Sv, 26.03.2023.

Ģenerālprokuratūra ceļ apsūdzību Baltkrievijas pilsonim par spiegošanu tās militāristu uzdevumā

TVNET/LETA
Ģenerālprokuratūra ceļ apsūdzību Baltkrievijas pilsonim par spiegošanu tās militāristu uzdevumā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Shutterstock

Ģenerālprokuratūra ir cēlusi apsūdzību Baltkrievijas pilsonim, kurš Latvijā nodarbojies ar spiegošanu Baltkrievijas militārā izlūkdienesta uzdevumā.

Patlaban lietu izmeklē Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Īpaši pilnvaroto prokuroru nodaļa, pastāstīja prokuratūras preses pārstāve Ieva Šomina.

Apsūdzība celta pēc Krimināllikuma panta par spiegošanu pirmās daļas. Par šādu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem un probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Patlaban prokuratūra plašāku komentārus par lietas apstākļiem nesniedza. Lietu tiesai varētu nodot septembrī.

Jau ziņots, ka apsūdzību rosināja celt Valsts drošības dienests (VDD). Minēto Baltkrievijas pilsoni aizdomās par spiegošanu VDD ciešā sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) aizturēja šogad 15.februārī.

VDD iepriekš izplatītā informācija liecina, ka minētā persona Baltkrievijas militārā izlūkdienesta uzdevumā slēpti fotografējusi un filmējusi Latvijas aizsardzības sistēmas objektus, elektroapgādes kritisko infrastruktūru, kā arī nozīmīgus civilās infrastruktūras objektus.

Dienesta izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka persona ieguvusi izlūkinformāciju par vismaz 17 valstiski svarīgiem objektiem.

VDD vērtējumā šāda rakstura informācija Baltkrievijai, kā arī tās sabiedrotajai Krievijai varētu būt noderīga iespējama militāra konflikta gadījumā ar NATO, tajā skaitā Latviju, lai plānotu diversijas vai uzbrukumus militāriem objektiem un valsts kritiskajai infrastruktūrai.

Tādējādi personas nelikumīgā veidā iegūtā un Baltkrievijas militārajam izlūkdienestam nodotā informācija potenciāli varētu nodarīt būtisku kaitējumu Latvijas valsts pamatfunkciju nodrošināšanai un aizsardzības spējām militāra konflikta apstākļos.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka Baltkrievijas pilsonis slepenai sadarbībai savervēts un apmācīts Baltkrievijas teritorijā.

Minētajai personai kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums.

Pēdējos gados VDD aizturējis un rosinājis prokuratūrai apsūdzēt vairākus Latvijas valstspiederīgos par spiegošanu Krievijas labā. Pazīstamākais no iespējamiem spiegotājiem ir Saeimas deputāts Jānis Ādamsons, kura lieta patlaban atrodas pirmās instances tiesā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu