reģionā. Ne Lietuvā, ne Igaunijā nav šādas dabīgo kaulaudu apstrādes iespējas, tuvākais centrs atrodas Vācijā. 

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais