Lai uzlabotu vēža skrīninga programmu, sievietes aicina dalīties pieredzē

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Lai izvērtētu nepieciešamos uzlabojumus vēža skrīninga programmai un veicinātu skrīninga aptveri, sievietes tiek aicinātas dalīties savā pieredzē, aizpildot anketu par dzemdes kakla skrīningu Latvijā, informēja projekta mediju pārstāvis Toms Briedis.

Saite uz aptaujas anketu: https://womantowoman.lv/

Katru gadu Latvijā no dzemdes kakla vēža mirst vairāk nekā 100 sieviešu - procentuāli gadā tie ir 50,9% no visām sievietēm ar dzemdes kakla vēža diagnozi. Šis ir sliktākais rādītājs Baltijas valstīs. Turklāt arī atsaucība Latvijā uz dzemdes kakla vēža skrīningu ir zemākā Baltijā - tikai 35,1% sieviešu izmanto iespēju veikt valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi.

Dzemdes kakla vēzis Latvijā ir otrs izplatītākais vēža veids pēc krūts vēža sievietēm reproduktīvajā vecumā, bet katrā Baltijas valstī ik gadu dzemdes kakla vēža diagnoze tiek uzstādīta vairāk nekā 800 sievietēm. Gada griezumā mirstības no dzemdes kakla vēža rādītāji visaugstākie ir tieši Latvijā, sasniedzot 50,9%. Lietuvā no šīs slimības ik gadu mirst 46,8%, bet Igaunijā - 31,6% sieviešu ar uzstādītu diagnozi.

Kopumā Baltijā atsaucība uz valsts apmaksātu dzemdes kakla skrīningu ir zem 50%. Latvijā tā ir kritiska - vien 35,1% uzaicinājumu saņēmušo sieviešu vecuma grupā no 25 līdz 69 gadiem izmanto iespēju pārbaudīties. Savukārt pārējās Baltijas valstīs situācija ir labāka - Lietuvā valsts apmaksātu skrīningu pērn veica 52% sieviešu vecuma grupā no 25 līdz 60 gadiem, savukārt Igaunijā 50,6% vecuma grupā no 30 līdz 65 gadiem.

Medicīnas eksperti uzsver, ka neregulāra skrīninga veikšana vai izvairīšanās no tā bieži vien kavē iespēju atklāt dzemdes kakla vēzi agrīnā formā. Regulāra dzemdes kakla skrīninga veikšana ļauj savlaicīgi atklāt ne vien diagnozi, bet arī jebkādas pirmsvēža izmaiņas, tādējādi padarot ārstniecību ievērojami vieglāku.

Šogad dzemdes kakla vēža skrīninga programmā tika veikti uzlabojumi, kas veicināja pārbaudes precizitāti. Tā rezultātā turpmāk sievietes tiks aicinātas veikt dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi ik pēc pieciem gadiem, nevis trīs, kā tas bija iepriekš. Taču, lai šo izmaiņu rezultātā sievietes neizlaistu nevienu nepieciešamo skrīninga vizīti, ir iespējams, ka ginekologs pārejas posmā noteiks pārbaudes biežumu.

Līdz ar to noskaidrotu efektīvākos skrīninga aptveres veicināšanas pasākumus, sievietes Baltijā tiek aicinātas dalīties savā dzemdes kakla vēža skrīninga pieredzē, aizpildot Veselības aprūpes kompānijas "Roche" izveidotu aptaujas anketu.

Saņemtie dati tiks izmantoti, lai izprastu sieviešu motivāciju piedalīties dzemdes kakla vēža skrīningā, līdz ar to varēs secināt, kā veicināt motivāciju un ieradumu atsaukties aicinājumam uz pārbaudi. Rezultāti tiks prezentēti un izvērtēti "Roche" organizētā nozares profesionāļu konferencē "Roche Women’s Health Day" 26.novembrī Rīgā.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu