Rīgā pēdējā gaitā izvadīs cilvēkus, kuri savu ķermeni ziedojuši medicīnai

TVNET/LETA
Rīgā pēdējā gaitā izvadīs cilvēkus, kuri savu ķermeni ziedojuši medicīnai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Rīgas Stradiņa universitātes rīkotais piemiņas brīdis un apbedīšanas ceremonija 2015. gadā tiem cilvēkiem, kuri savu ķermeni ir ziedojuši zinātnei un medicīnai RSU Anatomikumā.
Rīgas Stradiņa universitātes rīkotais piemiņas brīdis un apbedīšanas ceremonija 2015. gadā tiem cilvēkiem, kuri savu ķermeni ir ziedojuši zinātnei un medicīnai RSU Anatomikumā. Foto: RSU publicitātes foto

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) šodien rīkos piemiņas brīdi un apbedīšanas ceremoniju tiem cilvēkiem, kuri savu ķermeni ir ziedojuši zinātnei un medicīnai RSU Anatomikumā, informēja RSU mediju attiecību vadītāja Ieva Nora Gediņa.

Pasākumi notiks visas dienas garumā, bet dievkalpojumā Mārtiņa baznīcā, bērēs blakus esošajos Mārtiņa kapos un pēcāk pieminekļa atklāšanā Anatomikuma pagalmā ir aicināts piedalīties ikviens, kurš vēlas godināt šo cilvēku augstsirdību. Kopumā zemes klēpī tiks guldītas 14 urnas ar pīšļiem.

Patlaban anatomikumā ir 28 mirušo ķermeņi, kurus izmanto mācību un zinātnes vajadzībām, tomēr apmēram 100 gadu laikā kopš Anatomikuma pastāvēšanas tur preparēti 2154 mirušu cilvēku ķermeņi, stāsta šī pasākuma iniciatore, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore profesore Māra Pilmane.

Viņa uzsver, ka preparēšana ir absolūti nepieciešama topošā ārsta apmācības ciklā, jo katrs cilvēks ir individuāls un neatkārtojams. Turklāt, lai arī anatomiskie plastmasas vai digitālie 3D modeļi nu jau ir neatņemamam medicīnas izglītības sastāvdaļa, tomēr tie nesniedz šādu pilnīgu informāciju par cilvēka unikalitāti.

Pilmane norādīja, ka patlaban to cilvēku skaits, kuri pēc nāves novēlējuši savu ķermeni medicīnas un zinātnes vajadzībām nav precīzi zināms, jo šādus datus aizsargā likumdošana, bet pēc mūsu aplēsēm tādu nav mazums.

Paredzēts, ka plkst.10 Rīgas Mārtiņa baznīcā, Slokas ielā 34, notiks dievkalpojums, un tajā piedalīsies četru lielāko - katoļu, luterāņu, pareizticīgo un baptistu - konfesiju mācītāji. Savukārt plkst.11 sāksies bēru gājiens no baznīcas uz blakus esošajiem Mārtiņa kapiem, kuros ar Rīgas Domes atļauju augstskola ieguvusi īpaši šim mērķim atvēlētu vietu.

Tikmēr pēcpusdienā plkst.14. visi interesenti ir aicināti uz pieminekļa - piemiņas urnas - atklāšanu Anatomikuma pagalmā Rīgā, Kronvalda bulvārī 9. Ar to arī noslēgsies publisko pasākumu sadaļa.

RSU norāda, ka šī ir unikāla ceremonija, kuru pirmo reizi RSU rīkoja 2002.gadā. Toreiz Rīgas pilsētas Lielo kapu krematorijā tika kremēti un apstāvēti galvenokārt Padomju laika cilvēku pelni, kuru ķermeņi izmantoti mācību un zinātnes nolūkiem. 2015.gadā pirmo reizi iepriekš kremēto pīšļu apglabāšana notika publiski Mārtiņa kapos, kas guva pozitīvu rezonansi sabiedrībā.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu