S, 20.08.2022.

Ukrainā kara dēļ pārvietoties bijuši spiesti 6,2 miljoni cilvēku

TVNET/LETA
Ukrainā kara dēļ pārvietoties bijuši spiesti 6,2 miljoni cilvēku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ukrainas bēgļu centrs Kaļķu ielā.
Ukrainas bēgļu centrs Kaļķu ielā. Foto: Paula Čurkste/LETA

Krievijas iebrukuma dēļ Ukrainā savas mājas bijuši spiest pamest un uz citām valsts vietām doties vairāk nekā 6,2 miljoni cilvēku, otrdien paziņojusi ANO.

Vēl 5,26 miljoni cilvēku pametuši Ukrainu un reģistrēti kā bēgļi citās Eiropas valstīs.

ANO Starptautiskā migrācijas organizācija (IOM) aplēsusi, ka 23.jūnijā tādu cilvēku, kas kara dēļ bijuši spiesti pamest savas mājas, Ukrainā bija 6,275 miljoni, kas ir mazākais skaits kopš Krievijas iebrukuma sākuma 24.februārī.

IOM veikusi sešas aptaujas kopš februāra, un ziņoja, ka Ukrainas teritorijā kara dēļ pārvietojušos personu skaits kulmināciju sasniedza ceturtajā aptaujā, kas tika publicēta 3.maijā. Tajā šādu personu skaits tika aplēsts uz astoņiem miljoniem.

Jaunākajā aptaujā secināts, ka 5,55 miljoni cilvēku, kas sākotnēji devās bēgļu gaitās uz citiem Ukrainas apgabaliem vai uz ārzemēm, tagad ir atgriezušies savās mājās.

IOM norādīja, ka cilvēkiem Ukrainā - gan tiem, kam nācies pārvietoties, gan citiem - vissteidzamāk nepieciešama piekļuve veselības aprūpes pakalpojumiem un izglītībai, kā arī palīdzība karā sagrauto māju atjaunošanai.

65% no cilvēkiem, kam kara dēļ nācies pārvietoties Ukrainas teritorijā, pašreiz ir sievietes, aplēsusi IOM.

Aptuveni 61% no visiem cilvēkiem, kam kara dēļ nācies pārvietoties pa Ukrainu, jeb 3,8 miljoni ir no Austrumukrainas, kur pašreiz norisinās sīvākās cīņas. 15% ir no Ukrainas ziemeļiem, 11% no Kijivas un 11% no Ukrainas dienvidiem.

Vislielāko kustību rada cilvēki, kas no Ukrainas austrumiem pārvietojas uz citiem reģioniem austrumos un mazākā mērā uz Ukrainas vidieni un rietumiem.

Aptuveni 44% cilvēku, kas kara dēļ pārvietojušies uz citām vietām Ukrainā, dzīvo īrētos mājokļos, bet 29% apmetušies pie draugiem vai radiem.

13% šo cilvēku IOM aptaujā norādīja, ka jaunajā vietā jūtas pilnīgā drošībā, bet 63% sacīja, ka jūt zināmu drošību.

15% šo cilvēku plāno tuvāko divu nedēļu laikā atgriezties savās agrākajās dzīvesvietās.

Aptaujā atklājās, ka katrs ceturtais cilvēks Ukrainā kara dēļ pārtraucis lietot nepieciešamos medikamentus, jo tie kļuvuši pārāk dārgi vai arī nav pieejami.

20% mājsaimniecību, kas kara dēļ pārvietojušās Ukrainas teritorijā, ir bērni vecumā no viena gada līdz četriem gadiem, 51% šādu mājsaimniecību ir veci cilvēki un 36% mājsaimniecību ir hroniski slimi cilvēki.

IOM savu sesto aptauju veica no 17.jūnija līdz 23.jūnijam, pa telefonu intervējot 2000 nejauši izvēlētus cilvēkus, kuri saglabāja anonimitāti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu