EDGARS MEKŠS, Ludzas novada domes priekšsēdētājs (ZZS)
Ja situācija būs tāda, ka ar to nepietiek, mums te ir arī Kārsavas pilsēta, kas ir tuvumā, mēs varbūt varam arī no pašvaldības puses organizēt, kamēr tie cilvēki gaida transportu… Rīkosimies pēc situācijas, ja tāda vajadzība būs.
Mēs no kara sākuma esam tāda kā tranzītpašvaldība. Mēs palīdzam cilvēkiem, kuri te uzturas dienu vai divas. Bet tas ir ļoti svarīgi, lai viņš saprot, ko viņam darīt tālāk.
Mērs apgalvo, ka robežšķērsošanas punktā pieejams pašvaldības palīdzības numurs, kur vērsties, ja vajadzīga palīdzība. Brīvprātīgie gan stāsta, ka ik pa laikam gadās cilvēki, kas šajā robežas pusē neatrod solīto autobusu un nezina, ko darīt.
LIENE ĀĶĪTE, biedrības "Tavi draugi" brīvprātīgā
Kā vakar naktī, piemēram, nāca ģimenīte pusdivos naktī - mamma, tētis un gads un divi mēneši meitenītei, uz rokām mammītei šis bērniņš, viņi vienkārši nāca ar kājām. Viņi bija atvesti līdz robežai un tālāk nezināja, ko viņi darīs.
Šajā gadījumā brīvprātīgie sazvanījuši VUGD un no Rēzeknes atbraukuši cilvēki, kas ģimeni nogādājuši ukraiņiem ierīkotās pagaidu telpās Zilupē, kamēr viņi izlemj, kā rīkoties tālāk. Citos gadījumos brīvprātīgie bēgļus nogādājuši motelī vai pat savās mājās.
NP: Kādēļ šobrīd - septiņus mēnešus pēc kara sākuma un bēgļu plūsmas sākšanās - nekādas labierīcības nav pieejamas, minimālākā labiekārtošana nav notikusi?
KRISTAPS EKLONS, iekšlietu ministrs (Attīstībai/Par)
Visos robežšķērsošanas punktos ir telpas, kur ukraiņu bēglis var uzturēties. Ar dīvāniem, kafijas un tējas automātiem, ar medicīnas pakalpojumiem tiem cilvēkiem, kas ienāk, trīs dienas stāvējuši zem klajas debess, daudziem tiešām nepieciešama medicīniskā palīdzība. Tiek saukts medicīnas dienests, sniegts atbalsts. Tikai pēc tam ukraiņu bēglis nonāk ārpus robežšķērsošanas punkta, kas jau ir ārpus robežsardzes atbildības jomas. Tur sākas pilnīgi citas institūcijas - "Valsts nekustamie īpašumi", Satiksmes ministrija ar "Latvijas valsts ceļiem", kas seko, kas tur pārējā jomā notiek.
NP: Kurai institūcijai šādā situācijā būtu jāceļ trauksme? Vai tā ir pašvaldība, kurai ir jālūdz palīdzība, vai tā ir robežsardze, kurai jums jāzvana un jāsaka, ka redz problēmu un vajadzīga palīdzība?
KRISTAPS EKLONS: Laikam jau tā būtu šobrīd multiinstitucionāla atbildība. Daudzi to redz un zina par to, ka vajadzētu kaut kādu papildu servisu. Tas nebija jaunums. Šīs nedēļas sākumā sākām jau meklēt risinājumus, kā varētu nodrošināt blakus robežkontroles punktiem izvietot konteinerus.