P, 20.03.2023.

Kristāla nakts šausmas vēl neredzētos attēlos

TVNET
Kristāla nakts šausmas vēl neredzētos attēlos
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: AP/Scanpix

Kāda ebreju-amerikāņu kareivja fotoalbumā atrastas vēl neredzētas Kristāla nakts fotogrāfijas, kad Vācijā notika masveidīgi nacistu partijas organizēti un valsts atbalstīti pret ebrejiem vērsti grautiņi. Kareivja ģimenei gan nav ne jausmas, kā šīs fotogrāfijas nonākušas pie viņa, jo viņš nekad nav runājis par Otrā pasaules kara laikā notikušo.

Pirms vairāk nekā 80 gadiem nacisti izgāja Vācijas un Austrijas ielās, lai izdemolētu ebreju uzņēmumus, mājas un sinagogas, Viņi uzbruka katram, kas izskatījās pēc ebreja. Ielas klāja izdauzīto skatlogu stikli, tāpēc šī nakts tika nodēvēta par Kristāla nakti.

Jaunās, profesionāli uzņemtās fotogrāfijas tikai apliecina faktu, ka nacistu uzbrukums Vācijas un Austrijas ebrejiem bija labi organizēts, nevis spontāns pasākums, kā tas tika pasniegts tolaik.

Foto: AP/Scanpix

“Mēs redzam, ka šie tuvplāni parāda to, ka fotogrāfi bija daļa no šī notikuma. Tas viss kalpo par tālāku pierādījumu tam, ka tas viss tika diktēts no augšas un nebija spontāns pasākums,” vēstīts paziņojumā presei.

Fotogrāfijās redzami nacistu virsnieki, kas stiepj grāmatas, visticamāk, lai sadedzinātu; ugunsgrēks, kas plosās sinagogā; nacisti, kuri plēš skatlogus un sagrauj iedzīves. Šīs fotogrāfijas ir retums, jo tajās skaidri redzama nacistu simbolika uz uniformām. Tajā laikā nacisti centās izvairīties no tiešas saiknes novilkšanas ar šo notikumu. Nacisti nevēlējās šādi izskatīties.

Foto: AP/Scanpix

Kristāla nakts jeb “Saplēstā stikla nakts” bija 1938. gada nakts no 9. uz 10. novembri, kad pirmo reizi juridiskās un sociālās represijas pret ebrejiem nacistiskajā Vācijā pārauga tiešās fiziskās represijās. Naktī nacisti izgāja ielās un uzbruka ebrejiem un to īpašumiem. Par Kristāla nakti šie grautiņi nodēvēti daudzo izdauzīto ebreju darbnīcu un veikalu skatlogu dēļ. Vardarbība turpinājās arī nākamajā dienā, bet atsevišķās vietās pat vairākas dienas.

Šaušalu pilnajā naktī nacisti dedzināja sinagogas, izdemolēja ebreju mājas, skolas un iestādes. Nogalināti tika teju 100 ebreji. Pēc liktenīgās nakts 30 tūkstoši ebreju tika arestēti un nosūtīti uz nacistu koncentrācijas nometnēm.

Foto: AP/Scanpix

Vācijas ebreji juridiskas un sociālas represijas piedzīvoja jau kopš 1933. gada, kad nacistu partijas līderis Ādolfs Hitlers kļuva par Vācijas kancleru. Pārsvarā šīs represijas nebija fiziskas un agresīvas, tomēr Kristāla nakts visu izmainīja. Kā zināms, Otrā pasaules kara laikā Hitlers un citi nacisti īstenoja “Galīgo risinājumu”, lai beidzot tiktu galā ar “ebreju problēmu”. Rezultātā Otrā pasaules kara laikā sistemātiski tika nogalināti aptuveni seši miljoni Eiropas ebreju. To mēs pazīstam kā holokaustu.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu