Sv, 4.06.2023.

Dermatologi ceļ trauksmi: Covid-19 pandēmijas laikā ādas vēzis uzņēmis apgriezienus

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: shutterstock.com

Maijs tradicionāli ir Melanomas modrības mēnesis. Arī šī gada maijā Melanomas pacientu atbalsta biedrība "Soli priekšā melanomai" aktualizēja ādas vēža tematu - visā Latvijā norisinājās informatīvie pasākumi, lai mudinātu sabiedrību pievērst lielāku uzmanību savam ādas stāvoklim, pārbaudīt ādas veidojumus, iegūt plašāku informāciju par nemanāmo, bet nežēlīgo slepkavu - ādas vēzi.

DArī "Veselības centrs 4" dermatologi jau 14.gadu aktīvi iesaistījās biedrības rīkotajās aktivitātēs. Laika periodā no 9. līdz 13.maijam 26 "Veselības centrs 4" klīniku dermatologi nodrošināja iedzīvotajiem iespēju veikt ādas veidojumu diagnostiku jeb skrīninga optisko dermatoskopiju par samazinātu cenu vai bez maksas (atsevišķām iedzīvotāju grupām). Tika veiktas vairāk nekā 300 pārbaudes, no tām 195 - bez maksas. 

Biedējoši augsts ļaundabīgo ādas veidojumu skaits

Nedēļas laikā veikto dermatoskopiju rezultāti nav iepriecinoši. 29 gadījumos no 314 tika konstatēti ādas veidojumi, kuriem nepieciešama rūpīga novērošana, savukārt 23 gadījumos ādas veidojumi izrādījās ļaundabīgi (baziliomas, melanomas u.c.). Lai arī sabiedrības vispārējā informētība un rūpes par savu veselību pieaug, "Veselības centrs 4" novērojums, salīdzinot 2022. un 2019.gada kampaņu datus, ir drūms: 2019.gada maijā veikto 226 pārbaužu laikā "Veselības centrs 4" dermatologi konstatēja ļaundabīgus ādas veidojumus 4 pacietiem. Trīs gadus vēlāk ļaundabīgo ādas veidojumu diagnožu skaits pieaudzis 4 reizes! Šāda tendence visticamāk izskaidrojama ar Covid-19 pandēmijas laikā noteiktajiem ierobežojumiem ambulatorajiem pakalpojumiem un cilvēku piesardzību, izvairoties apmeklēt sabiedriskās vietas (t.sk. medicīnas iestādes) bez akūtas vajadzības. Jāpiebilst, ka atklāto gadījumu statistiku palielina arī mūsdienu progresīvās diagnostikas metodes un tehnoloģijas - arvien vairāk ļaundabīgo ādas veidojumu tiek atklāts agrīnā stadijā, kas ļauj laikus uzsākt ārstēšanu un palielina iespēju slimību pilnībā uzveikt. Epidemioloģiskai situācijai uzlabojoties, aicinām iedzīvotājus neatlikt profilaktiskās vizītes pie speciālistiem.

Satraucoša aina reģionos

Papildus ikgadējām dermatoskopijas pārbaudēm Rīgā, šogad "Veselības cents 4" dermatologi devās arī ārpus galvaspilsētas, lai bez maksas veiktu ādas veidojumu pārbaudes Kandavā un Dundagā. Vienas dienas laikā abās pilsētās tika veiktas teju 100 pārbaudes. Iedzīvotāju ādas veselības stāvoklis un zināšanas par ādas vēža risku reģionos ir kritisks - cilvēki joprojām izvairās lietot saules aizsargkrēmu, neapmeklē dermatologu, nav informēti par ādas veidojumu izmeklējumu iespējām un nepieciešamību. Trūkst informācijas par ādas veidojumu bīstamību, ādas vēža riska faktoriem un rīcību, saskaroties ar šo diagnozi. Stāvoklis ir nopietns. Melanoma ir agresīvākais ādas vēža veids, un tieši šī vēža riskam ir pakļauti cilvēki ar Latvijai raksturīgo ādas tipu. Dermatologi gan norāda, ka šāda situācija visticamāk radusies dermatologu pakalpojumu un informācijas trūkuma dēļ, nevis dēļ sabiedrības vienaldzības. Konsultāciju laikā iedzīvotāji izrādīja lielu interesi par dermatologa konsultācijām, ādas stāvokļa diagnostiku un iespējām pastāvīgi rūpēties par ādas veselību un izskatu.

"Esam ļoti gandarīti, kas spējām sasniegt reģionu iedzīvotājus. Šādus izbraukumus ar prieku veiksim arī citus gadus. Akcija parādīja, ka veicot iedzīvotāju skrīningu tikai divās nelielās pilsētās, atklāto ādas audzējus skaits ir proporcionāli liels," rezumējot ādas veidojumu diagnostikas akciju, secina dermatoloģe, "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" metodiskā vadītāja Anda Apine, "Reģionos atklāto ļaundabīgo ādas veidojumu skaists bija lielāks, nekā akcijas ietvaros veiktajos izmeklējumos klīnikās ar augstāku pacientu un speciālistu koncentrāciju."

Kā sevi pasargāt no ādas vēža?

Lai arī saules stari mūs lutina salīdzinoši reti, āda no tiem ir jāsargā arī mērenajā Latvija klimatā. Ja cilvēks kaut reizi dzīvē ir apdedzis saulē, viņš jau ir pakļauts augstam ādas vēža riskam. Saules ultravioleto (UV) staru kaitīgajai ietekmei ir tendence uzkrāties (ādas vēzis var parādīties arī vairākus gadus vēlāk), tāpēc āda no UV stariem jāsarga pastāvīgi. Dermatologi nepagurstoši atgādina par saules aizsarglīdzekļu glābjošo lomu. Mūsdienās pieejami kvalitatīvi, dermatoloģiski pārbaudīti aizsarglīdzekļi spreju, zīmuļu un vieglu losjonu veidā, kas nav lipīgi un nesagādā diskomfortu. Visdrošāko un ērtāko aizsardzību sniegs tieši medicīniski pārbaudīti produkti. Speciālisti iesaka izvēlēties aizsargkrēmu ar marķējumu ne zemāku par SPF 50 - šis skaitlis norāda, ka, vienreiz uzklāts, līdzeklis nodrošina vidēji 500 minūšu (8 stundu) aizsardzību pret 98% kaitīgā UV starojuma.

Ādas veidojumu pašpārbaude

Ārsti aicina ikvienu vismaz reizi pusgadā rūpīgi nopētīt savu ādu spogulī (t.sk. pēdas, plaukstas, cirkšņus) un nekavēties ar vizīti pie dermatologa, pamanot šādas melanomas pazīmes:

A - asimetrija (melanoma ir asimetrisks veidojums)

B - robežas (melanomai malas ir neregulāras)

C - krāsa (melanoma var būt daudzkrāsaina)

D - diametrs (melanomas lielums mainās ātri)

E - evolūcija (melonama progresē ātri)

Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt savu dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli arī pie speciālista - apmeklējiet dermatologu vismaz reizi gadā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu