Pk, 30.09.2022.

Pieaug par vardarbību pret bērniem sākto lietvedību skaits

TVNET/LETA
Pieaug par vardarbību pret bērniem sākto lietvedību skaits
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Rīgas domes Administratīvās komisijas Bērnu lietu apakškomisija 2021.gadā izskatījusi 2590 lietas.

No tām visvairāk bija par alkohola lietošanu, smēķēšanu, vardarbību pret bērniem, bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu un Covid-19 ierobežojumu neievērošanu, informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē.

Apakškomisijā skatīta 1681 lieta par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem, no kurām lielākajā daļā izteikts brīdinājums. Pārējās lietās uzdots piedalīties sociālās korekcijas un sociālās palīdzības programmās vai arī apmeklēt psihologu vai citu speciālistu.

Nepilngadīgo personu, kuras smēķē un pret kurām smēķēšanas dēļ tikusi sākta administratīvā pārkāpuma lietvedība, skaits pēdējos gados esot stabili augsts. Liela daļa lietvedību sāktas par pārkāpumiem pie izglītības iestādēm vai to tuvumā.

Par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu nu jau vairākus gadus pēc kārtas tiek sākts arvien vairāk lietvedību. Šādu lietvedību skaita pieaugums esot saistīts ar administratīvā pārkāpuma procesā iesaistīto amatpersonu zināšanu pieaugumu saistībā ar emocionālas vai fiziskas vardarbības atpazīšanu.

Par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu vai atrašanos alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu ietekmē lietvedību skaits saglabājas augsts vairāku gadu garumā. Prakse rāda, ka tie nepilngadīgie, kuriem ir vēlēšanās lietot alkoholiskos dzērienus, atrod veidus, kā pie šādiem dzērieniem tikt arī tad, ja pārdevēji atsakās viņiem tos pārdot.

Par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu sākto lietvedību skaits pēdējos gados nav samazinājies, bet saglabājas stabili augsts. Tā pamatā ir gan atsevišķu vecāku bezatbildīgā rīcība, atrodoties stiprā alkohola reibumā, kad viņu aprūpē ir mazgadīgi bērni, gan nesekošana bērnu skolas gaitām, gan arī nepietiekama bērnu izglītošana par likumpārkāpumiem un to sekām.

Apakškomisijas ziņojumu šodien uzklausīja Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komisija.

Komitejas deputāti uzsvēra, ka ir svarīga sabiedrības iesaistīšanās un savlaicīga informācijas sniegšana pašvaldībai un tiesībsargājošajām iestādēm, lai varētu novērst iespējamus pārkāpumus pret bērniem un pašu bērnu veiktas nelikumīgas darbības.

Tāpat ir svarīgi pieaugušajiem neatbalstīt bērnu iespējamos pārkāpumus, piemēram, nepirkt alkoholu un tabakas izstrādājumus vai neļaut doties ārā nakts laikā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu