"Delna" aicina ar "pietiekamu nopietnību" vērtēt ZZS apgalvojumus par iespējamo JV tirgošanos ar ietekmi

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
''Delna'' direktore
''Delna'' direktore Foto: delna.lv

Ar pietiekamu nopietnību ir jāizturas pret Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pausto apgalvojumu par to, ka koalīcijas sarunās starp "Jauno vienotību" (JV) un partijas "Progresīvie" pārstāvjiem "varētu būt piedāvāti arī citi amati vai mantiska rakstura labumi, kas politiskajā procesā nav pieļaujami", pausts "Sabiedrības par atklātību - Delna" ("Delna") otrdien izplatītajā paziņojumā, komentējot ZZS aicinājumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) vērtēt iespējamu tirgošanos ar ietekmi.

Vienlaikus "Delnas" pārstāvji norāda, ka šobrīd publiski izskanējusī informācija nesniedz skaidrību par to, kas ZZS radījis aizdomas par piedāvātiem mantiska rakstura labumiem.

"Delna" atgādina, ka pagājušā gada beigās, noslēdzot pirmstiesas izmeklēšanu kriminālprocesā par iespējamo korupciju Dobeles novada domē, KNAB un Ģenerālprokuratūra secināja, ka koalīcijas veidošanas process pats par sevi nav korupcijas izpausme.

"Delnas" pētnieks Olafs Grigus skaidro, ka vairumam cilvēku pietiekami savādi varētu likties, ka kāds vispār varētu apsvērt koalīcijas veidošanu raksturot kā korupciju. Vēl jo vairāk savādi tas esot ZZS gadījumā, kurā ietilpstošās partijas Latvijas Zemnieku savienības biedrs un Saeimas deputāts Viktors Valainis bija iesaistīts Dobeles novada domes koalīcijas veidošanas procesā.

Šim fenomenam iespējami divi skaidrojumi, norāda Grigus. Vai nu ZZS kā apvienībai ir vienaldzīga savu redzamāko politiķu iesaiste kriminālprocesos, vai arī argumentācija par aktuālo koalīcijas veidošanas procesu ir negodprātīga.

"Taču jāatzīst, ka abi skaidrojumi nav nesavienojami. Pirmajam skaidrojumam par labu runā fakts, ka apvienība par savu premjera kandidātu, startējot vēlēšanās, bija izvirzījusi Aivaru Lembergu ("Latvijai un Ventspilij"), kuru tiesa atzinusi par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā," norāda Grigus.

Jau ziņots, ka ZZS vērsusies KNAB, lūdzot pārbaudīt publiski izskanējušo informāciju par JV līdera Krišjāņa Kariņa rīcību, piedāvājot partijai "Progresīvie" amatu valdībā apmaiņā pret atbalstu topošajai valdībai.

ZZS ieskatā, šāda rīcība var tikt uzskatīta par mēģinājumu tirgoties ar ietekmi.

Pēc partijas pārstāvju teiktā, publiskajā telpā vairākkārt ir izskanējis, ka JV vēlas partiju "Progresīvie" redzēt kā ceturto koalīcijas partneri vai arī kā opozīcijas partiju, kas apmaiņā pret kādas ministrijas vadīšanu vai arī citiem amatiem varētu atbalstīt valdības izveidi.

ZZS uzskata, ka Kariņa piedāvājumā izveidot tieši partijai "Progresīvie" paredzētu jaunu Vides un enerģētikas ministriju, lai tā atbalstītu tās jauno vadīto valdību, ir saskatāmas korupcijas vai tirgošanās ar ietekmi pazīmes.

Tāpat partijas pārstāvji uzskata, ka koalīcijas veidošanas neformālajās sarunās starp JV un "Progresīvie" pārstāvjiem varētu būt piedāvāti arī citi amati vai mantiska rakstura labumi, kas politiskajā procesā nav pieļaujami, pauž Kārkliņa.

ZZS ieskatā, nepieciešamības gadījumā būtu jāsāk kriminālprocess pretlikumīgo darbību noskaidrošanai un vainīgo personu saukšanai pie likumā paredzētās atbildības.

Kā ziņots, pašlaik iezīmējies, ka koalīciju varētu veidot JV, AS un NA.

Pirmdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Egilu Levitu Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) atzina, ka vislabākā valstij būtu bijusi četru partiju koalīcija, jo tas nozīmētu, ka neviens politiskais spēks nevarētu justies tik ērti, lai "panāktu savu" bez diskusijas, un četri partneri būtu spiesti vienoties par valstij labāko risinājumu.

Taču, zinot, ka tas nav iespējams AS un NA iebildumu dēļ, JV piedāvāja variantu, kurā "Progresīvie" nebūtu koalīcijā, tomēr tiktu pie viena ministra amata.

Taču "Progresīvie" nolēmuši nepiekrist JV piedāvājumam un valdībā neieņemt "jaunākā brāļa" lomu, tādēļ strādās 14.Saeimas opozīcijā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu