Pk, 30.09.2022.

Igaunijā veidos jaunu valdošo koalīciju, Kallasa uz laiku atkāpsies no amata

TVNET/LETA
Igaunijā veidos jaunu valdošo koalīciju, Kallasa uz laiku atkāpsies no amata
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Igaunijas Reformu partija, partija "Tēvzeme" un Sociāldemokrātiskā partija piektdien pēc gandrīz mēneši ilgām sarunām panākušas vienošanos veidot valdošo koalīciju.

Savukārt premjere Kaja Kallasa informējusi parlamentu, ka plāno atkāpties. Pēc tam prezidents viņu izvirzīs par jauno premjera amata kandidātu, kam sekos Kallasas uzruna parlamentam. Ja parlaments apstiprinās viņas mandātu, tad Kallasa prezidentam prezentēs jauno valdību.

Izdevies principiāli saskaņot partiju viedokļus dažādās politikas jomās, un tuvākajās dienās partiju līderi vienosies par ministru amatu sadali, teikts trīs partiju paziņojumā.

Tajā piebilsts, ka partiju sarunās tiks detalizēti izstrādāta nākamās valdības politika.

Jau ziņots, ka Igaunijas prezidents Alars Kariss jūnija sākumā, izpildot premjerministres un Reformu partijas līderes Kajas Kallasas lūgumu, atcēla no amata visus septiņus Rīgikogu spīkera Jiri Ratasa vadītās Centra partijas izvirzītos ministrus. Nesaskaņas starp abām valdošo koalīciju veidojošajām partijām bija turpinājušās jau kādu laiku. Kallasa drīz pēc tam paziņoja par ierosinājumu sākt koalīcijas veidošanas sarunas ar partiju "Tēvzeme" un Sociāldemokrātisko partiju, savukārt Centra partijas valde nolēma izteikt šādu piedāvājumu Konservatīvajai tautas partijai (EKRE) un "Tēvzemei". 11.jūnijā "Tēvzeme" nolēma pieņemt Kallasas piedāvājumu.

Kopš 13.jūnija norisinās Reformu partijas, "Tēvzemes" un sociāldemokrātu sarunas par koalīcijas veidošanu.

Līdz jaunas valdības izveidei visi Centra partijas izvirzīto ministru portfeļi saskaņā ar pastāvošo valdības locekļu aizvietošanas kārtību sadalīti starp Reformu partijas ministriem.

Igaunijas parlamentā, kurā ir 101 deputāts, liberālajai Reformu partijai ir 34 vietas, Centra partijai - 25 vietas, labēji populistiskajai EKRE - 19 vietas, nacionālkonservatīvajai partijai "Tēvzeme" - 12 vietas, Sociāldemokrātiskajai partijai - 10 vietas, bet viens deputāts ir neatkarīgs.

Kārtējās parlamenta vēlēšanas Igaunijā gaidāmas nākamā gada martā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu