“Esam gandarīti par pēdējo piecu gadu izaugsmi inovatīvo medikamentu pieejamībā, taču diemžēl ne visas pacientu grupas praktiski izjūt šo pozitīvo tendenci. Izaicinošākā situācija saglabājas tieši onkoloģisko slimību jomā. Nākamgad jau vairāk nekā 2000 vēža pacientu cer sākt ārstēšanos ar inovatīvajiem medikamentiem, lai dzīvotu, tāpēc Latvijas uzdevums ir koncentrēt resursus medikamentu pieejamības veicināšanai,” uzsver Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs Valters Bolevics.
Viņš papildina, ka joprojām lielākā daļa vēža pacientu nepietiekama valsts finansējuma dēļ ir spiesti meklēt risinājumus ārstēšanai pašu spēkiem. “Kamēr Latvijā joprojām būs vēža pacienti, kuri spiesti vērsties pēc palīdzības pie sabiedrības, tas būs viens no galvenajiem rādītājiem, ka situācija medikamentu pieejamībā onkoloģijas pacientiem joprojām nav sakārtota. Te iezīmējas pretruna - valsts ar dažādu programmu palīdzību mudina cilvēkus savlaicīgi pārbaudīt savu veselību, taču nevar garantēt atbilstošu ārstēšanu, ja tiek atklāta kāda diagnoze, piemēram, onkoloģiskā saslimšana. Nenoliedzami savlaicīga diagnostika ir jāveicina, bet tam ir jāiet kopsolī ar valsts iespējām nodrošināt arī atbilstošu terapiju, citādi sabiedrības ticība spējai saņemt kvalitatīvu aprūpi zūd, un mēs riskējam ar to, ka sabiedrība ieslīgst bailēs savlaicīgi meklēt palīdzību,” akcentē V. Bolevics.
“Nākamā gada budžetā Veselības ministrija onkoloģijas pacientiem ir pieprasījusi vairāk nekā 50 miljonus eiro medikamentiem, turklāt runa ir tikai par jau esošo medikamentu pieejamības paplašināšanu pacientiem un jaunu iekļaušanu ar ierobežojumiem. Salīdzinājumam - no 2017. - 2020. gadā izgudrotiem jauniem medikamentiem, kuri reģistrēti Eiropā, Latvijas pacientiem ir pieejami tikai 6 produkti, turklāt neviens produkts nav pieejams pilnā apjomā bez ierobežojumiem. Latvijai līdzīga situācija ir tikai Kiprā un Bosnijā. Piemēram, Vācijā ir pieejami pilnīgi visi 41 jaunais medikaments, turklāt pilnīgi visi ir pieejami 100% pilnā apjomā. Mūsu mērķis ir panākt, ka visiem pacientiem bez ierobežojumiem ir vienlīdzīgas iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanas terapiju ar jaunākajiem medikamentiem, ko ir izgudrojoši zinātnieki,” uzsver V. Bolevics.
* Pētījuma centra IQVIA dati pēc SIFFA pasūtījuma uz 2022. gada 1. septembri. Pievienota infografika Nr.1 – Inovatīvo medikamentu pieejamība Baltijas valstīs no 2018. līdz 2022. gadam.
** Pētījuma centra IQVIA dati pēc SIFFA pasūtījuma uz 2022. gada 1. septembri. Pievienota infografika Nr.2 –Inovatīvo medikamentu skaits vēža ārstēšanai Baltijas valstīs no 2020. līdz 2022. gadam.