Saistībā ar obeliska nojaukšanu izteiktas anomālijas Latvijas kibertelpā nav novērotas (1)

TVNET/LETA
Valsts policijas drona foto ar obeliska krišanu Pārdaugavā
Valsts policijas drona foto ar obeliska krišanu Pārdaugavā Foto: Valsts policija

Ceturtdien, 25. augustā, saistībā ar padomju armijai veltītā obeliska Pārdaugavā nojaukšanu izteiktas anomālijas kibertelpā nav novērotas, norādīja informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" pārstāve Madara Krutova.

Viņa pauda, ka atsevišķos sociālā tīkla "Telegram" kanālos, kas saistīti ar Krievijas agresiju atbalstošu "haktīvistu" darbībām, manīti aicinājumi uzbrukt Latvijas medijiem, kas šodien nodrošina translāciju no Uzvaras parka, taču visi aizsardzības risinājumi ir savās vietās, un nopietni traucējumi līdz šim nav novēroti.

"Cert.lv" pārstāve atzīmēja, ka nesekmīgi piekļuves atteices jeb DDoS uzbrukumi šodien bijuši vērsti arī pret Valsts drošības dienesta, Iekšlietu ministrijas un Nacionālā veselības dienesta resursiem, taču līdzīgas intensitātes uzbrukumi bijuši jau iepriekš, un tos nevarētu saukt par kaut ko īpašu.

Jau ziņots, ka situācija Uzvaras parkā padomju armijai veltītā obeliska demontāžas laikā bija vērtējama kā mierīga un bez būtiskiem starpgadījumiem, tomēr četras personas tika aizturētas par nepakļaušanos policijas darbinieku prasībām, informēja Valsts policija.

Valsts policijas drona video, kurā redzama obeliska krišana:

Policija ar partnerdienestiem situāciju gan šodien, gan iepriekšējās dienās Uzvaras parka teritorijā kontrolē un kopumā vērtē kā mierīgu ar atsevišķiem incidentiem, kuri ātri tika novērsti, nepieļaujot to tālāku attīstību, teikts policijas paziņojumā.

Policija arī 25. augusta vakarā Uzvaras parkā strādā pastiprinātā režīmā:

Neraugoties uz aicinājumu nepulcēties pie pieminekļa Pārdaugavā, 25. augusta vakarā Uzvaras parka apkaimē bija sapulcējušies cilvēki, novēroja portāls TVNET. Tikmēr Valsts policija norādīja - redzeslokā nonākuši provokatori, kuri saziņas vietnēs aicina uz masveida pulcēšanos.

Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa Pārdaugavā, notiek aizturēšanas:

Turpinoties atlikušajam drupu demontāžas procesam, arī turpmāk Valsts policija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju un partnerdienestiem turpinās uzraudzīt sabiedrisko kārtību un drošību un "ir augstā gatavībā reaģēt uz jebkuru situāciju".

Jau ziņots, ka šodien pēcpusdienā Pārdaugavā, Uzvaras parkā, tika nogāzts Latvijā un Baltijā lielākais padomju laika piemineklis, demontējot tā kompleksa pēdējo elementu - 79 metrus augsto obelisku, kura virsotni rotā zvaigznes.

Obelisks tika nogāzts pēc aptuveni septiņas stundas ilga darba, krītot izraisot skaļu blīkšķi un augstas ūdens šļakatas no blakus esošā baseina. Sanākušie vērotāji padomju armijai veltītā obeliska krišanu sagaidīja ar ovācijām.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē "rigaspieminekli.lv", "Piemineklis Padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu.

Cilvēki 25. augustā sanākuši klātienē vērot obeliska nojaukšanu:

Valsts policijas video, kurā redzama obeliska drupināšana no putna lidojuma:

TVNET video ar obeliska krišanas brīdi:

Aculiecinieka video: kā Uzvaras parkā nokrita obelisks:

Rīgas pašvaldības policijas video, kurā redzama obeliska drupināšana tuvplānā: