Sv, 2.10.2022.

NASA uz Mēnesi dosies sestdien

LETA/AFP
NASA uz Mēnesi dosies sestdien
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP / Scanpix

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) jaunās Mēness misijas raķetes startu plāno sestdien, paziņoja pārvaldes amatpersona.

Kā pavēstīja misijas direktors Maks Sarafins, NASA komanda "vienojusies starta datumu pārbīdīt uz sestdienu, 3. septembri".

NASA vēlāk tviterī pavēstīja, ka divu stundu starta logs sāksies plkst. 14.17 pēc vietējā laika (plkst. 21.17 pēc Latvijas laika).

NASA atcēla pirmdien paredzēto raķetes startu sakarā ar temperatūras problēmām vienā no četriem dzinējiem "RS-25".

98 metrus garā raķete SLS ir jaudīgākā, kādu jebkad uzbūvējusi NASA, pārspējot pat "Saturn V", kas nogādāja astronautus uz Mēness pirms pusgadsimta.

Izmēģinājuma lidojums, ja tas izdosies, nogādās kosmosa kuģi Mēness orbītā pirmo reizi 50 gadu laikā. Astronauti kosmosa kuģī "Orion" neatradīsies. Plānots, ka misija ilgs vismaz sešas nedēļas.

Ūdeņraža degvielas noplūde izjauca NASA raķetes izmēģinājumu arī aprīlī. Jūnijā notika vēl viens izmēģinājums, kas bija veiksmīgāks, bet arī neiztika bez degvielas noplūdes.

Svētdien tika konstatētas arī komunikācijas problēmas ar kapsulu "Orion".

NASA Mēness izpētes programmā "Artemis" pirmais raķetes lidojums aizkavējies jau par veselu gadu.

Ja izmēģinājums beidzot izdosies, otrajā lidojumā piedalīsies astronauti. Sekmīga scenārija gadījumā 2024.gadā varētu notikt lidojums ap Mēnesi, bet 2025. gadā - divu astronautu misija.

Pa Mēnesi ir staigājuši tikai 12 cilvēki, kas visi bija amerikāņi. Zemes pavadoni neviens cilvēks nav apciemojis kopš 1972. gada, kad NASA apturēja "Apollo" misijas.

Atšķirībā no iepriekšējām misijām, šoreiz NASA cer izveidot Mēness bāzi, kas ļautu astronautiem rotācijas kārtība uzturēties tur vairākas nedēļas.

Pēc tam NASA plāno misiju uz Marsa.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu