Sv, 2.10.2022.

LTV nav jānodrošina partijas "Republika" dalība visos debašu raidījumos, lemj tiesa

LETA
LTV nav jānodrošina partijas "Republika" dalība visos debašu raidījumos, lemj tiesa
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Partijas "Republika" valdes priekšsēdētājs Sandis Ģirģens
Partijas "Republika" valdes priekšsēdētājs Sandis Ģirģens Foto: Paula Čurkste/LETA

Administratīvā rajona tiesa 15.septembrī noraidīja politiskās partijas "Republika" lūgumu kā pagaidu regulējumu uzlikt pienākumu VSIA "Latvijas Televīzija" (LTV) nodrošināt partijas piedalīšanos visos atlikušajos 14.Saeimas vēlēšanu debašu raidījumos bez ierobežojuma, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Šo lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā 14 dienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas.

Pēc lietas izskatīšanas par pagaidu noregulējuma lūgumu tiesai lieta būs jāskata pēc būtības.

Politiskā partija "Republika" vērsusies Administratīvajā tiesā saistībā LTV lēmumu priekšvēlēšanu debatēs neaicināt visu politisko partiju pārstāvjus.

Partija pieprasa LTV nodrošināt "Republikas" dalību visos debašu raidījumos bez ierobežojuma un atzīt par prettiesisku LTV dienesta rīcības plāna 14.Saeimas vēlēšanām punktus, kuros noteikts kritērijs, ka raidlaikos piedalās tikai to politisko spēku kandidāti, kas saskaņā ar SIA "Pētījumu centrs SKDS" aptauju par 2022.gada augustu un septembri ir pārsnieguši divu vai piecu procentu reitinga robežu.

"Republika" saistībā ar šo jautājumu vērsās arī Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē. Partijas pārstāvji kritizē šādu pieeju, jo uzskata, ka partiju reitingi neesot objektīvi un godīgi, tāpēc debatēs esot jāļauj piedalīties visiem politiskajiem spēkiem, kas kandidē vēlēšanās.

"Republikas" valdes loceklis Elviss Ozols paziņojumā medijiem paudis nostāju, ka LTV lēmums neaicināt visus politiskos spēkus uz atsevišķām no paredzētajām priekšvēlēšanu debatēm "grauj demokrātiju un apgrūtina jaunu politisko spēku iespējas iekļūt parlamentā".

LTV pārstāve Anita Jansone uz šo kritiku atbildējusi, ka Saeimas priekšvēlēšanu raidījumos LTV raidlaiku starp deputātu kandidātu sarakstiem sadalot tā, lai saturs būtu "daudzveidīgs, atbilstošs auditorijas interesēm un ļautu sabiedrībai vēlēšanās izdarīt savu izvēli izsvērti un atbildīgi".

LTV uzsver, ka ikvienai partijai, kas kandidē 14.Saeimas vēlēšanās, sabiedriskā televīzija sniegusi iespēju piedalīties gaidāmos priekšvēlēšanu raidījumos, kas paredzēti no rīta un pēcpusdienās.

Savukārt runājot par "lielajiem debašu raidījumiem", Jansone atsaucās uz Administratīvās apgabaltiesas un Augstākās tiesas jeb Senāta spriedumiem, kuros atzīts, ka minētā tiesību norma reglamentē arī elektroniskā plašsaziņas līdzekļa rīcības brīvību noteikt priekšvēlēšanu raidījumu norises kārtību.

Tiesu praksē ir atzīts, ka deputātu kandidātu sarakstiem nav tiesību prasīt konkrētu raidlaiku, jo tas ir LTV redakcionālās brīvības jautājums, skaidro sabiedriskās televīzijas pārstāvji.

"LTV, ievērojot tās medija brīvību un redakcionālo neatkarību priekšvēlēšanu raidījumu veidošanā un to satura noteikšanā, ir plaša rīcības brīvība noteikt priekšvēlēšanu raidījumu norises kārtību un sadalīt raidlaiku starp deputātu kandidātu sarakstiem - lai saturs būtu daudzveidīgs, atbilstošs auditorijas interesēm un ļautu sabiedrībai vēlēšanās izdarīt savu izvēli izsvērti un atbildīgi," atzīmēja Jansone, atsaucoties arī normatīvajos aktos noteikto kārtību.

14.Saeimas vēlēšanas paredzētas oktobra pirmajā dienā, sestdienā. Līdzīga satura diskusijas par iespējām piedalīties televīziju priekšvēlēšanu debatēs tiek aktualizētas teju pirms katrām vēlēšanām.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais