Plāno izmaksāt 10 000 eiro un 142 290 eiro kompensācijas par vakcinācijas pret Covid-19 izraisītu kaitējumu

TVNET/LETA
Plāno izmaksāt 10 000 eiro un 142 290 eiro kompensācijas par vakcinācijas pret Covid-19 izraisītu kaitējumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
"Astra Zeneca" vakcīna pret Covid-19. Ilustratīvs attēls.
"Astra Zeneca" vakcīna pret Covid-19. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pieņēmusi lēmumu izmaksāt 10 000 eiro un 142 290 eiro kompensācijas par vakcinācijas pret Covid-19 izraisītu kaitējumu, aģentūra LETA noskaidroja ZVA.

Kā pavēstīja ZVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane, līdz šim aģentūra ir saņēmusi 75 kompensācijas prasījuma iesniegumus par kaitējumu veselībai, kas, iespējams, radies no Covid-19 vakcīnu blaknēm.

Kopumā līdz šim ZVA izskatījusi 39 kompensācijas prasījuma iesniegumus, bet šobrīd izskatīšanā ir 36 kompensācijas prasījumi.

Divos no izskatītajiem gadījumiem ZVA ir pieņēmusi lēmumus par kompensācijas piešķiršanu. Vienā gadījumā nolemts piešķirt kompensāciju 10 000 eiro apmērā par vidēji smagu kaitējumu veselībai, bet otrā - maksimālo kompensāciju 142 290 eiro apmērā par smagu kaitējumu.

Šonedēļ ZVA ir nosūtījusi šos lēmumus Veselības ministrijai. Nākamajā posmā saskaņā ar procedūru VM prasīs Ministru kabinetam lemt par kompensācijas izmaksu.

LETA jau rakstīja, ka lēmumu par kompensācijas piešķiršanu pieņem ZVA, kur būs jāiesniedz kompensācijas pieprasījuma iesniegums. Saskaņā ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu to varēs izdarīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no vakcinācijas dienas.

Kompensāciju var pieprasīt tie cilvēki, kuri vakcināciju veikuši Latvijā ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu un veselībai vai dzīvībai nodarītais kaitējums ir tieši saistīts ar vakcīnas izraisītu blakusparādību, kas norādīta zāļu jeb vakcīnu lietošanas instrukcijā, kā rezultātā radušies paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuru dēļ pacienta pašaprūpe un funkcionalitāte nav atjaunojusies vismaz 26 nedēļu laikā.

Lai iesniegtu kompensācijas pieprasījumu, iedzīvotājiem jāaizpilda iesnieguma forma un jāpievieno ārstniecības personas slēdziens par iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī medicīniskie dokumenti, kas to apliecina.

Pacienta nāves gadījumā kompensācijas prasījuma iesniegumu varēs iesniegt pacienta mantinieks, pievienojot apliecību par laulātā mantas daļu vai mantojuma apliecību un patologanatomiskās izmeklēšanas protokolu vai tiesu medicīnas eksperta atzinumu.

Vienlaikus nav paredzēts kompensēt kaitējumu pēc vakcīnas pret Covid-19, ja pacienta kaitējums veselībai vai dzīvībai nav tieši saistīts ar vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību. Piemēram, ja persona apgalvo, ka tās izraisītais ceļu satiksmes negadījums ir radies personas ģībšanas dēļ, un šī ģībšanas epizode ir Covid-19 vakcīnas blakusparādības izraisīta, tad ir jāņem vērā, ka nav iespējams minēto situāciju pierādīt un tiešā veidā to nebūs iespējams saistīt ar iespējamo vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu