Mitrofanovs: LKS protesta akcija pret pieminekļa nojaukšanu būtu saliedējusi sabiedrību

LETA
Mitrofanovs: LKS protesta akcija pret pieminekļa nojaukšanu būtu saliedējusi sabiedrību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 27
Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.
Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs. Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas Krievu savienības (LKS) plānotais pikets pret padomju pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā 22.augustā būtu saliedējis sabiedrību un veidotu pilsonisko sabiedrību, tiesas sēdē par Rīgas domes lēmuma tiesiskuma izvērtēšanu, neatļaujot LKS rīkot protesta akciju, apgalvoja LKS līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs.

Šodienas tiesas sēdē tiesnese Dace Ābele paskaidroja, ka tiesa nevar lemt par administratīvā akta atcelšanu pilnībā, bet gan varēs vērtēt vien Rīgas domes lēmuma tiesiskumu.

Mitrofanovs tiesai piekrita un sacīja, ka ar šo tiesas sēdi LKS vēlas panākt, lai turpmāk šāda veida pasākumi netiktu aizliegti bez argumentācijas.

LKS līdzpriekšsēdētājs tiesas sēdē pauda pārliecību, ka Rīgas domes lēmums aizliegt protesta akciju veicināja dusmas un nesaprati sabiedrībā un tieši šī iemesla dēļ pie pieminekļa Pārdaugavā divas dienas pēc kārtas ir aizturētie.

"Esmu pārliecināts, ka, ja Rīgas dome ļautu mums izteikt savu viedokli organizētā pasākumā, tad nebūtu lieku emociju un cilvēki nevarētu teikti, ka viņi nav uzklausīti" secina Mitrofanovs.

Tāpat viņš uzskata, ka ar aizliegumu pašvaldība vien pasliktināja situāciju jau tā sašķeltā sabiedrībā un "rupji pārkāpa" Satversmes 15.pantu, kurā minētas tiesības uz pulcēšanās brīvību.

Mitrofanovs apgalvoja, ka atteikums no Rīgas domes vispār nav loģisks un nav uz sadarbību vērsts. "Mēs kā partija uzņemtos kontrolēt pūli un pašlaik aizturēto personu, iespējams, nemaz nebūtu," uzskata politiķis.

Rīgas domes pārstāvis Vismants Vazdiķis argumentēja, ka Rīgas domes lēmums tika balstīts uz Valsts drošības dienesta (VDD) sniegtajām rekomendācijām. VDD uzsvēra, ka laika un vietas maiņa neko nemainītu un drošības riski saglabātos.

Vazdiķis teica, ka no policijas netika saņemts atzinums par to, ka policija netiktu galā ar drošības izaicinājumiem, tomēr tika pieņemts lēmums neatļaut pasākumu.

Rīgas domes pārstāvis minēja, ka VVD atzinums tika saņemts vien 18. augustā un pašvaldībai nebija laika sarunai ar LKS par protesta laika vai vietas maiņu, tomēr pēc VDD atzinuma minētā tas arī nemazinātu pastāvošos drošības riskus.

Mitrofanovs gan pārliecināts, ka Rīgas domei bija laiks, lai saskaņotu izmaiņas ar LKS, bet tā vietā tika izdarīts citādāk - paziņots par aizliegumu rīkot protestu vien dažas stundas pirms plānotās protesta akcijas. Viņa ieskatā tas, iespējams, tika darīts ar nodomu, lai LKS nepagūtu pārsūdzēt Rīgas domes lēmumu tiesā.

Politiķis izteica gatavību rīkot arī citas protesta akcija tuvākajā laikā, piemēram, LKS plāno protesta akciju 7.septembrī plkst.19 pie Saeimas ēkas, protestējot pret grozījumiem Izglītības likumā.

Jau vēstīts, ka Administratīvā rajona tiesa 24. augustā vērtē Rīgas domes lēmumu neļaut LKS rīkot protesta akciju pret padomju armijas karavīru pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā.

LKS līdzpriekšsēdētājs bija iesniedzis pieteikumu par protesta akcijas rīkošanu pirmdienas novakarē. Pasākums iecerēts Uzvaras parka galā, laukumā aiz pieminekļa. Protesta akcija pieteikta, jo šajās dienās sākās priekšdarbi pieminekļa nojaukšanai.

Rīgas dome šo pasākumu nesaskaņoja. VDD vērtējumā, Pārdaugavā izvietotā Latvijas okupāciju slavinošā pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tajā skaitā prokremliski noskaņotu personu centieni apturēt vai aizkavēt pieminekļa nojaukšanu.

VDD pastāvīgi seko līdzi aktivitātēm, kas saistītas ar pieminekļa demontāžu. Lai apzinātu riskus valsts drošībai, VDD vērtē ar demontāžu saistītās norises gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.

Jau ziņots, ka 24. augusta rītā pieminekļa laukumā Pārdaugavā strādnieki turpināja demontāžu, un īsi pēc pulksten 9 tika demontēta sievietes statuja, novēroja portāls TVNET. Obelisks trešdienas rītā joprojām atrodas savā vietā - tas vēl nav demontēts.

Pieminekļa demontāžas darbi piesaista cilvēku uzmanību, taču plašas vērotāju masas neveidojas, turklāt teritorijā dežurē daudzas policijas ekipāžas, sekojot kārtībai būvobjekta tuvumā.

Pieminekļa iežogotajā teritorijā rosās smagā tehnika - kāpurķēžu ekskavatori, tā sauktie "Bob cat" u.c.

Arī šodien parka apkārtnē kārtību uzrauga liels skaits policijas vienību. Tās strādā gan iežogotajā teritorijā, gan pa tās perimetru. Patlaban iežogota ir ne vien teritorija ap pieminekļa kompleksu, bet arī daļa parka teritorijas otrpus Bāriņu ielai. Pa šo ielu gājēju kustība ir apturēta.

Atgādinām, ka būvnieks pieminekļa demontāžā neizmanto konvencionālo nojaukšanas metodi, proti, spridzināšanu.

Kā 24. augusta rītā norit sievietes statujas demontāža:

Jau ziņots, ka otrdien, 23. augustā, tika demontēts postaments, kā arī tika  nogāztas visas trīs padomju karavīru statujas.

Lai gan Rīgas dome iepriekš bija informējusi, ka otrdien tiks sākta smagās tehnikas ievešana objekta teritorijā, pieminekļa brucināšanas darbi norit diezgan strauji, dienas laikā nojaucot gan kāpnes, gan postamentu, gan minēto trīs padomju karavīru statujas. Statujas demontēšanas laikā ir apliktas ar sastatnēm, tādējādi apgrūtinot interesentu iespējas vērot notiekošo.

Otrdienas vakarā pie demontējamā pieminekļa Pārdaugavā pulcējās vairāki desmiti cilvēku, aizturētas 19 personas. Savukārt Krievijas Galvenā izmeklēšanas pārvalde otrdien arī ierosinājusi krimināllietu par padomju okupācijas karaspēkam veltītā pieminekļa demontāžu Rīgā.

Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa, notiek aizturēšanas:

Kā otrdien portālu TVNET informēja Rīgas domes pārstāvji - saistībā ar demontāžas darbiem līdz 12. septembrim tiek slēgta transportlīdzekļu satiksme Uzvaras parka stāvlaukumā. Tāpat norādītajā periodā tiek slēgta gājēju kustība Bāriņu ielas posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai, kā arī Uzvaras bulvāra posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai.

"Ierobežojumu teritorija un termiņš var tikt mainīts atkarībā no darbu gaitas un operatīvās situācijas parka apkārtnē, par ko tiks ziņots atsevišķi," tā Rīgas domes pārstāvji.

Atgādinām, ka gatavošanās pieminekļa demontāžai parkā ar attiecīgās būvtehnikas ierašanos sākās pirmdien. Tika uzstādīts būvdarbu žogs un 1,5 kilometru garumā - drošības žogs, kas ierobežo gājēju kustību.

Kā informēja Rīgas domē, pieminekļa kompleksa demontāžas darbi norit pēc grafika.  

Pirmdien, reaģējot uz sāktajiem demontāžas darbiem, pieminekļa apkārtnē savācās pāris desmiti cilvēku, no kuriem policija vairākus aizturēja.

Pirmdienas vakarā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs nāca klajā arī ar paziņojumu, ka no valsts izraidīs ārvalstniekus, kas veiks pretlikumīgas un nesankcionētas darbības pie pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas laikā.

Pārdaugavā 22. augustā notiek gan atbalstītāju aktivitātes, gan protesti pret pieminekļa nojaukšanu:

Jau ziņots, ka 5.augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.

Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tika izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokāciju riskiem.

Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro. Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro.

Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Video: kā pirmdien, 22. augustā, sāka pieminekļa demontāžu:

Video: kā 23. augustā jauca nost karavīru skulptūras:

Video: Uzvaras parkā 23. augustā sanākušie izsaka savu neapmierinātību ar demontāžu:

Video: 23.augustā sanākušie dzied Uzvaras parkā:

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais